Olen "erehtynyt" Voglian liikkeisiin viimeisten vuosien aikana satunnaisesti. Välillä rennommin pukeutuneena, välillä suoraan töistä tulleena.
Myyjä ei noteeraa millään tavoin! Ei edes kysy voinko olla avuksi. On vain tiskin takana ja tuijottaa kohti pöytää lukien ilmeisesti tärkeämpiä papereita kuin mitä on live-asiakas :)
Kuljin taas toissapvnä puoliväliin liikettä Sellossa, missä nämä aiemmatkin käynnit ovat tapahtuneet. Kiitos vaan. Parempaan pystyisitte jos myyjänne olisivat asiakaspalvelijoita, kuten pitäisi olla.
Satsaako Voglia mihinkään? Menin sitten muualle ja kulutin reilut 400 euroa niiden tuotteisiin, joilta löytyi halua palvella minua, joka en tiedä mikä olisi minulle hyvä.....
Voglia... periaate vai sattumaa?
5
2437
Vastaukset
- ainoasiakas
itse ahdistun heti jos joku tulee kyselemään voiko auttaa..haluan heti ulos liikkeestä,olen tottunut vapaasti katselemaan mitä on tarjolla, jos tarvin apua,silloin pyydän sitä.
- syyslilja
Vuosia sitten Sokoksella. Olin ulkoiluvaatteissa ja menin kemppariin.
Myyjä mittaili päästä varpaisiin. sen koommin en ole siellä käynyt. - bileetki ois
Semmosta se on, kun menee toisen omistamaan liikkeeseen. Omistaja ei saa kysellä mitään, etten minä armon ne ti tai rouva hermostu. Olen juuri ottanut pitkäaikaisen vi....us-rohtoni, eikä se ole vielä alkanut vaikuttaa. Mul on sentää kymmenen ekee mukan ja pitäisi tehdä mahd. monta ostosta ja saada koko päivä kulumaan. Tai paljo sovituksee.
HEI !! pistäks tää kotsariiviikonlopuks. Mää tuu sit niinku maanantain jos ehri, pitkääks tää voi niinku ol ? Jaa et huomen jo. Emmää ehri koittaa sitä , ko mu tääytyy viel tilat kenkäkki LONTOOST, katotaa soppiiks nekkää. Ni mää toisi niinku sit ko mää oo kato koittanu niit kenkiiki - Shoppari
No ei tuosta edellisen jutusta saanut kyllä kauheasti tolkkua....
anyway, mun mielestäni myyjän täytyy vähintään noteerata että joku on tullut, ts. sanoa edes "Hei", mutta tämäkin on joillekin liian vaikeaa ja suoraan sanoen, nuo tyypit ovat täysin väärässä hommassa. Ehkei muuta ole tarjolla, mutta voiko olla noin vaikeaa edes yrittää?
Yrittäjänä itse tiedän miten tärkeä on juuri tuo tervehdys ja se, että asiakas tuntee tulevansa noteeratuksi. Itse en ostaisi mitään paikasta, jossa asiakas tuntee olevansa vain häiriö.
Vaatikaa ihmiset palvelua! Vaatikaa nyt ainakin edes se tervehdys. Viereisessä liikkeessä myyjä huomaa kun tulet ja tervehtii. Kysyy voiko olla avuksi ja jos ei voi (koska olet vain katselemassa), toteaa että kysy ihmeessä jos on jotain mitä haluat kokeilla tms. Näistä tunnistaa hyvän myyjän. - Adeli
Eivät vaivaudu palvelemaan, jos ei ole tyylikkäästi pukeutunut. Voglian vaatteetkin ovat aika tätimäisiä, kuka niitä haluaisi käyttääkään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup634675Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1273033Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua472920Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652237Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4461886Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.751469- 621327
- 631251
- 2611097
- 451008