miesten suhteen.
olen sinkkuna vuoden päivät katellu tätä menoa eri näkökulmista ja olen huomannut et aikas kovat vaatimukset miesten suhteen on nyky naisilla omille siipoilleen.
olen jutellut ja käynnyt tapaamassa muutamia minua kiinnostavia nais immeisiä ja hekin ovat tavalla tai toisella ollet minusta kiinnostuneita, mutta aina löytyy jotain mikä ei olekkaan niin kun nykynainen haluaa.
tässä muutamia esimerkkejä.
a) vapaa ajan pukeutuminen.
tykkään (itse) olla ns. oloasuhousuissa ja semmoisissa rennoissa kuteissa.
jotkut kammosivat.
b) työ. tavallinen duunari hommissa. yli puolet katosi kun pie** jonnekkin.
miksi. eikö enään tavallinen duunari kelpaa.
c)asunto. nokun ei mikään linna satu olemaan mut onhan melkein maksettu.
elä yksin lainojes kanssa.
ja monia muita juttuja.
tätäkö tämä nyt sitten on.
minulla ei ole kylläkään mikään pakottava tarve ruveta seurustelemaan enkä väkisin yritä ketään kanssani näitä polkuja tallaamaan saada, mut kysyn mistä johtuu tämmöinen.
minkälaisia kriteerejä naisilla on
21
3343
Vastaukset
- Ujo haaveilija
Ihan samaan olen tormännyt, olen tosin 40 mies.
Tuossa alla, ihmettelin näiden deittipalstojen naisten ihannemiesten vaatimuksia,lähinnä naisten miehen pituudelle asettamista vaateista ( eli olen itse 173cm) ja täytyy kyllä todeta että yksin jään. Joillain treffeillä olen käynyt, mutta ei ole natsannut.- Nainen
kyllä miehen mitta pituudessa.
- yh-äippä
Minun mielestäni noilla sun ilmoittamilla asioilla ei ole kyllä mitään syytä miksi et kelpaisi jollekin naiselle!
Mutta itse eroneena ja yh:na olen törmännyt ettei nainen kelpaa miehille,ellei hän heti suostu sänkyyyn eka iltana...
no tiedän etten ole mikään missimittainen, mutta en ole hakenutkaan mitä satuprinssiä/mies mallia... jolla valkoinen ratsu,satulinnaa tai pulleaa kukkaroa...
Kaipa meitä yksinäisiä "tavallisia" ihmisiä (miehiä ja naisia)on paljon ,mutta silti tuntuu ettei vain he kohtaa toisiaan...
(onko kaikilla miehillä/naisilla liian kovat vaatimukset?)
Tutustuminen ...se ei kyllä tapahdu yhdellä eikä kahdella "kahvinjuonti" kerralla/tapaamisella(eikä tekstarein ja meilaillen),ihmisillä pitäisi olla vain rohkeutta/pitkäjänniteisyyttä antaa ajan kulua.... tavata ja todella tutustua kyseiseen ihmiseen paremmin ,siis siihen mitä ihminen itse on, eikä pelkään ulkokuoreen.
Tsemppii sulle....ala anna periksi kyllä sä vielä kohtaat sen elämäsi naisen... se voi olla lähempänä kuin arvaatkaan!
Eikun avoimin/luottavaisin mielin liikkeelle!:)- uggo 29w
niillä muten on ollut merkitystä.
en sitten tiedä mistä se johtuu, mutta hyvin pitkälti näin on.
en minäkään ole mitään missinmitoissa kulkevaa kaunotarta etsinnyt, koska en oikeastaan edes niin laihoista ja hoikista immeisistä pidä.
edelleenkin olen sitä mieltä että kyllä se sisäinen kauneus on silti se parempi vaihtoehto minulle, vaikka en kylläkään mikään ihan peikon näköinen ole.
tiedän sen että kunnollista suhdetta joutuu odottamaan ja minä en todellakaan ole se joka ensitapaamisella sinne vällyjen väliin on ensimmäisenä menossa.
- vastaa
Niin se vain on että tavikset ei jaksa todellakaan kinostaa, sory..Itse kohtuullisen hyvin kouluttautuneena ja ansaitsevana odotan kumppaniltani niitä samoja asioita, joita itsekkin olen saanut aikaan. Miehet rasitteiden kanssa eli yleensä lapsia edellisistä liitoista eivät todellakaan kiinosta siinä mielessä, ehkä seksiseuraksi mutta ei muuten.
Mikään materialisti en todellakaan ole mutta toivon mieheltä sellaista sielun avaruutta ja tietynlaista maailmankansalaisen näkökuömaa elämään, sekä hyväksyntää sille asialle että en todellakaan halua lapsia..mutta nämä ovat vain minun kriteerini, joten luulenpa että varmasti löydät sielun kumppanin ennemmin tai myöhemmin. Muista, se löytäminen on helppoa mutta säilyttäminen huomattavasti vaikeampaa..onnea matkaan.- dadaa
Tuo koulutus/palkkakysymys on aika mielenkiintoinen.
Yleisesti omaksutun paradigman mukaan niiden pitäisi lisätä vaihtoehtoja/mahdollisuuksia, mutta monille näyttää käyvän juuri päinvastoin. - rew
todellisuudessa useimmat miehet täyttävät sun vaatiimat kriteerit, mutta et vaan sitä itse huomaa.
- nirso
Muistaa ruokkia ja pitää sateilta suojassa, ettei vilu yllätä. Muistaa välillä paijata ja pitää hyvänä.
- kriiks
Herää kysymys mimmoset ne sun kriteerit ovat??
kelpaisko vastaavanlainen nainen vai haetko kuitenkin sitä itseäsi suhteellisesti parempaa.
Kelpaako yh, entä pyöreä tai jopa lihava? - Jadette
Jos olisin aikoinani tilannut miehen jostain kaikilla lisävarusteilla, olisi tilaus ollut suunnilleen tällainen (ei kata nyt luonnetta): Vähintään 190 cm pitkä, lihaksikas, mutta ei liian. Ei missään nimessä kukkakeppi, eikä isomahainen. Vaalea, huoliteltu, hyvä pukeutuminen (en jaksa eritellä tarkemmin). Korkea koulutus, hyvä palkkainen työ, josta myös paljon vapaa-aikaa, oma talo ja kallis auto... Tota vois jatkaa pitkäänkin.
En sitten tilannut sitä, joten nyt mulla on 176 cm pitkä, isomahainen, tumma mies, joka on kouluja käynyt tasan peruskoulun ja duunari oli tavallinen silloin tapaamisaikoina, mistä on tosin petrannut yrittäjäksi. Pukeutuminen on mitä sattuu ja käytöstavat aika lailla kans, mutta on se niin komea ja ihana, etten kyllä vaihtaisi mihinkään.
Eli unohtakaa ne naisten vaatimukset, niin ne itsekin unohtaa kun tapaa sen oikean. Kaikki ei vaan sovi kaikille, mut jollekin kyllä.- uggo 29w
ei se ns. rakkaus ja hyvä yhdessäolo löydy siitä ihmisen kauneudesta ja hyvästä pukeutumisesta.
kyllä se sisäinen kauneus on silti se oikea juttu - Jadette
uggo 29w kirjoitti:
ei se ns. rakkaus ja hyvä yhdessäolo löydy siitä ihmisen kauneudesta ja hyvästä pukeutumisesta.
kyllä se sisäinen kauneus on silti se oikea juttuHyvän näköisiä miehiä on niin paljon eri tyylisiä, että ne kuvitelmat eivät mitenkään voi kattaa kaikkea. Munkin mies on oikeesti hyvännäköinen, varmasti kaikkien naisten mielestä.
- allima
itse olen 23 vuotias. 3 vuotiaan lapsen yhteishuoltaja. omistan ne huonekalut jotka ovat vuokrakaksiossamme (54m2) polkupyörän. ammatti on, vaan ei töitä. (tosin nyt pääsin eräälle kurssille). silti olen mielestäni mittaamattoman onnellinen. minulle ei siis ole merkitystä miehen asunnolla, työpaikalla, eikä vaatetuksella, tärkeimpiä vaatimuksia ovat suht. raitis, minun kanssa viihtyvä, ja sydämen paikalla pitää olla sydän. kumppaniltani minä toivoisin myös sellaista keskustelutaitoa että hänen kanssa voi puhua aivan kaikesta. mitä ulkoisiin seikkoihin tulee olen seurustellut sekä 162 cm pitkän että 194cm pitkän miehen kanssa, kilot ovat vaihdelleet 70-120 välillä. ja jokainen on ollut mielestäni silloin juuri se maailman komein mies, ja yksikään ero ei ole ollut seurausta rahatilanteesta, asunnon koosta, vartalon koosta eikä vaatetuksesta vaan kumppanin kylmyydestä, alkoholismista, tuppisuumaisuudesta ja petturuudesta.. että sellaisia vaatimuksia.. vissiin sit liikaa pyydetty?? kun ei ketään löydy edes etsimättä.
- ..........
Jos olet Äijä 29, niin yksin niitä polkujasi tallaat aina hautaan asti.
- ...........
Ja yks kriteeri vois olla ettei aikamies käyttäis w- tai g-kirjaimia. Ettei ihan teinix luulla.
- voi v...
kysy nyt vielä että saatko painaa posken tissiä vasten jos kysyt luvan.
Naiselle kannattaa asettaa vaatimuksia itse, eikä kysellä niitä naisilta. - kampanapa
KRITEERI ON ETTET OLE
.^'^
(¤ ¤)
. 'V'
(( _ ))
. ""
PÖLLÖ .. ja aikaa riittää yhtä paljon kuin mullakin.......... - Nina
Niin kriteereinä on, et tulee miehen kanssa hyvin toimeen. Riittää juteltava tarpeeksi. Samaa mieltä ei tarvitse olla kaikista asioista, mutta löytyy niin kuin yhteinen sävel keskustelussa.
* Normaalinnäköinen pitäs olla(ei malli poju yäk.)
* Vähän voi olla lihava mielummin kuin ihan laiha.
(itsekkin olen vähän pyöreä, mutta indeksien
sisällä)
* pituus sama kuin minulla 169cm tai vähän enemmän
* pitää tulla rahallisesti toimeen omillaan
* ei saa olla pettäjä
* pitää pystyä liikkumaan sen verran
ettei valita. vaikka 5km kävelyllä
* pitää pukeutua tilanteen mukaan,
ei baariin verkkareissa tai rantatossuissa
* täytyy olla lapsirakas
* miehen täytyy pitää minusta, eikä vain ottaa
turhautuneena kuin ei ole muutakaan saanut
* ihan absolutisti ei mielellään tai ainakaan
ei tarvitse arvostella, jos itse joskus juon
* tupaimaton(oon allergine), ei haittaa jos
joskus kännissä polttaa
Turha näitä kriteerejä on listata kuin se ratkaisee miten tullaan toimeen ja johonkin piirteeseen pitää rakastua toisessa. Jostain kriteereistä tinkii mielellään, jos sitten tilalle tulee muita positiivisia asioita. minä olen mielummin ainakin yksin, jos ei löydy ketään sopivaa. Yksin olo on ihan ok välillä, kun ystäviä ja kavereita kuitenkin riittää. Sekin voisi olla yksi kriteeri, että miehellä on kavereita. Jos ei ole yhtään kaveria, eikä naista ja ei halua kuitenkaan olla erakko kannatta katsoa peiliin!!!- not so cute boy
Niinpä niin. Naisten kriteerit nousevat taivaisiin jälleen kerran. Sitten sitä ollaan yksin loppuun asti. Tai jossain Miljonääri-Jussissa tyrkyllä. Kerrankin pääsi nauramaan näille onnenonkijoille.
Sitten, jos todellakin löytyisi joku täydellinen mies jostain, mikä saa sinut luulemaan, että sinä riittäisit hänelle? Jos nyt edes kelpaisit alkujaankaan? Beckhamia myöten kaikki komiat ja rikkaat miehet pettävät, koska he voivat (kuuluisa Clinton-sitaatti). Se on verissä.
Kyllä täydellisyyttä voi tavoitella. Mutta sellaista ei ole olemassa. Kun tyytyy vähempään, voi saada paljon enemmän. - nirvana
not so cute boy kirjoitti:
Niinpä niin. Naisten kriteerit nousevat taivaisiin jälleen kerran. Sitten sitä ollaan yksin loppuun asti. Tai jossain Miljonääri-Jussissa tyrkyllä. Kerrankin pääsi nauramaan näille onnenonkijoille.
Sitten, jos todellakin löytyisi joku täydellinen mies jostain, mikä saa sinut luulemaan, että sinä riittäisit hänelle? Jos nyt edes kelpaisit alkujaankaan? Beckhamia myöten kaikki komiat ja rikkaat miehet pettävät, koska he voivat (kuuluisa Clinton-sitaatti). Se on verissä.
Kyllä täydellisyyttä voi tavoitella. Mutta sellaista ei ole olemassa. Kun tyytyy vähempään, voi saada paljon enemmän.No eipä ollut kovin kovat kriteerit: Normaalinäkönen, pituus yli 169 (ei paljoo)
pitää lapsista, saa polttaa, saa juoda, osaa kävellä, ei petä ja mitä siinä oli..no jo oli kovia VAATIMUKSIA!! Ja lopuks vielä kirjotti ettei niilläkään niin väliä! Jos et edes noihin pysty niin ole yksin. Mun kriteerit olis paljon kovempia. - Nina
nirvana kirjoitti:
No eipä ollut kovin kovat kriteerit: Normaalinäkönen, pituus yli 169 (ei paljoo)
pitää lapsista, saa polttaa, saa juoda, osaa kävellä, ei petä ja mitä siinä oli..no jo oli kovia VAATIMUKSIA!! Ja lopuks vielä kirjotti ettei niilläkään niin väliä! Jos et edes noihin pysty niin ole yksin. Mun kriteerit olis paljon kovempia.niin en ymmärrä miten niin krtiteerini oli tuon yhen hemmon mielestä liian tiukat. Mitä järkeä sitä on ottaa miestä joka olis aivan vastakohta itselleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243