selän suoristusleikkaus

skolioosi

hei!
onko täällä ketään jolle olisi tehty selän suoristusleikkaus käyttämällä rautarankoja tms.? itse olen kärsinyt skolioosin aiheuttamista kivuista 14 vuotta, 11v sitten lannerankani luudutettiin mutta se jäi luutumatta. isompaa leikkausta silloin suunniteltiin, mutta itse en ollut asiasta kiinnostunut, joten asia jäi sikseen. viimeisimmässä röntgenkuvassa -98 skolioosi oli n.40astetta. nyt on viimeisen vuoden aikana kivut pahentuneet huomattavasti ja yleensä oleminen; seisominen, istuminen ja makaaminen todella hankalaa. kävin juuri ortopedin luona kertomassa tilanteestani ja hän oli sitä mieltä että selkä suoristettaisiin metallituilla.
siis te jotka olette kyseisen operaation läpikäyneet, olisin kiitollinen kaikesta tiedosta, esim. kuinka pian leikkauksen jälkeen pääsee jalkeille, toipuminen yms.
kiitos jo etukäteen!

1

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku

      mutta selkäydinkanavan ahtautumien takia veljelläni tehtiin muutama vuosi sitten suuri selkän luudutus/jäykistysleikkaus, jossa hänelle asennettiin 30 cm rautatangot molemmille puolille selkärankaa.
      Leikkaus kesti kauan, muistaakeni melkein koko päivän. Ylös hänet nostettiin sängystä ehkä jo leikkausta seuraavana päivänä, tai viimeistään sitä seuraavana. Hänelle oli tehty erikois liivi/korsetti, joka puettiin päälle jo makuuasennossa. Hänellä oli em. vikojen lisäksi - ei skolioosi, mutta se vika kun selkärangassa ei ole niitä kaaria mitkä sinne kuuluvat, vaan se on liian suora. Korsetti oli käsittääkseni siitä syystä että leikattu selkä muotoutuisi normaaliin asentoon.
      "Eevan" kanssa hän sairaalassa opetteli kävelemään ja tekikin sitä ahkerasti. Kuntoutuminen tapahtui tosi hyvin. Kivut hävisivät ja kävely, joka ennen leikkausta oli tosi hankalaa, sujui vallan mainiosti. Kotiutuksen jälkeen hän ei saanut istua muutamaan viikkoon - vain maata ja seistä. Se ei ollut isokaan ongelma. Hän alkoi säännöllisen omatoimisen kuntoutuksen, aluksi vähitellen kävelemälllä pitempiä ja pitempiä lenkkejä ja sitten kun kunto salli, aloitti kuntosaliharjoittelun. Sitä hän harrastaa edelleenkin monta kertaa viikossa ja sillä pitää lihaksensa kunnossa. Kipuja on silloin tällöin mutta hän pärjää niiden kanssa - omien sanojensa mukaan kuntoilu myös vähentää niitä.

      Luutuminen hänen kohdallaan oli tavallista hitaampaa, mutta se kuitenkin vähitellen tapahtui.
      Ethän polta tupakkaa - se on kuulemma yksi syy huonoon luutumiseen!
      Yritä hankkia tavalla tai toisella ennen leikkausta mahdollisimman hyvä peruskunto, se auttaa toipumisessa. Ymmärrän kyllä että se ei ehkä ole helppoa, mutta ehkä kuitenkin on joku liikunnan laji jota pysyisit tekemään - uinti?
      Kyllä huonostakin selästä voidaan saada hyvä ja toimiva - uutta siitä ei enää koskaan tule, mutta sellainen jonka kanssa pärjää.
      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe