hei!
onko täällä ketään jolle olisi tehty selän suoristusleikkaus käyttämällä rautarankoja tms.? itse olen kärsinyt skolioosin aiheuttamista kivuista 14 vuotta, 11v sitten lannerankani luudutettiin mutta se jäi luutumatta. isompaa leikkausta silloin suunniteltiin, mutta itse en ollut asiasta kiinnostunut, joten asia jäi sikseen. viimeisimmässä röntgenkuvassa -98 skolioosi oli n.40astetta. nyt on viimeisen vuoden aikana kivut pahentuneet huomattavasti ja yleensä oleminen; seisominen, istuminen ja makaaminen todella hankalaa. kävin juuri ortopedin luona kertomassa tilanteestani ja hän oli sitä mieltä että selkä suoristettaisiin metallituilla.
siis te jotka olette kyseisen operaation läpikäyneet, olisin kiitollinen kaikesta tiedosta, esim. kuinka pian leikkauksen jälkeen pääsee jalkeille, toipuminen yms.
kiitos jo etukäteen!
selän suoristusleikkaus
1
444
Vastaukset
- joku
mutta selkäydinkanavan ahtautumien takia veljelläni tehtiin muutama vuosi sitten suuri selkän luudutus/jäykistysleikkaus, jossa hänelle asennettiin 30 cm rautatangot molemmille puolille selkärankaa.
Leikkaus kesti kauan, muistaakeni melkein koko päivän. Ylös hänet nostettiin sängystä ehkä jo leikkausta seuraavana päivänä, tai viimeistään sitä seuraavana. Hänelle oli tehty erikois liivi/korsetti, joka puettiin päälle jo makuuasennossa. Hänellä oli em. vikojen lisäksi - ei skolioosi, mutta se vika kun selkärangassa ei ole niitä kaaria mitkä sinne kuuluvat, vaan se on liian suora. Korsetti oli käsittääkseni siitä syystä että leikattu selkä muotoutuisi normaaliin asentoon.
"Eevan" kanssa hän sairaalassa opetteli kävelemään ja tekikin sitä ahkerasti. Kuntoutuminen tapahtui tosi hyvin. Kivut hävisivät ja kävely, joka ennen leikkausta oli tosi hankalaa, sujui vallan mainiosti. Kotiutuksen jälkeen hän ei saanut istua muutamaan viikkoon - vain maata ja seistä. Se ei ollut isokaan ongelma. Hän alkoi säännöllisen omatoimisen kuntoutuksen, aluksi vähitellen kävelemälllä pitempiä ja pitempiä lenkkejä ja sitten kun kunto salli, aloitti kuntosaliharjoittelun. Sitä hän harrastaa edelleenkin monta kertaa viikossa ja sillä pitää lihaksensa kunnossa. Kipuja on silloin tällöin mutta hän pärjää niiden kanssa - omien sanojensa mukaan kuntoilu myös vähentää niitä.
Luutuminen hänen kohdallaan oli tavallista hitaampaa, mutta se kuitenkin vähitellen tapahtui.
Ethän polta tupakkaa - se on kuulemma yksi syy huonoon luutumiseen!
Yritä hankkia tavalla tai toisella ennen leikkausta mahdollisimman hyvä peruskunto, se auttaa toipumisessa. Ymmärrän kyllä että se ei ehkä ole helppoa, mutta ehkä kuitenkin on joku liikunnan laji jota pysyisit tekemään - uinti?
Kyllä huonostakin selästä voidaan saada hyvä ja toimiva - uutta siitä ei enää koskaan tule, mutta sellainen jonka kanssa pärjää.
Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327