Epävireinen ääni

epävireistä

Hei - onko muilla samanlainen ongelma: ääni sinänsä suht puhdas eikä mitään kamalia yli tai alilyöntejä, mitä tulee nuottien puhtauteen. Mutta kun saan korville kuulokkeet, joista kuuluu säestys, niin eikus mene epävireiseksi.
Mikä avuksi?
Joku sanoi, että roikota sitä kuuloketta yhdellä korvalla, mutta äänitystilanteessahan sitten siitä "roikkuvasta" kuulokkeesta kai vuotaa ääni nauhalle?

7

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ördeus

      Sama on juttu mulla - ääni periaatteessa hyvä, mutta pilaantuu ulos tullessaan.

    • Röh-röh-possu

      Mun puhdasta ääntäni taas rasittaa se kun muut ympärillä kaikki soittavat ja laulavat väärin, karaokenauha mukaan lukien. Parasta se onkin vain yksin kadulla laulaa... Ovat kuulijatkin kuitenkin niin epämusikaalisia, etteivät ymmärrä, p-le!

    • Epävireistä

      No jo; onpa ikävä, kun karaokekin vonkuu miten vonkuu. Mutta minulla ei siis ole sitä ongelmaa, että säestys olisi epävireistä tai että ääni "ulostullessaan" olisi epävireistä.

      Vaan se, että jos laulan mikkiin ilman mitään säestystä, on ääni puhdas ja siten myös nauhoitus puhdas ja vireessä. Mutta kun kuulokkeet korvilla kuuntelen säestystä ja laulan siinä mukana, en pysy vireessä.

      Ja siihen olen nyt kyselemässä muitten kokemusta ja kokeneempien neuvoja, miten selvittää ko ongelma.

    • jepulis6

      Harjoittelemaan.. Kuunteletko liika säestystä? Keskitytkö vain siihen missä kohtaa mennään ja mitä tulee seuraavaksi? Kuuletko kuulokkeet päässä omaa ääntäsi? Minulla on ainakin johtunut joskus epävireys nauhoitus tilanteissa, kun oma ääneni ei kuulu tarpeeksi kovaa.. Laulatko vireessä esim. laulaessasi mukana radiosta tulevia kappaleita?

      Kun hyvällä fiiliksellä ja rentona laulaa, kyllä sen hyvän otonkin sieltä purkkiin saa, Ei kun reeniä vain ja tsemppiä!

    • StressKill

      Studiossa saat tietenkin oman laulusi kuulumaan luureista haluamallasi volyymillä. Ei kai tuo vireongelma johdu siitä, että säestys menee oikein, mutta laulat niin kuin olet tottunut laulamaan suihkussa, jossa ei ole vertailukohtaa laulamillesi sävelille?

      • reenii, reenii...

        Luulen kanssa että se vertailukohdan puute on se pahin ongelma. Sinälläänhän se ei tietenkään mikään ylitsepääsemätön probleema ole kun siitä pääsee treenaamalla.

        Sen lisäksi että niistä kuulokkeista voi säätää volumea, voi myös panaroida niin että kuuluu vaikka pelkästään toisesta luurista.


    • tinitystäköööööö

      Siis on olemassa kuulokkeita missä on vain 1 kuuloke (tv studiokameramiehet käyttää näitä), tai katkaise toisen kiuulokkeen johto veks, ja näin ei tule äänivuotoja.

      Aika huono homma jos ääni menee överiksi taustamusiikin soidessa. Ehkä sulla on jo jonkinasteen kuulovaurio, onko tinitystä?

      Kuulovaurion tunnistaa siitä ettei voi esim. "puhua kännykkään" (ei saa selvää mitä sieltä puhutaan) jos on vaikka taustalla musiikkia tai puheensorinaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3627
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      128
      1466
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1341
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1058
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      190
      1052
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1041
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      977
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      951
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      930
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      895
    Aihe