Omituista energiapolitiikaa ja välinpitämättömyyttä

bensapihi

Maailman ja siinä samalla Suomenkin energiapolitiikka on omituista. Öljy loppuu joka tapauksessa 20...30...40... vuoden kuluttua. Tarkan vuosiluvun tietäminen on yhdentekevää. Ja vaikka öljy ei ihan meidän aktiiviaikanamme loppuisi, niin ainakin meidän lapsiemme aktiiviaikana. Ja kait me lapsistamme välitämme kuten itsestämme, vai kuinka ?

Ja jos öljyn loppuminen häämöttää muutaman kymmenen vuoden päässä niin niukkuudesta johtuva öljyn kallistuminen voi alkaa koska tahansa.

Niin että miksi ainoastaan poliittisista syistä johtuen pellolla ja metsässä kasvavaa puhdasta ja uusiutuvaa energiaa ei voida hyödyntää ja menetelmiä kehittää jo nyt vaikka pellot tuottavat ongelmaksi asti luontoystävällisiä tuotteita?

Arvaampa näin, että yhteiskunnan isoilla pojilla on suunnitelmat taskuissa miten aletaan rahastamaan tyhmää kansaa uudella energiatyypillä heti kun tilanne on sopiva. Ja toisaalta tyhmä kansa menee tähän halpaan koska arvatenkin biodieselillä moottorin teho alkuvaiheessa varmaankin laskee prosentin tai kaksi ja sehän oli
tälle rallihullulle kansalle katastrofi.

5

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulker teksasista

      Tästä aiheesta tulisi kyllä tohista paljon enemmän. Kuten sanoit niin öljyn loppumis ajankohta on yhdentekevä. Määräävä asia on se milloin tuotantoa ei enää kyetä lisäämään arabian niemimaalla. Esim. jenkeissähän tuotannon määrä kääntyi laskuun jo 1970-luvulla.

      Koska: Silloin kun tuotanto ei enää kasva, hinnan nousu kiihtyy entisestään (and then we are fucked).

    • mulker teksasista

      (Sori jos tuli tämä teksti kahdesti, kone häröilee)

      Tästä aiheesta tulisi kyllä tohista paljon enemmän. Kuten sanoit niin öljyn loppumisajankohta on yhdentekevä. Määräävä asia on se milloin tuotantoa ei enää kyetä lisäämään arabian niemimaalla. Esim. jenkeissähän tuotannon määrä kääntyi laskuun jo 1970-luvulla.

      Koska: Silloin kun tuotanto ei enää kasva, hinnan nousu kiihtyy entisestään (and then we are fucked).

    • saastuttaa

      Lyhytnäköistä ajattelua.
      Maailman sivu on pidempi kuin järven sivu. Kaikenlainen käryyttäminen pitäisi saada loppumaan.
      Silloin voitaisiin puhua vasta järkiperäisistä energiantuoton tavoista.

    • Pate

      Jossain maissa käytettään etanolia ja BIO-kaasua auton polttomoottorin polttoaineena, kuten Ruotsissa, sekä BIO-dieseliä jossain muualla mailmassa.

      Suomessa on niin kova verotus niille, jotka yrittävät sitä käyttää, että se ei kannata.

      Rypsistä tehtyä BIO-Dieseliä on monikin yksityinen kokeillut "omalla" pihalla, ei siis liikenteessä yleensä ainakaan....

      Ja taitaapa tuo öljyn niukkuudesta johtuva hintojen nousu jo alkaneen, jos uutisia seuraa, niin joka päivä se melkein on noussut uuteen ennätykseen, ja mistäs muusta se johtuu - kuin niukkuudesta-.

      Saapa nähdä, maksaako öljy vuoden päästä 100$ / barreli ? Se voi olla mahdollista, mutta kun tuo Jukosin tilanne helpottuu, voi hinta laskeakin...tai sitten ei. Luultavasti hinta tulee pysymään VÄHINTÄÄN tällä tasolla, ellei sitten nouse rajusti vielä tästäkin. Saamme varautua KORKEISIIN bensan ja dieselin hintoihin. 1,5€ - 2€ /L voi olla tavallisia, joku 1,25€/L on sitten todella halpaa.

      No, sitä ei tiedä vielä. Uutisissa sanottiin, että raaka-öljyn hinta vaikuttaa bensaan vain senteissä, mutta ei sitä tiedä.... Ja veroja ei tietysti lasketa, vai kuinka ?

      • mulker teksasista

        Kaikki tietää, että vaihtoehtoiset energialähteet ei saatuta niin paljon ja uusiutuvat ja niin edespäin. Se mitä ei juurikaan tiedetä on se, miten hallitukset öljy-yhtiöt ja autonvalmistajat voitaisiin pakottaa kaukokatseisimmiksi. Jokin kansannousu ilmeisesti vaadittaisiin, että yhtiöiden tilin kasvattaminen ja omannavan tuijottaminen saataisiin vaihtumaan aidoksi huoleksi tulevaisuudesta ja todellisten tulevaisuuden polttoaineiden / ajoneuvojen kehittämiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9179
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7980
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5709
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2364
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2097
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1746
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1692
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1439
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1370
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1327
    Aihe