Tavoite laihtua 10 kg

Paino alas

Hei! Olen kolmikymppinen nainen jolla pituutta 165 cm ja painoa 86,9 kg viime punnituksessa tänään. Rasvaprosentti on n. 32,6 %, vesi 50,8 %, 38,9 % lihas, luut 3,7 kg. Eli nuo arvot analyysivaa'alla kotona mitattuja. Tavoitteenani olisi laihtua ensin tuonne 80 kiloon ja siitä sitten alaspäin. Laskin peruskulutukseni netistä löytyvien ohjeiden mukaan ja se on 2325 kcal päivä. Jotta laihtuisin 70 päivässä 5 kiloa tulisi päivittäisen energiavajeen olla n. 643 kcal. Päivän energiamäärä olisi 1682 kcal. Onnistuukohan laihdutus jos kuluttaa liikunnalla ainakin tuon 643 kcal ja jättää herkut syömättä? Miten voisi helpoiten laskea ruoasta saatavat kalorit?
Olisi myös mukava jakaa kokemuksia muiden laihduttajien kanssa.

3

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laihduttaja itsekin

      Kalorilaskuri.fi on paras. Kiloklubi.fi on ilmainen.

      Ilmeisesti teet melko fyysistä työtä jos kulutuksesi on 2325kcal per päivä.

      Kokeila kalorilaskuria, se laskee sinulle automaattisesti kalorivajeen ja siellä pystyt kaikista helpoiten laskemaan ruoasta saadut kalorit.

    • Paino alas

      Kiitos vinkistä kalorilaskuriin. Oon laskenut tuon kulutuksen WHO:nkaavan avulla. Tietysti lepokulutus on hieman alhaisempi jos ei harrasta mitään liikuntaa. Kaikkein vaikeinta on arvioida juuri päivän syötyä kalorimäärää. Liikunnan kulutuksen mittaamiseen on mittarit mutta ei voi tietää mitä ruoka sisältää.

      • Ilmaisvaihtoehto

        Kiloklubissa voi pitää ruokapäiväkirjaa, joka laskee automaattisesti ruokien kalorimäärät ja näyttää että onko syönyt tarpeeksi vihanneksia jne. Sinne on syötetty valmiiksi tosi paljon eri valmistajien ruokia. Omalle vastuulle jää että muistaa kirjata ylös kaikki mitä on syönyt.

        Kiloklubia olen käyttänyt myös lomaruokien suunnitteluun niin että paino ei pääse lomalla nousemaan liikaa. Olen siis kokeillut, mitä vaihtoehtoja on, jos haluaa säilyttää kohtuu kalorimäärät ja ravintoarvot, ja silti myös alkoholia ja jäätelöä. Kyllä sekin on mahdollista kun määrät ovat kohtuullisia ja kokonaisuus tasapainossa.

        Vinkki kysymykseesi, että onnistuuko kuluttaa liikunnalla 643 kcal. Useimmilla ei onnistu, koska se on paljon. Et luultavasti jaksa etkä voi joka päivä kuluttaa liikunnalla 643 kcal. Laihdutus voi kaatua siihen, että et sittenkään yhtäkkiä pysty liikkumaan kuin aktiiviurheilija. Suunnittele mieluummin niin, että suunnittelet syömiset 1800 kcal mukaan ja harrastat lisäksi liikuntaa 200-300 kcal edestä. Se on paljon helpompaa niin.

        1800 kcal esimerkkipäivän saat laskurista kokeilemalla. Helpoiten se onnistuu käytännössä, jos rytmität syömiset 5-6 kertaan niin nälkää on helpompi hallita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe