Toisiko karppaus säästöjä?

Lihavuus maksaa yhteiskunnalle vuodessa 260 miljoonaa euroa. 190 miljoonaa menee terveydenhuoltoon, 40 miljoonaa lääkkeisiin ja loput sosiaaliturvaan kuten työkyvyttömyyseläkkeisiin.

Leikkaus voi palauttaa työkyvyn vai ....?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Karppaushan vaan lisää ohitusleikkauksia sun muita kun rasvataan suonet tukkoon oletpas tyhmä Taavi.

Äänestä
  • Tuskin on tyhmä, jos tutkii tilannetta. Toisin taitaa olla teillä eli sokea isko hallitsee sinua.

    Moni syö pahaa oloon ja toiset juo. Eli tanakat ovat syöppöjä ja mahan ollessa pieni niin tulee juoppous tilalle. Ohitus leikatuilla on kuolema kuiteskin kyttäämässä.

    Eli sie Smetana taidatkin olla yks hapanpiimä

    Äänestä

Kyllä asiallinen ruokavalioneuvonta varmasti toisi säästöjä.
Mutta koko homma on suurta bisnestä. Vhh:n leviämistä yritetään estää kaikin konstein
Ruoka-ja lääketeollisuus kulkee käsikädessä. Ensin ihmiset syötetään sairaaksi ja sitten ne lääkitään.
Esimerkiksi statiineja syö noi 700 tuhatta ihmistä. Asiantuntioiden mielestä korkeintaa 10 tuhatta ihmistä korkeintaa tarvitsee kolesterolilääkkeitä.
Diabeetikkoja on 400 tuhatta, joista monet pääsisivät eroon lääkkeistä oikealla ravinto neuvonnalla. Mutta tämähän ei lopu tähän. Kun potilas joutuu lääkärin käsiin, niin silloin alkaa varsinainen lääkekierre. Hyvin usein lääkkeet aiheuttavat sivuvaikutuksia, jotka pitää hoitaa lääkkeillä jne. Tässä on hyvä fiktio jonka on kirjoittanut Raahen kaupungin valtuutettu lääkäri
Pyry-Pekka Suonsivu
.http://www.vhh-terveysravinto.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=46&t=4106

Äänestä
  • 4,5 mil. hiilarinsyöjää, diabeetikkoja puoli miljoonaa.
    Jos hiilarit aiheuttavat diabeteksen niin mikseivät kaikki ole jo sairastuneet siihen? Hiilihydraatit ovat etenkin nykysivilisaatiossa olleet ihmisen ravintoa jo vuosisatoja.

    4,5 miljoonalla suomalaisella ei ole diabetesta. Hiilarinsyöjiä on miljoonia ja margariiniakin käytetään kolmessa miljoonassa taloudessa, voita hyvin harvassa.

    Kertokaas se? Eikä mitään ennustamista mitä tulee muka olemaan, kertokaa se miksi diabeetikkoja ei ole jo NYT miljoonia vaikka hiilareita on syöty jo sukupolvien ajan.

    (Vastaus: diabetekseen sairastuvat vain ne jotka ahmivat runsaasti eläinrasvaa. Ennen he kuolivat nopeasti pois, nykyään heidät pidetään väkisin hengissä. Siksi heidän lukumääränsä on nykyään puoli miljoonaa,)

    Yli 4 miljoonaa hiilarinsyöjää ei tarvitse statiineja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taavi Hikiältä kirjoitti:

Lihavuus maksaa yhteiskunnalle vuodessa 260 miljoonaa euroa. 190 miljoonaa menee terveydenhuoltoon, 40 miljoonaa lääkkeisiin ja loput sosiaaliturvaan kuten työkyvyttömyyseläkkeisiin.

Leikkaus voi palauttaa työkyvyn vai ....?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu