Tämän asian realistisuuden

huomaavat kaikki ne joilla on hiukankaan järkeä päässä http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2013/03/05/nainko-kay-vanhat-pysyvat-toissa-nuoret-tyottomina/20133314/139 . Työnantaja järjestöt nuoleskelijoineen (kokoomus, rkp jne...) eivät taida tajuta.
584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Perusongelma eli väestön huoltosuhde puolestaan paranisi, jos syntyvyys ja maahanmuutto kasvaisivat selvästi"

Siis minkä helvetin takia maahanmuuttajia pitäisi muka ottaa vielä lisää? Eivät he tänne kuitenkaan töitä tule tekemään.

Äänestä
  • Tanskassahan tästä on saatu jo mustaa valkoisella, että tiukka maahanmuuttopolitiikka on tuonut mittavia säästöjä. Suomea johtavat idiootit, jotka hyysäisisvät vaikka koko Afrikkaa suomalaisten verorahoilla. Joo, otetaan tänne kaikki tulijat syömään kuormasta, kunnes kuormaa ei ole. Vai kannattaisko vähän valita että ketä lasketaan sisään?

    Äänestä

  • Rajat kiinni kirjoitti:

    Tanskassahan tästä on saatu jo mustaa valkoisella, että tiukka maahanmuuttopolitiikka on tuonut mittavia säästöjä. Suomea johtavat idiootit, jotka hyysäisisvät vaikka koko Afrikkaa suomalaisten verorahoilla. Joo, otetaan tänne kaikki tulijat syömään kuormasta, kunnes kuormaa ei ole. Vai kannattaisko vähän valita että ketä lasketaan sisään?

    Suomea vetävät sellaiset puolueet, jotka ovat saaneet äänestäjät puolelleen vaaleissa, kehumalla monikulttuurisuutta, suvaitsevaisuutta ja heikompien auttamista. Sitä lupausta lunastaessaan, he antavat rahaa kaikille muille paitsi äänestäjien jälkeläisille, vaikkei nämä suoranaisesti rahaa edes tarvitse, vaan realistiset mahdollisuudet työllistyä ja yrittää.

    Veroa otetaan oman maan yrittäjiltä tiukalla otteella ja sitä rahaa annetaan hövelisti kaikille kansallisuuteen ja kulttuuriin katsomatta. nythän ne suunnittelee yrittäjille jopa 500 euron sakkoa, jos ei automaattisesti tarjoa asiakkaaalle kuittia ostoksista. seuraavaksi meillä on siviilivaatteissa verotarkastajia tekemässä koeostoja...

    Äänestä

Kuittipakko on ihan asiaa. Johan tuon näkee kreikan mallista missä talous on ollut isosti harmaan puolella.

Äänestä

Kyseessä olisi huomattavasti halvempi järjestelmä kuin nykyinen. Eikä nuoria kiinnosta ilmaistyö ja eikä pidäkkään. Nykyinen järjestelmä on mätä ja tuskin tämä nykyinen "takuu" eli pakottaminen innostaa/kannustaa tuota "ilmaistyötä" tekemään josta taas loppujen lopuksi taitaa olla kuitenkin kyse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bolse kirjoitti:

huomaavat kaikki ne joilla on hiukankaan järkeä päässä http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2013/03/05/nainko-kay-vanhat-pysyvat-toissa-nuoret-tyottomina/20133314/139 . Työnantaja järjestöt nuoleskelijoineen (kokoomus, rkp jne...) eivät taida tajuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu