Venlafaxin + Rivatril - pelottavia oireita

Aloitin Venlafaxiinin 3 vko:a sitten annoksella 37,5 mg. Ei ollut suurempia sivuvaikutuksia, mutta toisena päivänä elämäni pahin masennuskohtaus... itkin vain ja toivoin kuolevani. Viikon päästä nostin annoksen 75 mg, jolla nyt menty huomenna kaks viikkoa. Määrätty ahdistushäiriöön/paniikkihäiriöön ja masennukseen. Lisäksi olen käyttänyt Rivatrilia annoksella 0,25 mg max. 1/pv.

En tiedä, johtuuko taudistani vai lääkkeestä, mutta olen havainnut Venlafaksiinin aikana epätodellista oloa... Välillä tulee hyvin outoja ajatuksia tyyliin "olenko tässä nyt oikeasti", "mitä jos en eläkään". Lisäksi outoja tuntemuksia päässä, liekö huimaamista vai mitä. Olen myös hyvin epäsosiaalinen ja tuntuu kuin koko luonteeni olisi muuttumassa. En oikein jaksa mitään. Mistä tiedän onko aloitusoireita vai mitä? Lääkäri sanoi, että minun kannattaa vielä pari viikkoa ainakin jatkaa lääkkeen syömistä. Aikaisemmin sain Venlafaksiinista hyvän vasteen, mutta en kärsinyt näistä sivuoireista.

Ai niin ja muisti on heikentynyt sekä keskittymisvaikeuksia ilmennyt. Mutta nämä alkoivat jo selkeästi ennen lääkitystä.

Onko kellään muulla kokemusta näistä lääkkeistä ? Mua on alkanut huoletttaa, voisko mulla olla alkavaa epilepsiaa tai peräti aivokasvain. Huojentavaahan se olisi päästä johonkin aivokuvauksiin, mutta mitenkäs vakuutat julkisen puolen lääkärin, kun ei ole mitään niin akuutteja oireita.
0743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Paavo_K kirjoitti:

Aloitin Venlafaxiinin 3 vko:a sitten annoksella 37,5 mg. Ei ollut suurempia sivuvaikutuksia, mutta toisena päivänä elämäni pahin masennuskohtaus... itkin vain ja toivoin kuolevani. Viikon päästä nostin annoksen 75 mg, jolla nyt menty huomenna kaks viikkoa. Määrätty ahdistushäiriöön/paniikkihäiriöön ja masennukseen. Lisäksi olen käyttänyt Rivatrilia annoksella 0,25 mg max. 1/pv.

En tiedä, johtuuko taudistani vai lääkkeestä, mutta olen havainnut Venlafaksiinin aikana epätodellista oloa... Välillä tulee hyvin outoja ajatuksia tyyliin "olenko tässä nyt oikeasti", "mitä jos en eläkään". Lisäksi outoja tuntemuksia päässä, liekö huimaamista vai mitä. Olen myös hyvin epäsosiaalinen ja tuntuu kuin koko luonteeni olisi muuttumassa. En oikein jaksa mitään. Mistä tiedän onko aloitusoireita vai mitä? Lääkäri sanoi, että minun kannattaa vielä pari viikkoa ainakin jatkaa lääkkeen syömistä. Aikaisemmin sain Venlafaksiinista hyvän vasteen, mutta en kärsinyt näistä sivuoireista.

Ai niin ja muisti on heikentynyt sekä keskittymisvaikeuksia ilmennyt. Mutta nämä alkoivat jo selkeästi ennen lääkitystä.

Onko kellään muulla kokemusta näistä lääkkeistä ? Mua on alkanut huoletttaa, voisko mulla olla alkavaa epilepsiaa tai peräti aivokasvain. Huojentavaahan se olisi päästä johonkin aivokuvauksiin, mutta mitenkäs vakuutat julkisen puolen lääkärin, kun ei ole mitään niin akuutteja oireita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu