Uskomusoppia

Aikoinaan ennen nykyistä lääketidettä uskottiin että ihminen lihoo rasvan syömisestä, koska lihavilla ihmisillä on paljojn rasvaa.

THL - laitoksella tämä käsitys on arkipäivää edelleenkin huolimatta kaikesta huuhaa-pseudotieteesta joita on tullut ja joita tulee jatkuvasti lisää. Niiden mukaan hiilarit lihottaa ihmisiä ei rasva.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jokainen saa uskoa ihan vapaasti mihin haluaa. Mutta jos asiasta ei ole omakohtaista kokemusta, niin ne tiedot ovat samanarvoisia kuin käytetty vessapaperi. Minun jätettyäni hiilarit pois ruokavaliostani ensimmäisen puolen vuoden aikana painoa putosi 10 kg asian hyväksi mitään erikoista tekemättä ja verenpaineeni normalisoitui.

Äänestä
  • Minä olen syönuyt hiiareita (ja paljon) koko ikäni enkä ole edes lihonut sitä kymmentä kiloa jonka voisi laihduttaa pois. Olen yrittänyt jopa lihottaa itseäni mutta se on onnistunut vain kovalla treenillä jolloin "lihominen" on tullut lihasten kasvun myötä.

    Niin että kokemuksen kautta voin sanoa että väitteet hiilareiden lihottavasta vaikutuksesta on pskaa

    Äänestä

  • pskaa ovat kirjoitti:

    Minä olen syönuyt hiiareita (ja paljon) koko ikäni enkä ole edes lihonut sitä kymmentä kiloa jonka voisi laihduttaa pois. Olen yrittänyt jopa lihottaa itseäni mutta se on onnistunut vain kovalla treenillä jolloin "lihominen" on tullut lihasten kasvun myötä.

    Niin että kokemuksen kautta voin sanoa että väitteet hiilareiden lihottavasta vaikutuksesta on pskaa

    Tuo suurta valhetta. Mutta, jotkut ihmiset eivät yksinkertaisesti, mutta se ei tarkoita, että kaikki olisi samanlaisia kuin sinä.

    Monet nuoret ei liho ennen 50 ikävuotta.
    Toinen syy on se, että 25% kansanta eivät liho söivät mitä tahtoivat . Sitä vastoin 25% kansasta lihoo vaikka kuinka yrittäisivät hillitä syömistään. Me emme kaikki ole samanlaisia. Ettei sinunkaan pidä ihmetellä, miksi toiset lihoo ja sinä et.
    Ole onnellinen, jos kuulut tähän ensimmäiseen ryhmään.
    Mutta älä ala väittämään muiden systeemi toimii kuten sulla. Jokaisella meillä on erilainen aineenvaihdunta, usein perinnöllisistä tekijöistä johtuen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


karpi1 kirjoitti:

Aikoinaan ennen nykyistä lääketidettä uskottiin että ihminen lihoo rasvan syömisestä, koska lihavilla ihmisillä on paljojn rasvaa.

THL - laitoksella tämä käsitys on arkipäivää edelleenkin huolimatta kaikesta huuhaa-pseudotieteesta joita on tullut ja joita tulee jatkuvasti lisää. Niiden mukaan hiilarit lihottaa ihmisiä ei rasva.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu