Hei - onko muilla samanlainen ongelma: ääni sinänsä suht puhdas eikä mitään kamalia yli tai alilyöntejä, mitä tulee nuottien puhtauteen. Mutta kun saan korville kuulokkeet, joista kuuluu säestys, niin eikus mene epävireiseksi.
Mikä avuksi?
Joku sanoi, että roikota sitä kuuloketta yhdellä korvalla, mutta äänitystilanteessahan sitten siitä "roikkuvasta" kuulokkeesta kai vuotaa ääni nauhalle?
Epävireinen ääni
7
332
Vastaukset
- Ördeus
Sama on juttu mulla - ääni periaatteessa hyvä, mutta pilaantuu ulos tullessaan.
- Röh-röh-possu
Mun puhdasta ääntäni taas rasittaa se kun muut ympärillä kaikki soittavat ja laulavat väärin, karaokenauha mukaan lukien. Parasta se onkin vain yksin kadulla laulaa... Ovat kuulijatkin kuitenkin niin epämusikaalisia, etteivät ymmärrä, p-le!
- Epävireistä
No jo; onpa ikävä, kun karaokekin vonkuu miten vonkuu. Mutta minulla ei siis ole sitä ongelmaa, että säestys olisi epävireistä tai että ääni "ulostullessaan" olisi epävireistä.
Vaan se, että jos laulan mikkiin ilman mitään säestystä, on ääni puhdas ja siten myös nauhoitus puhdas ja vireessä. Mutta kun kuulokkeet korvilla kuuntelen säestystä ja laulan siinä mukana, en pysy vireessä.
Ja siihen olen nyt kyselemässä muitten kokemusta ja kokeneempien neuvoja, miten selvittää ko ongelma. - jepulis6
Harjoittelemaan.. Kuunteletko liika säestystä? Keskitytkö vain siihen missä kohtaa mennään ja mitä tulee seuraavaksi? Kuuletko kuulokkeet päässä omaa ääntäsi? Minulla on ainakin johtunut joskus epävireys nauhoitus tilanteissa, kun oma ääneni ei kuulu tarpeeksi kovaa.. Laulatko vireessä esim. laulaessasi mukana radiosta tulevia kappaleita?
Kun hyvällä fiiliksellä ja rentona laulaa, kyllä sen hyvän otonkin sieltä purkkiin saa, Ei kun reeniä vain ja tsemppiä! - StressKill
Studiossa saat tietenkin oman laulusi kuulumaan luureista haluamallasi volyymillä. Ei kai tuo vireongelma johdu siitä, että säestys menee oikein, mutta laulat niin kuin olet tottunut laulamaan suihkussa, jossa ei ole vertailukohtaa laulamillesi sävelille?
- reenii, reenii...
Luulen kanssa että se vertailukohdan puute on se pahin ongelma. Sinälläänhän se ei tietenkään mikään ylitsepääsemätön probleema ole kun siitä pääsee treenaamalla.
Sen lisäksi että niistä kuulokkeista voi säätää volumea, voi myös panaroida niin että kuuluu vaikka pelkästään toisesta luurista.
- tinitystäköööööö
Siis on olemassa kuulokkeita missä on vain 1 kuuloke (tv studiokameramiehet käyttää näitä), tai katkaise toisen kiuulokkeen johto veks, ja näin ei tule äänivuotoja.
Aika huono homma jos ääni menee överiksi taustamusiikin soidessa. Ehkä sulla on jo jonkinasteen kuulovaurio, onko tinitystä?
Kuulovaurion tunnistaa siitä ettei voi esim. "puhua kännykkään" (ei saa selvää mitä sieltä puhutaan) jos on vaikka taustalla musiikkia tai puheensorinaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208