Siirtyminen käyttäjäyritykselle kävi kalliiksi

Näköalapaikka

Koska täältä näitä luetaan, haluan kertoa muille vuokratyöntekijöille, jotka haaveilevat siirtymisestä käyttäjäyrityksen listoille.

Olin työskennellyt 8 kuukautta vuokratyöntekijänä, kun käyttäjäyritys ehdotti minulle vakisopimusta suoraan heille. Olin tehnyt työni hyvin, joten luonnollisesti olin siitä iloinen, ja siirtyminen tapahtuikin esimiehen tekemällä puhelinsoitolla vuokrafirmaan.

Kun sopimukset oli kirjoitettu, syntyi kysymys: miten kävikään vuokrafirman alla tehtyjen vuosilomapäivien? Päiviä oli kertynyt joka kuulta, enkä ollut pitänyt lomaa. Esimieheni ei tiennyt ja kyselyjen jälkeen soitto PAMiin varmisti asian laidan: kertyneet lomapäivät (16) olivat nollaantuneet, samaten lomarahat. Lomakorvauksena maksettiin tietenkin loma-ajan palkkaa vastaava korvaus, mutta kun en koskaan ehtinyt pitää lomaa jolta palata, menetin monta sataa euroa olemalla innokas ja sinisilmäinen allekirjoittaessani sopimuksen tekemättä taustatyötä.

Samaan aikaan talossa on samassa toimenkuvassa koko ajan omia ja vuokratyöntekijöitä, jotka ansaitsevat lomansa ja lomarahansa, koska heidän sopimuksensa on pysynyt samana. Nyt ei vuokrafirman kuin käyttäjäyrityksenkään tarvitse maksaa minulle lomarahoja. Toiminta on laillista, se joka töppäili, on työntekijä.

Toivottavasti viesti tavoittaa jonkun, joka miettii siirtymistä tai on saanut tarjouksen sopimuksesta käyttäjäyrityksen leipiin. Vastaavassa tilanteessa kannattaa odottaa esimerkiksi lomanmääräytymisvuoden loppuun, käyttää lomansa pois ja palata esimerkiksi yhdeksi päiväksi takaisin, sitten irtisanoutua. Tietenkin oma suora sopimus yritykselle on parempi kuin vuokratyösopimus, mutta omista eduista saa olla todella tarkkana.

Sellaisia vuokratyöntekokokemuksia tällä kertaa.

5

5954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pomotin

      >> Lomakorvauksena maksettiin tietenkin loma-ajan palkkaa vastaava korvaus.

    • Näköalapaikka

      Ei, tarkoitan lomarahaa, eli entispäivän lomaltapaluurahaa, joka on alan tessissä 50% loma-ajan palkasta.

      • Ja pointti on?

        Mutta tuohan on ihan itsestään selvää, että kun vaihtaa työnantajaa, niin kuin sinä teit, niin se "lomaltapaluuraha" menee.

        Tuonhan tietää jokainen, joka työnantajaa vaihtaa, eli mitä uutta tuossa on?

        Ei tuo koske pelkästään vuokratyötä, vaan KAIKKEA työä, kun firmaa vaihtaa.


    • pedro5

      Itsellä kävi vastaava homma siirtyessäni käyttäjäyrityksen työntekijäksi. Ongelmana ei tosin ollut "lomaltapaluurahojen" menetys vaan se, että en ollut tajunnut verokorttia jättäessäni ottaa huomioon usean tonnin kertatiliä. Eli kun palkka tulee normaalisti kerran kahteen viikkoon ja olen mitoittanut käytettävän tulorajan aika tarkkaan vastaamaan kahden viikon palkkaani. No usean tonnin korotus kahden viikon tiliin aiheutti sen, että koko lomakorvaus meni lisäprosentilla ja siltä kuulta maksettiinkin sitten ylimääräisiä veroja lähes 1500€. Kyllähän tuon ylimenneen tietysti saa takaisin veronpalautuksina sitten ensijouluna, mutta ihan mielellään olisin palkan ottanut ihan heti käteen. Verottajalla kun on verrattain huono korkoprosentti noissa sille annetuissa "lainoissa"
      Tarinan opetus siis se, että kannattaa työsuhteen loppuessa muistella, että minkälaisen verokortin sinne aikoinaan pisti menemään

      • En_ehkä_ole_robotti

        Ikivanhaan viestiin tulee vastaus, mutta menkööt.

        Ei sitä seuraavan vuoden joulukuuta kannata odottaa, jos rahoille on tarvetta heti. Tuollaisessa tapauksessa tehdään luonnollisesti muutosverokortti loppuvuoden ansioita varten, jolloin tuon "ylimääräisen veron" saa takaisin tulevissa tileissä pienemmän ennakonpidätyksen kautta. Eli käytännössä maksoit vain loppuvuoden ennakonpidätyksiä etukäteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      148
      6921
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2548
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1780
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1421
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      90
      1305
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1117
    7. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1083
    8. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1069
    9. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1065
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      986
    Aihe