Mitä tehdä kun on pula työpaikosta?

No nostetaan eläkeikää!!! kyllä päättäjillä logiikkapelaa!!!

Miksei iäkkäämmät ihmiset voisi jäädä eläkkeelle, ja näin vapauttaa työpaikkoja?
5267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarkoituksena on pistää yli 50v pätkätöihin 68v saakka ja viimeiset vuodet ratkaisevat eläkkeen suuruuden...eli näin saadaan eläke mahdollisemman huonoksi ja toisaalta kun eläkeikä nousee niin osa menee jo "taivaaseen" ja näin ollen ei tartte mksaa eläkettä ollenkaan, saa nekin rahat laittaa "hyväveli" järjestölle.

Normaali järki sanoo että nuoret töihin ja vanhat eläkkeelle...ei oo kuiteskaan kuulemma rahaa, vaikka vanhempikin polvi on töitä tehnyt yli 35v ja maksanut niistä veroja.
Mutta kun nää neiti kataiset kumppanit ovat laittäneet ne eläkerahat pörssiin ja hävinneet ne siellä ja nyt on sormi persereiässä...mitä nyt tehtäis ja vielä "euro" huuma päälle eli epsanjan rantarosvoille tarttis kantaa rahaa.

Laittasivat ensin työpaikat ja sitten nuoret töihin ja jos vapaita työpaikkoja jää jäljelle niin sit vanhempia työttömiä töihin.

Järjen köyhyyttä on pistää vanhempia "töihin" kun niitä ei ole...HALLO MULKUT PÄÄTTÄJÄT!!!!!

Toivottavasti suomen kansalaiset herää ja tehtäis muun euroopan tavoin mellakoita eduskuntatalolle päättäjiä kohtaan

Äänestä

kun vaikka kunnassa lähtee henkilö eläkkeelle niin otetaanko toinen tilalle vai yhdistetäänkö tehtäviä? Käytännössä sillon yks ihminen tekee kahden työt ja taas säästettiin paitsi sitten kun kolmen vuoden päästä se on lataamossa nääntyneenä työpinojen alle. Näin tehtiin miedän kunnassa ja jälki on surullista katsottavaa. Konsultti kaartaa autolla pihaan ja sen jälkeen lyödän kättä päälle ja työn tekijät ihmettelee kun tuolileikissä joku jää ilman ja jotkut tekee senkin työt. hienoo kun nuorille tulee töitä kahdenkin edestä

Äänestä

Hei ja hyvä pointti!

Niin, auttaako eläkkeelle jääminen aidosti työllisyyden parantamiseen, vai jätetäänkö vaan uusia työntekijöitä tällöin palkkaamatta? Toisaalta työuria ei tule pidentää eläkeikää nostamalla, vaan työhyvinvointiin panostamalla. Toisessa ketjussa herättelimme jo keskustelua työn jakamisesta esimerkiksi Ruotsin mallin mukaan: http://keskustelu.suomi24.fi/node/10721167

Terkuin Akavan Erityisalat

Äänestä

Vapauttaa työpaikkoja !!
Suomessa on työvoimapula ja tarvitaan miljoonia maahanmuuttajia, varsinkin Afrikasta. Heidi Hautala on avaamassa työvoiman värväyspisteitä Afrikkaan

Äänestä

Ette te nuoremmat kaiken maailman muskareita ja eskareita käyneet ikäpolvet osaa mitään, kun ette ole koskaan edes kunnon klimppisoppaa saaneet maistaa ettekä talvisotaa käydä. Ei siellä talvisodassa masennuttu mutta te nuoret vaan masennutte kun teillä on vaan oikeuksia ei velvollisuuksia. Älä sinä pullamössöhörhö kuvittele töihin pääseväsi, siihen ei sentään nuorilla sukupolvilla ole oikeutta. Harjoittele ensin hiihtämään kakkosnelosilla 50 km ylämäkeen ja mene sitten tukkisavottaan ja katsotaan sen jälkeen miten riuskasti jaksat näitä yhteiskunnallisia asioita miettiä ja kyseenalaistaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietinvaan kirjoitti:

No nostetaan eläkeikää!!! kyllä päättäjillä logiikkapelaa!!!

Miksei iäkkäämmät ihmiset voisi jäädä eläkkeelle, ja näin vapauttaa työpaikkoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu