Onkos kokemuksia markkinoiden hiljaisimmasta dieselautosta? Itse kävin kokeilemassa uutta Jaguarin S-Type dieseliä, enkä ollut uskoa korviani. Sisällä ei eronnut mitenkään bensamallista ja ulkoakin sai oikein kuunnella, että onko siellä nokalla nakutin vai ei. Myös Bemarin kutosdieselit ovat auton sisälle kohtuullisen hiljaisia. Mutta mikä on hiljaisin diesel mitä olet kokeillut?
Hiljaisin diesel
Dsl
62989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jaguaria en ole kokeillut, mutta tähän mennessä tuo Bemu on ollut hiljaisin.
ei ainakaan melukkaampi...mieluiten hiljaisempi ku bmw dieseli. Todella positiivinen yllatys kuin diesel voi olla hiljainen. Ei kuulu kun pietsosuuttimien sieva tikitys.
ovat mielestäni hiljaisia. Riippumatta käyttövoimasta?
Kautta aikojen paras diesel on myös hiljaisin: Touareg V10.
Se kehräsi kuin kissa. :)
Internationalin 2-tahtidieselin ääni on niin kova, että vaikka on piikkinokka ohjaamo, täytyy silti ajaessa pitää kuulosuojaimia. Hyötysuhteeltaan kone tiettävästi on yksi parhaimmista.