Jos teillä on mahdollisuus seurata Viron kolmos- ja kakkos tv:stä ohjelmia kriminaali kroonika ja raportti, saatte erittäin hyvän kuvan virolaisten elämän tavoista ja arvoista, toinen ohjelma tulee tiistaisin ja toinen torstaisin. Ohjelmat ulottuvat myös Tallinan ulkopuolelisille tapahtumille. Katsokaa ohjelmia ja kommentoikaa onko elämä elämisen arvoista Virossa.
Todellinen kuva virolaisita
mopo
92727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
... olemme kaikki joko varkaita, roistoja tai huoria. Ja jos emme, niin kuoleman partaalla, koska täällähän ei ole elämää.
Kaikki 1,4 miljoona eivät tee muuta kuin tappavat, juovat ja ryöstävät.
PS Koska täällä on kaikki niin huonosti, niin mä aionkin astua tänään iltapäivällä katamaraaniin ja tulla Suomen puolelle. Illalla huoraan, huomenna tapan jonkun ja sitten jää vielä lauantai ja sunnuntai juopottelua varten.
kyseisiä ohjelmia, sillä minä en maininnut sanallakaan varkaista, roistoista ja huorista. Tosin unohdit kaksi polttavaa ongelmaa, huumeet ja sukupuolitaudit. Mainitsisin myös Viron sosiaalipolitiikan mikä on täysin retuperällä, eläkeläisten asema onkin Virossa todella huono. Minusta Viro onkin jonkinlainen Pohjois-Euroopan banaani valtio, missä ei ole yritys verotusta ja tuloveroitus on 26% kaikille, toisin sanoen varat kanavoituvat rikkaille ja köyhät jäävät vielä köyhemmiksi.
Ja yksi asia vielä, kuka todellisuudessa omistaa Viron nykyisin, ei ainakaan virolaiset.
Jos Suomessa tehtäsiin vastaavia ohjelmia ja mun pitäisi päätellä niiden mukaan Suomen elämästä, niin aika raaka kuva siitä jäisi.
Olen niitä ohjelmia nähnyt, koska asun VIROSSA ja sentakia kommentoin. Kuitenkin en ole
- varas
- huora
- narkkari
- roisto
- sairas millään tavalla.
En ole köyhä enkä rikas, mutta ansaitsen aika mukavasti ja tykkään asua täällä banaanivaltiossa (olen myös asunut Suomessa työkomennuksen takia). Omalta osalta teen parhaani, että asiat menisivät parhaimpaan suuntaan ja suosittelen sullekin avarakatseisempaa asennetta. Viron valtio, näet, ei ole sen vanhempi kuin teini-ikäinen.
PS Hoida sä Suomen asiat kuntoon, äläkä vikise.
Vai onko teilläpäin kaikki niin hyvin???
Muistan nähneeni maikkarin uutisissa pätkiä
leipäjonoista....
Maikkari näyttää aina välillä tosiaan kuvaa Tallinnasta ja Moskovasta.
suhteellisen vastaavaa ohjelmaa, TV 2:den Poliisi TV, joten katseleppa sitä, tosin se ei ole yhtä raflaava, kuin Viron vastaavat ohjelmat.
Kun Suomi tai muut valtiot lähettävät humanitaarista apua, vaatteita jne. esim. Viron kirkoille, mitkä pitäisi jakaa edelleen niitä tarvitseville, niin kyllä ne löytävät tiensä erilaisten markkinoiden myyntitiskeille, ei niille
ketkä niitä todella tarvitsisivat.
Oliko se Suomen syy, että virolaiset ottivat Neukut vastaan vapauttajina ja kadottivat itsenäisyytensä, Suomi valitsi toisen tien.
Taidat katsoa töllötintäkin pullonpohjan läpi.
Meidän lainsäädäntö salli 01.08.2004. saakka kuvaamista sielläkin, missä Suomen lainsäädäntö ei. Tee sinä vaan päätöksiä pelkästään ohjelmissa näkemäsi perusteella.
Humanitaarisesta avusta - tehkää meille palvelus ja lopettakaa sen tuonti!!! Monilla teistä on kovempi halu leikkiä joulupukkia kuin auttaa todellisessa hädässä olevia.
Täh? Minä en ole syyttänyt ei NL:a enkä suomalaisia mistään. Enkä valita. En ymmärrä kysymystäsi!?
(Suomi valitsi toisen tien? Kiitä Jumalaa ja Mannerheimia. Toisaalta voisin vaikka väittää, että Suomi oli NL:n sateliitti-valtio vuosikymmeniä.)
Antaa hyvän kuvan tavallisista "rehellisistä" suomalaisista. Cops kertoo ihmisille tavallisten keskiluokkaisten amerikkalaisten ongelmista.
kuvan virolaisista saa vasta kun tekee heidän kanssaa työtä ja bisnestä. Ovat pääosin ahkeria ja taitavia, osin varautuneita eivätkä itsestään juuri puhu. Kestää siis jonkun aikaa ennenkuin heihin tutustuu. Ystävällisiä, yritteliäitä ihmisiä. Valtioiden lainsäädännöt ja ylipäätään koko yhteiskunnan kehitys on nopeaa ja meneekin pian Suomen ohin monella tavalla. Ennenkaikkea siellä arvostetaan sitä että yrittää ja tekee työtä ja se houkuttaa olemaan työteliäs.
Kaikissa yhteiskunnissa on varjopuolensa eikä ne meidän varjopuolet ole sen ruusuisempia. Vanhuksia kuolee täälläkin välinpitämättömyyden seurauksena jne. Voisinb luetella vaikka mitä. Kysehän on siitä mitä halutaan uutisoida. Jos suomalainen hakataan jossain Suomessa - siitä tehdään pienen pieni juttu paikallislehden keskelle mainosten väliin. JOs taas suomalainen kännikala hakataan vaikka Tallinnassa niin johan siitä lööpit hehkuu :-/