Käteinen vs. osamaksu?

2+20

Tuossa toisessa ketjussa sivuttiin asiaa, josta vähän yritin aiemmin kysellä muttei oikein tullut vastausta. Eli onko perää siinä, että autokauppiaat ottaisivat mieluummin osamaksukaupan kuin käteismaksun (käteismaksuksi luen tässä myös tilisiirron eli ei takerruta siihen, ettei kauppias ehkä halua käsitellä suurehkoja summia setelirahaa)?

Autokauppahan saa jotain provikkaa rahoitusyhtiöltä eli periaatteessa kai on niin, että jos auton kauppahinta on 15 000, niin käteismaksussa kauppias saa 15 000 ja osamaksukaupassa 15 000 x euroa?

Tästä kai luulisi tulevan vähän eroa hintaneuvotteluihinkin? Eli onko niin, että jos minä tarjoan siitä 15 000 pyyntöisestä koslasta 13 500 eli 10% alle pyynnön ja käteismaksua, niin kauppias ajattelee minun pyytävän alennusta 1700 (tai jotain sinnepäin) euroa, kun minä ajattelen pyytäväni 1500 euroa?

Ja onko noin yleisen elämänkokemuksen valossa eroa hintaneuvotteluissa merkkiliikkeen ja "yleisjobbarin" välillä?

4

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Diipa daapa

      Ei pas kankaan väliä. Ensin tingataan hinta kohdalleen ja sitten katsotaan miten maksu hoidetaan. Ei mitään väliä.

    • Aivan sama...

      Käsittääkseni autokauppa saa aina "käteismaksun", vaikka ostajan kannalta kyseessä olisi rahoitus.

      Yksikään autokauppa ei itse rahoita osamaksua, vaan sen rahoittaa aina jokin rahoitusfirma. Joten autokaupan kannalta on sama, ostaako ostaja auton käteisellä vai rahoituksella, koska autokauppa saa koko summan aina kuitenkin heti.

      Ainakin merkkiliikkeet toimivat näin. Jobbareista en tiedä, koska olen aina kiertänyt ne kaukaa.

      Se, saako autokauppa rahoitusliikkeiltä jotain provikaa, en tiedä. Huhuja noista aina liikkuu, mutta ne on vain huhuja. Kukaan ei ole noita faktaksi todistanut.

    • arvailen vaan

      Tottahan autoliikkeen kuuluu saada palkkio siitä minkä rahoitusyhtiön valitsee. Luotonperustamiskulut 150 - 165 euroa jne...

      Hölmöä laittaa kahden päivän palkka saadaakseen lainata rahaa, mutta kaikella on hintansa.

      Mutta muutoinhan ei käteisalennuksella ole muuta merkitystä kuin se ettei tarvitse pelata vaihtoauton hinnoittelulla, eli välirahalla.

      • Sulis-

        Riippuu korosta ja muista ehdoista, jos rahalle saa hyvää korkoa pankissa ja liike myy rahaa halvalla kannattaa se silloin. Myös vakuutuksen voi saada alle puoleen hintaan rahoituksen yhteyteen(varsinkin jos bonarit huonot).

        Myyntihinta on aina myyntihinta, siihen ei vaikuta miten autonsa ostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      51
      5575
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      67
      2601
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1940
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      154
      1796
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      36
      1732
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1693
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1438
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1135
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      80
      1119
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      62
      925
    Aihe