Tällä palstalla puhutaan ikäerosta jatkuvasti. On varsin normaalia, että mies on naista jopa 20 vuotta vanhempi, mutta miten käy, jos nainen on miestä 13 vuotta vanhempi?
Meikäläisellä tilanne on se, että olen 20 vuotias mies. Mielestäni olen varsin kypsä. En pelkää sitoutumista ja haluaisin panostaa hyvään parisuhteeseen. Kiinnostuksen kohteena on 33 vuotias nainen, niin kultainen ja lempeä sellainen, että menen sekaisin pelkästään siitä, kun hän on läsnä. Kuitenkin tuota ikäeroa on ja sitä on niin paljon, että nainen varmasti nauraisi itsensä kuoliaaksi, jos kertoisin, että olisin kiinnostunut ja haluaisin seurustella. Toivoa siis tuskin on. Tuon ikäinen nainen ei varmasti ottaisi nuorta miestä tosissaan, vaikka tämä olisi kuinka kypsä tahansa. Syy? Vanhemmat naiset eivät voi uskoa, että nuori mies voi olla kypsä.
Mitäs jos vaikka suhde syntyisi. Sitten ihmiset meidän ympärillä nauraisivat ja pilkkaisivat sen minkä pystyvät. Kaikilla (varsinkin naisilla) olisi heti mielessä se klassinen juttu, eli "pojalla ei ole äitiä" tai "vanhempi nainen on pojalle pelkkä opettaja" yms. Sitten tietysti naisen puolelta epäillään, että "nainen on henkisesti jälkeenjäänyt" tai "nainen ei ole elänyt nuoruuttaan".
Ei siinä mitään, jos nainen on vaikka vuoden vanhempi, mutta jo vähänkin enemmän tuntuisi heti. Nainen häpeäisi nuorta miestä niin paljon, että salailisi suhteen kaikilta. Nuorempaa ei voisi esitellä kavereille, ei viedä näytille yhtään minnekkään.
Minulla on ollut ongelma jo hyvin pienestä pitäen. Jo 14 vuotiaana rakastuin muutamia kertoja itseäni reilusti vanhempiin naisiin. Sama homma jatkuu edelleen. Minulla ei siis mene hyvin, valitettavasti.
Jälleen kerran ikäerosta
1
392
Vastaukset
- Katsu
Mun mies on mua 10 vuotta nuorempi ja meillä ei ole ollut mitään ongelmia, ei itsemme eikä ympäristömmekään suhteen ikäeromme vuoksi. Oma asenne ja rohkeus tehdä omia valintoja muiden mielipiteistä huolimatta on siinä aika ratkaiseva juttu.
Älä siis latista omaa tunnelmasi kuvittelemalla jo valmiiksi miten ympäristöKIN tulee teitä mollaamaan. Ajattele positiivisesti ja luota itseesi, nuorimies!
Me olimme vuoden ystävyksiä vaan, harrastuksissa tavattiin ja tutustuttiin. Siitä sitten pikkuhiljaa alettiin treffailla harrastuksen ulkopuolellakin ja pian sitten kiinnostuttiin toisistamme seurustelumielessäkin. Nyt olemme olleet naimisissa 4 vuotta ja hyvin menee.
Kun olemme ihmisten parissa, harva edes tajuaa miten eri-ikäisiä me muka olemme, eikä se heille kuulukaan. Näkevät vaan kaksi ihmistä, jotka rakastavat toisiaan intohimoisesti ja muusta viis.
Yritä lähestyä naista ystävänä, kaverina vaan, päästä viettämään hiukan aikaa hänen kanssaan ja tutustumaan häneen paremmin ja esittäytymään hänelle itsekin. Ensivaikutelma kun ei kerro vielä kovinkaan paljon ihmisestä.
Keksi joku teitä yhdistävä asia ja kokeile yhteydenpitoa sen "verukkeen" avulla.
Koskaan ei tiedä ellei ota riskiä ja kokeile.
Rohkeutta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648