Niin, se tuossa tulikin, eli tiedättekö mistä hakea eläimillä testaamattomia hiusvärejä ? Ei kuitenkaan hennaa.
Suurin osa kaupoissa myytävistä on testattu eläimillä, vain Scwarzkopfin ja Wellan tuotteet ovat siinä hämärällä rajamaalla että onko testattu vai ei? Tietääkö kukaan muita merkkejä?
Eläimillä testaamaton hiusväri?
7
773
Vastaukset
- Tuleva Kampaaja
ne kuule kaikki ole testattu jossain välissä eläimillä. mä en usko että markkinoilla on ainoatakaan hiusväriä tai sen ainesosia, joita ei olisi testattu.
sama pätee varmaan myös body shopin tuotteisiin, eli sitä valmista tuotetta ei ole testattu, jolloin voidaan sanoa että ei ole testattu eläimillä, mutta kaikki aineet mitä niihin tarvitaan on varmasti jossain välissä testattu.- daniel field
Onhan niitä mutta ei tietenkään säälittävän pikku suomen markkinoilla.
Jos on luottokortti niin esim. tätä sarjaa saa tilattua Briteistä (sitä myy myös Honesty Cosmetics http://www.honestycosmetics.co.uk )....
http://www.danielfield.com
Nämä ovat ekologisia luonnontuotteita, joita ei ole testattu ja jotka eivät sisällä eläinperäisiä aineita, eivätkä ammoniakkia tai vetyperoksidia. Eivät siis myöskään vaalenna.
Ei asiat parane sillä että sanotaan että "kaikkia niitä on testattu". Se on vain sitä että kääntää selkänsä ja silmänsä asialta. Kulutustottumuksillamme me voimme parhaiten vaikuttaa. - manta
daniel field kirjoitti:
Onhan niitä mutta ei tietenkään säälittävän pikku suomen markkinoilla.
Jos on luottokortti niin esim. tätä sarjaa saa tilattua Briteistä (sitä myy myös Honesty Cosmetics http://www.honestycosmetics.co.uk )....
http://www.danielfield.com
Nämä ovat ekologisia luonnontuotteita, joita ei ole testattu ja jotka eivät sisällä eläinperäisiä aineita, eivätkä ammoniakkia tai vetyperoksidia. Eivät siis myöskään vaalenna.
Ei asiat parane sillä että sanotaan että "kaikkia niitä on testattu". Se on vain sitä että kääntää selkänsä ja silmänsä asialta. Kulutustottumuksillamme me voimme parhaiten vaikuttaa.sitä vaikka viinillä värjätä ja kusella vaalentaa, mutta mä käytän kyllä testattuja meikkejä ja käyn kerran kuussa kampaamossa värjäyttämässä hiukseni testatuilla tuotteilla. jotenkin kaikki täytyy kumminkin testata.
mä käytän kyllä myös nahkakenkiä ja syön lihaa niin paljon kun sielu sietää. useimmilla teistä viherpiipertäjistä on myös muuten nahkakengät jalassa (olen oikein seuraillut). eikö teitä yhtään säälitä se eläinpolo joka on menettänyt nahkansa teidän kenkiin? eikö se ole vähän ristiriitaista? - huh
manta kirjoitti:
sitä vaikka viinillä värjätä ja kusella vaalentaa, mutta mä käytän kyllä testattuja meikkejä ja käyn kerran kuussa kampaamossa värjäyttämässä hiukseni testatuilla tuotteilla. jotenkin kaikki täytyy kumminkin testata.
mä käytän kyllä myös nahkakenkiä ja syön lihaa niin paljon kun sielu sietää. useimmilla teistä viherpiipertäjistä on myös muuten nahkakengät jalassa (olen oikein seuraillut). eikö teitä yhtään säälitä se eläinpolo joka on menettänyt nahkansa teidän kenkiin? eikö se ole vähän ristiriitaista?En ole mikään viherpiipertäjä ja kyllä minä syön lihaa ja käytän nahkakenkiä. Se on kuitenkin eri asia kuin kosmetiikan eläinkokeet. Kun ne nyt kerran EU:ssakin tullaan kieltämään, niin kai siinä jotain eettisesti väärää on. Ja onkin.
Kukaan ei ollut sinulle tuputtamassa mitään ekoaatteita, joten rauhoitu. Vai osuiko herkkään paikkaan, vai miksi täytyy vittuilla? Onko paha olo? Oletko kenties lihava vai muuten vain ruma? Voi, ymmärrän. Jotenkin se paha olo täytyy purkaa.
Saahan sitä kysellä ja sun ei ole pakko lukea jos niin saatanasti ärsyttää. Ja muuten, kampaamoissakin myydään eläinystävällisiä hiusvärejä, ihan vain tiedoksi. - Sivusta seurannut
huh kirjoitti:
En ole mikään viherpiipertäjä ja kyllä minä syön lihaa ja käytän nahkakenkiä. Se on kuitenkin eri asia kuin kosmetiikan eläinkokeet. Kun ne nyt kerran EU:ssakin tullaan kieltämään, niin kai siinä jotain eettisesti väärää on. Ja onkin.
Kukaan ei ollut sinulle tuputtamassa mitään ekoaatteita, joten rauhoitu. Vai osuiko herkkään paikkaan, vai miksi täytyy vittuilla? Onko paha olo? Oletko kenties lihava vai muuten vain ruma? Voi, ymmärrän. Jotenkin se paha olo täytyy purkaa.
Saahan sitä kysellä ja sun ei ole pakko lukea jos niin saatanasti ärsyttää. Ja muuten, kampaamoissakin myydään eläinystävällisiä hiusvärejä, ihan vain tiedoksi.Alennuit itse tässä kirjoituksessasi aivan samaan kuin edellinen kirjoittaja.
- jooo-oh
Sivusta seurannut kirjoitti:
Alennuit itse tässä kirjoituksessasi aivan samaan kuin edellinen kirjoittaja.
Niin alennuinkin. Jos sinulle joku vittuilee, etkö vittuile takaisin?
Tuolla kirjoittajalla oli selkeästi huono päivä tai jotain, koska aiemmissa viesteissä ei todellakaan kukaan saarnannut mistään ekoaatteista, jokainen tehkööt omat päätöksensä. Silti kirjoittaja käyttäytyi kuin hänen kimppuunsa olisi hyökätty. Toisinsanoen, yritti vain ärsyttää.
Samapa tuo, ärsyttää vaan elämässä ihmiset jotka nauttivat siitä että saavat ilkeillä muille rajattomasti eikä kukaan ikinä sano vastaan.
- anonymous___
directions - suoravärit eivät ole eläimillä testattuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283