Suomi24:n keskustelut ovat jumineet viime aikoina vähän väliä. Samaan aikaan erityisesti Suomalaiset julkkikset -palstalla ja tietyillä Tietotekniikka -palstoilla on tehty avauksia, joihin on avaajan toimesta välittömästi rukattu ohjelmateknisesti tuhansittain käyntejä, jotta avaus on saatu nousemaan Viikkolistalle.
Tällä hetkellä Viikkolistan 15 avauksesta reilusti yli puolet on tällaisia teinipoikien tai vastaavien temppuavauksia. Mene itse ja katso nykyistä Viikkolistaa. Viikkolistan idea on, että sinne nousee eri palstoilta todella suosituimmat keskustelunaiheet kaikkien muidenkin mahdollisesti luettavaksi. Tällä hetkellä Viikkolista toimii pelkästään it-nörttien leikkikenttänä.
Olen varma, että tämä kymmenien tuhansien käyntien temppuilu tukkii myöskin koko Suomi24:n keskustelusysteemin ja siksi homma on jatkuvasti täynnä erilaisia häiriöitä.
Asiasta on useaan otteeseen valitettu ylläpidolle, mutta ylläpito ei pyynnöistä huolimatta poista temppuavauksia. Niinpä Viikkolista on nykyisin täysin jotakin muuta mitä sen pitäisi lukijoiden kannalta olla ja häiriöt toiminnassa jatkuvat.
Miksi ylläpito jätit järjen narikkaan?
Mihin pyrit ylläpito?
1
362
Vastaukset
- Mika0800
Heh!
Millähän ajattelit suodattaa huijauslukijaluvunkasvattajat todellisista lukijaluvuista?
Siis, aina kun viesti avataan luettavaksi, mistä palveli tietää, onko kyseessä asiallinen luku, vai "kusetus"-linkinavaus?
Yksi kriteeri voisi olla samasta IP-osoitteesta liian usein toistuvat haut samaan viestiin.
Mutta, noiden torjumiseksi:
1) täytyisi määritellä, mikä on "liian usein"
2) täytyisi pitää kirjaa jokaisesta sivunalatauksesta
3) kohdan 2 perusteella täytyisi poistaa lukukerroista ne, jotka rikkovat kohtaa 1
4) miten estetään se, ettei kikkailijat kompensoi tuota entistäkin suuremmilla klikkausmäärillä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3996894Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki493994Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa01620Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava431558Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä
Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t941413Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2581350Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard641346- 991138
Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue221076- 631062