Nettiprofiilit

Olen jo pitkään epäillyt, että miesystäväni hakee netissä seuraa, vaikka olemme parisuhteessa. Tänään löysin yhden sivun, jolla sähköpostiosoitteen antamalla voisi tarkistaa, missä kaikkialla netin palveluissa ko. mailiosoite löytyy. Palvelu oli maksullinen. Hukkasin kuitenkin tuon palvelun sivun enkä löydä sitä enää mistään. Onko teillä kokemuksia tuollaisista hakupalveluista; onko palvelu luotettava ja varsinkin toi maksaminen (luottokortilla) mietityttää...
121356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ja vielä jatkoksi... Olen muutaman kerran saanut kiinni miehen noista netti(treffi)profiileista, mutta mieshän ei tietty myönnä mitään... :(

Äänestä

Sattumalta huomasin tämän aiheen.
Älä hyvä ihminen maksa palvelusta joka ei toimi. Selkesäti kusetusta koko "palvelu"
Palveluntarjoajat, mihin nämä ns. seuranhakupalvelutkin kuuluu, tuskin antavat sähköpostiosoitteita tietokannoistaan moiseen käyttöön.
Saman tuloksen saat varmasti googlella hakemalla
Huomio myös se, että kaikissa netissä olevissa foorumeissa ja muissa palveluissa saa sen mail osoitteensa piiloon jos haluaa.

Äänestä

Miehesihän voi käyttää sellaista s-postitiliä, jota sinä et tunne. Tuollainen tili on helppo avata milloin vain.

Äänestä
  • Ehdin jo tuossa hukkaamassani palvelussa tekemään haun tietämäni s-postin nimellä. Palvelu ilmoitti 18 "juttua" missä ko. osoite on käytössä, mutta vain maksamalla olisi saanut tietää, mitä ne ovat... Siksihän tuo kiinnostus heräsikin taas, mutta kun kadotin sen palvelun osoitteen kokonaan :(

    Äänestä

Miehesi on jäänyt kiinni jo kerran ja lisäksi epäilet että hän hakee netistä seuraa. Intuitiosi on minusta oikeassa. Mies voi hakea muuallaKIN kuin netissä, jos on sentyylinen mies, kannattaa huomioida se. Ja mitä kontakteja tai muutama kontakti jo on olemassa piilossa? Varapuhelin auton penkin alla tai takakontissa (autotalli ja piilot), prepaid, useampi numero/liittymä, skype, messenger, sähköposti, sosiaalinen media? Luultavasti sivustoja joissa mies käy, voisi olla S24 treffit (muutama lääni), e-kontaktin tapaiset, alastonsuomi, uudet pettämissivustot, googlehaulla seksi deitti yms? Treffi-, erotiikka- ja deittisivut. Voiko mies käyttää myös sihteeriopiston sivuja? Ja muita sellaisia? Riippuen hakeeko maksutonta vai maksullista. Entä chat? Siellä on varattuja miehiä ainakin.

Voit luoda eri tuntomerkeillä kuin omasi profiilin "kilttiin" vaklaukseen ja testaamiseen jonnekin nettiin, mies kiinnostuu yleensä itseään paljon nuoremmasta kauniista naisesta. Luultavasti kysyvät nopeasti kuvaa ennen kuin uskaltavat avautua - olisiko joku tuttusi jota mies ei tunne avuksi. Toisaalta pelkästä profiilista voi jo tunnistaa miehen, mikäli ei ole muunnellut tietojansa - silti jokin voi paljastaa. Muista katsoa ettei mies kyttää mitä puuhaat ja saa väärää käsitystä. Historiatiedot koneelta, selaimista yms. pois ja kaverilla vaikka katsotte profiileja. Älä tee sitä yhteisellä koneellanne ainakaan... Mutta siellähän olisi jo miehen omat jäljet näkyvissä. Pitääkö mies tummista vai vaaleista enemmän? Vaaleista? Kuinka paljon nuoremmista kuin itse on?

On valittava mistä sivustoilta etsii ensin. Miehen pituus noin, ikä noin, mitä painottaa yleensä ja mitä voisi muuntaa erilaiseksi. -Vai onko tyhjällä profiililla liikkeellä. Suomessa on pienet piirit ja täällä on mahdollista jäädä helpommin kiinni. Joku exä tietää tai työpaikalla joku. Kyllä he puhuvat jos oikean henkilön saa kiinni ja hän motiivin siihen puhumiseen. Ja yleensä yksikin kerta riittää jos jää kiinni nettiseuranhausta, siitä voi päätellä paljon. Tuskin se siihen jää ainakaan pelimiehillä ja tuskin vain ystävää hakevat. Mitä mies haki viimeksi kuvauksessaan? Etsivätoimistoista voisi olla apua myös, jos ei itse jaksa koluta asiaa.

Zemppiä kaikille naisille. Ja parempi se on tietää ajoissa, siinä on tautiriski myös mikäli mies on enemmänkin naisten kanssa intiimisti. Jos mies piilottelee liikaa puhelinta ja tietokonetta, kai sekin jotain kertoo. Äänettömälle saa helposti vaikka rakastajatar laittaisi 20 viestiä peräjälkeen. Ja onko miehen nimellä tallennettu jotkut naiset sinne nimivalikkoon, nimi näkyy kun puhelin soi. "Jarkko" onkin yhtäkkiä Jaana.

Äänestä
  • Jos lähtisi matkalle viikoksi tai kahdeksi, niin mitähän toinen puuhastelisi sillä aikaa?

    Äänestä

Niin tosiaankin pikku matkalle....Siinä sitten samaan puuhaan, kuten eräs sairaan mustasukkainen vaimoaan aiheetta epäillyt sankari teki.
Lähti viikon "työmatkalle", eli otti töistä lomaa, vuokrasi asuntoauton ja kiikaroi sieltä käsin viikon ajan vaimonsa liikkeitä, kirjasi vihkoon postimiehet, roskakuskit ja kaikki kulkijat oikein ajan kanssa, kauanko "vierailu" kesti...kehui vielä jälkeenpäin "tietokantaansa" esitellen, miten ovela olikaan ollut :D

Äänestä
  • Siinä on eroa epäileeko aiheellisesti vai onko kyse sairaasta miehen mustasukkaisuudesta. Se on vainoharhaista kuvitella että joku roskakuski kävisi naimassa vaimoa.

    Äänestä

Löytyi!! Siis se sivusto, jota etsin. Spokeo.com. Onko kokemuksia?? :)

Äänestä

"Discover this email on 78 networks"

Available Results May Include

Photos & Videos
Dating Sites
Shopping Sites

No niin joopas joo. Varmaan pitääkin moinen määrä osumaa kuvien ja muiden sivujen osalta, radioamatööriharraste mukaan luettuna, mutta minulla kun ei ole yhtäkään seuranhakuilmoitusta sähköpostiosoittellani.
Joskus muutama vuosi sitten oli, mutta nekin eri sähköpostiosoitteella ja kaikki ko palvelut olen itseltä sulkenut, kun nykyisen kumppanin kanssa yksiin ryhdytiin.

Äänestä
  • Nyt kun kokeilin tuota Spokeo.comia ihan hatusta heitetyillä olemattomilla mail osoitteilla niin kaikki antoivat saman 78 tulosta :D
    Eli ihan silkaa kusetusta koko juttu. Kun maksat vaaditun summan voi löytyä mail osoite vaikka Facebookin yhteydestä, jos se on siellä julkisesti näkyvissä.

    "Spokeo.com works like this: It gathers all the publicly available information about a person, including from social network sites like Facebook and Twitter, and sells it to anyone who is willing to pay. A subscription goes for as little as $3 per month.

    "There is an ethical piece to it, but they are a business so they do tread that line with people's information," said Tom Eston, a profiling manager at Bedford Heights Internet security firm SecureState. Eston said the site is doing nothing illegal because all the information is public.

    "They won't tell you specifically what databases they are pulling from. But you can find pretty much the same information that Spokeo can by doing intense Google-type searches of yourself," Eston said.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoton nainen kirjoitti:

Olen jo pitkään epäillyt, että miesystäväni hakee netissä seuraa, vaikka olemme parisuhteessa. Tänään löysin yhden sivun, jolla sähköpostiosoitteen antamalla voisi tarkistaa, missä kaikkialla netin palveluissa ko. mailiosoite löytyy. Palvelu oli maksullinen. Hukkasin kuitenkin tuon palvelun sivun enkä löydä sitä enää mistään. Onko teillä kokemuksia tuollaisista hakupalveluista; onko palvelu luotettava ja varsinkin toi maksaminen (luottokortilla) mietityttää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu