Tehtävänä olisi määritellä mahdollisimman tarkka profiili naisesta, joka sopii minulle. Profiili käsittää kaikki ominaisuudet (alkaen iästä, jatkuen harrastuksiin, päättyen koulutukseen ja tavoitteisiin, kaikki siltä väliltä). Viimeisenä pyydän vielä neuvomaan, mistä löydän itselleni äsken profiloimasi naisen!
Perustiedot minusta eli miehestä:
Olen 25-vuotias ylioppilas ja ammatillisen perustutkinnon suorittanut. Luonteeltani rauhallinen, en viihdy baareissa mutta muuten tykkään käydä ulkona syömässä, leffassa, ym. Haluan kivan kodin, rakkautta ja onnellisuutta. Minulla ei ole laajaa kaveripiiriä, vaan muutamia hyviä ystäviä. Viihdyn sukulaisteni kanssa ja tykkään viettää vapaa-aikaa maaseudulla. Olen koulutustani vastaavassa työssä. Asun omassa yksiössä, tosin aika kaukana keskustasta. Vapaa-aikana pelaan sulkapalloa, pyöräilen, juoksen, uin ja laskettelen. Pidän myös matkustelusta ja autoista. Minulla ei ole paljoa kokemusta naisista. Olen ystävällinen, en mikään kovis-tyyppi. Olen kova keskustelemaan. Olen todellisuudentajuinen. Tässä minun tietoni... Nyt vaan ratkaisemaan tätä tehtävää!
Millainen nainen sopii minulle?
7
1535
Vastaukset
- Jesse
joka saa sinut haluamaan jakaa elämäsi hänen kanssaan.
Älä suotta hukkaa aikaa etukäteen erilaisten erityispiirteiden pohtimiseen. Ne tulevat eteesi naisessasi yksi kerrallaan ja silloin voit pohtia niiden merkitystä sinulle ja teille. Monet jutut ovat oikeasti merkityksettömiä vaikka niitä etukäteen kuvittelee isoiksi ongelmiksi. - Unelmoitsija
Unohda se mitä olet.. Ja tärkeintä on, että unohdat mitä sinun naisesi pitää olla. Turhaan yrität saada maailmaa vastaamaan unelmiasi. Koita tehdä se toisin päin niin huomaat kuinka paljon näitä unelmanaisia löytyykin..
- Nainen- 33v
Sina kuullostat aivan 100% minun unelma miehelta, mutta olet vain paljon nuorempi kuin mina.
Ja mina olen ja asun jo unelmieni miehen kanssa, joka kuitenkaan ei vastaa kuvaani unelmien miehesta, mutta sehan on tarkeinta, etta molemmat rakastavat toisiaan.
Mutta muutama vuosi sitten surkuttelin, kun en loytanyt miesta, joka oli aivan sinun kuvaustesi mukainen. Koska mina itse olen myos niinkuin sina, mutta toisin kavi loysin miehen joka on minun vastakohta monissa asioissa, mutta silti olemme olleet hyvin rakastuneita alusta alkaen.
Joten ala etsi tietynlaista naista vaan ole rohkea, ja tutustu kaikenlaisiin naisiin, voit yllattya positiivisesti. Onnea matkaan !!! - Alexandra
Niin, tosirakkaushan ei aina tule vaikka kaikki ns. ulkoiset seikat olisivat kohdallaan, se on totuus.Ihminen voi rakastua ja olla onnellinen, vaikkka kumppani olisi koulutukseltaan ja harrastuksiltaan hyvinkin erilainen.
Mutta.Kuitenkin hyvä lähtökohta mielestäni on, jos elämäntyyli, koulutus, harrastukset ja tavoitteet ovat samoilla linjoilla.On turvallisempaa lähteä rakentamaan suhdetta, jos on heti yhteisiä intressejä.Itse rakastan miestä, jolla em. ulkoiset seikat ovat juuri samanlaiset kuin minulla.Samantasoinen koulutus, täysin samat harrastukset,(musiikki on yhteinen intohimomme, heh, taidamme olla tulevaisuuden Kaija ja Ile, tai Maarit ja Sami)arvot ja tavoitteet.Mutta henkisesti olemme aika erilaisia, voisi sanoa että täydennämme toisiamme.Olen paljon seurallisempi, avoimempi, välittömämpi ja ulkospäinsuuntautuneempi kuin mieheni.Olemukseni piristää ja aktivoi häntäkin keskustelemaan avoimemmin, tapaamaan ystäviä, ottamaan osaa erilaisiin sosiaalisiiin tapahtumiin yms.Ja hänen rauhallisuutensa ja tasapainoisuutensa taas rauhoittaa minun hieman levotonta luonnettani.Hänen seurassaan minäkin osaan rentoutua, käpertyä vaikka kainaloon peittojen alle pimeään katsomaan jotain leffaa, yksin minun on hieman vaikea keskittyä sellaiseen, kun on koko ajan mielessä sata asiaa jotka pitäisi tehdä.:-)
Eli kirjoituksesi perusteella ehkä suosittelisin sinulle naista, jolla ulkoiset seikat ovat samoin kuin sinulla, mutta joka on aavistuksen vilkkaampi luonteeltaan kuin sinä.Sellaiset suhteet usein toimivat, olen huomannut.Kaksi vilkasta tai kaksi hyvin rauhallista usein vain voimistavat yhdessä ollessaan toistensa piirteitä.Olen itse tapaillut joskus miehiä jotka ovat kaltaisiani tuuliviirejä, ja silloin elämä on mennyt ihan liian hektiseksi, kun kumpikaan ei osaa relata.
Tässä sinulle pieniä vinkkejä, ainakin oma elämänkokemukseni on osoittanut kyseiset asiat toimiviksi.Ja mistä sitten löytäisit unelmiesi naisen?Tietenkin tuttujen tai harrastusten välityksellä, mutta itse löysin oman rakkaani sinkut.netistä.Siellä oleva soveltuvuustesti antaa suuntaviivoja ainakin ulkoisten seikkojen yhteensopivuudesta.Rakkaani vastasi minulle, koska haaveili tummasta, hoikasta,vilkkaanpuoleisesta, aktiivisesta ja elämäniloisesta naisesta, joka myös harrastaisi musiikkia ja olisi luonteeltaan hieman boheemi.:-)Hän täytti soveltuvuustestin-ja löysi minut.Eihän se aina noin mene tietenkään, mutta meillä meni.Mikään ei estä kokeilemasta.
Heti ensitreffeillä olimme kumpikin myytyjä jo pelkästään nähdessämme toisemme.Ja mitä enemmän juttelimme, sen enemmän kolahti.Siitä on jo aikaa, mutta liekki roihuaa edelleen.
Nämä olivat vain omia kokemuksiani.Toivottavasti niistä on sinulle edes jotain osviittaa.Onnea sinulle.- mies
Tulinpa hyvälle tuulelle tuosta jutusta, aivan kuin meidän tarina. Arvot elämästä on hyvä olla samansuunatiset ja yhteisiä kiinnostuksen kohteita oltava. Rakkaani löysin netistä ja kirjeitse olimme samoilla linjoilla heti. Oikeasti hän on sossiaalisempi ja menevämpi, minä rauhallisempi. Luulenpa että nuo piristävät ja rauhoittavat asiat menevät samoin kuin Alexandralla.
alussa tavatessamme usjostelimme aluksi ja meni aikaa että toisen ulkoiseen olemukseen tutustui ja ihastui, mutta kun se tapahtui tajusin että tässä hän on, ihana kokonaisuus ja Nainen jonka kanssa haluan vanheta. Ulkoisesti hän ei ollut semmoinen mitä ehkä ajattelin alunperin, mutta toisaalta nyt kun ajattelen niin hän on upein Nainen mitä ikinä voi olla. Joten ulkonäkövaatimukset hiustenväreistä ja rintojen koosta kannattaa jättää oikeasti valintakriteereinä pois...
- Moona
tämmöset kirjottelut on niin p*skanjauhantaa, paperilla on helppo näyttää hyvältä mut selkeesti sussa on jotain vikaa kun et kerta naista omin voimin löydä! harkitse miesseuraa?
- sovin sinulle
minä sovin sinulle.
olet sellainen mies jota olen aina halunnut (kuvauksesi perusteella) mutten ole saanut.
harmi vaan että erosin vasta viikko sitten :(
pitkästä suhteesta.
missä asut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380