Värinpoisto kotona

ensikertalainen:)

Haluaisin tehdä värinpoiston kotona, koska kampaajalla se on kallista. Itselläni on luonnostaan vaaleanruskeat hiukset ja olen värjännyt niitä monia kertoja ruskeaksi ja välillä mustaksi. Tällä hetkellä minulla on ruskeat hiukset ja haluaisin värjätä ne takaisin vaaleanruskeiksi ja siitä myöhemmin ehkä blondiksi. Mitä kokemuksia teillä on kotona tehdystä värinpoistosta? Mistä saan hyvän värinpoiston kuitenkin aika halvalla? Mistä kaupasta? Mitä vinkkejä teillä on värinpoistoon kotona? Kiitos jos voitte auttaa (:

7

11492

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen blondi

      No kusenkeltainenhan siitä aina tulee, kylläkin myös kampaajalla. Värinpoiston jälkeen onkin tarkoitus laittaa aina väri päälle. Kaupan valikoimissa ei taida olla paljon vaalennusaineita, itse olen käyttänyt sellaista joka maksaa 11-12 euroa, siinä on 2 vaalennusjauhepussia mukana eli riittävä on. Kannattaa laittaa folio hiuslatvoihin kun vaalennat, se tehostaa vaikutusta. Vaalennuksen jälkeen laitat jonkun värin päähän, älä liian vaaleeta, niin että peittää epätasaisuudet. Sitten jos haluat vaalentaa lisää niin pari viikkoa tulisi odottaa, itse kerran tein 2 värinpoistoo peräkkäin ja hiukset meni ihan purukumiksi :(

    • Kotivärjääjä

      Värinpoiston jälkeen hiukset ovat todellakin oranssit. Ehkä kannattaa valita värinpoiston jälkeen laitettavaksi vaaleanruskea sävy, joka on lämpimän sävyinen. Itse yritin joskus kylmää vaaleanruskean sävyä ja hiuksista tuli vihertävät värinpoistokäsittelyn jälkeen.

      Blondiksi muuntautuminen vaatii vähän enemmän aikaa, kannattaa vaalentaa asteittain tai yrittää laittaa raitoja. Sekin on kyllä itse aika hankalaa, kannattaa ainakin pyytää kaveria avuksi ;) Kun olet saanut hiukset vaalennettua, käytä kerran viikossa hopeashampoota pitääksesi keltaisuuden kurissa.

      Värinpoisto kuluttaa hiuksia paljon, joten kannattaa olla varovainen etteivät hiukset kärähdä!

    • fgh juhkhjkjkj

      Kuten yllä mainittu, siitä tulee oranssi. Tyvestä todennäköisesti tulee valkoinen, sen jälkeen saattaa olla pari senttiä kellertävää ja loput tummaa oranssia. Kotikonstein tummasta blondiin kestää useampi kuukausi. Valkaisujen välissäkin pitäisi olla muutama viikko aikaa kun niitä tulee sinun tapauksessasi olemaan useita. Pari viikkoa väliä ei riitä, tukkasi muuttuisi aivan kaameaksi hampuksi. Tukan tulee levätä kunnolla valkaisun jälkeen koska hiuksen pinnassa olevat suomut kuivuvat ja nousevat pystyyn, jos tämä toistuu useasti nopeaan tahtiin, lopputuloksena on hiuksen murtuminen eli poikki meneminen. Huonolla tuurilla se voi menna poikki tyvestä, ei latvasta.
      Älä myöskään missään nimessä ensikertalaisena rupea leikkimään valkaisun ja folion kanssa yhtä aikaa. Folion sisällä hiusvärin lämpötila nousee ja rasittaa tukkaa entistä enemmän, ja lopputuloksena voi olla taas hiuksen "sulaminen" tai murtuminen.

      Kaupasta löytyvissä valkaisuaineissa ei ole mitään merkittäviä eroja, kaikista niistä tulee oranssin keltainen lopputulos. Jotkut niistä tosin ovat riittoisampia kuin toiset.
      Heti valkaisun jälkeen kun olet suihkussa huuhdellut aineen pois hiuksistasi, kannattaa pestä sinishampoolla koska ne hiuksen pinnassa olevat suomut ovat nousseet pystyyn, pääsee sinishampoo poistamaan suomun alta oranssia väriä. Pääosa väristä kuitenkin on ollut itse suomussa joten se sinishampoo ei ole mikään ns. ihmeiden tekijä. Sinishampoolla kannattaa kyllä tässä tapauksessa pestä aika usein. Valkaisun jälkeinen oranssi tukka on niin tumma, että monessa tapauksessa sinishampoolla voi pestä joka hiustenpesukerralla eikä tukkaan siltikään tule liilaa sävyä. Sinä voisit mahdollisesti pestä ainakin joka toinen kerta sinishampoolla. Liiallisena käytettynä sinishampoo tekee tukkaan siis liilahkon sävyn joka kuitenkin kuluu pois kun lopettaa sinishampoon käyttämisen ja siirtyy tavalliseen.
      Hyviä sinishampoita ovat Schwarzkopfin Bonacure sinishampoo ja Four Reasons sinishampoo. Wellan sinishampoo ei ole aivan yhtä hyvää koska se on väriltään vaalea eikä siksi yhtä tehokasta kuin Schwarzkopfin ja Four Reasonsin. Eli mitä tummempi sinishampoo, sen tehokkaampi.

    • redbabe

      Vinkki korkeintaan 2 värinpoistoa koko päähän.... sen jälkeen sävyte joka tasaa hiusten värin, sitten antaa olla vaiks kuukauden, sitten raitaa vaaleella ja taas taukoo

    • AAAPUAAAAAA!!

      Voisitteko asiantuntijat kertoa minulle pian: Oliko tämä tuote jota käytin ns. värinpoisto? Loreal preference les blondissimes, extreme platinum. Numeroa eiole tuotteeseen laitettu.
      Nimittäin teki minulle oranssin keltaisen pään!
      miten toimin nyt, teenkö tähän päälle UUDEN esim. tuhkanvaalean värin, vai värinpoiston, koska tämän näköienä en voi mennä ulos.TPeittääkö tuhkanvaalea väri tuon keltaisen kokonaan. Eli vaaleneeko tukka tästä vielä pahemmaksi, vai voiko vaalealla sävyllä "tummentaa" vitivalkoista väriä?(juurissa on vähän vitivalkoista)
      Kauanko odotan ennen kuin teen sen? 2 viikkoa?

      • ertrtujrtfyhtfujtyu

        Älä nyt ainakaan laita siihen tuhkanvaalea, se oranssi on dominoiva ja jos siihen länttäsee tuhkanvaalean päälle niin huonolla tuurilla tukkasi saattaa olla katastrofi.
        Kylmä sävy ei poista sitä oranssia.
        Toinen valkaisukaan tuskin vaalentaa sitä enempää, ei ainakaan huomattavasti eli sitäkään en suosittele ettei tukkaa turhaan rasiteta. Mitä itse tekisin olisi se, että ostaisin kaupasta värin joka on tummuudeltaan sama kuin nykyinen oranssi, tai ehkä yksi aste tummempi. Älä valitse mitään kaikkein lämpimintä sävyä, vältä myös kaikkein kylmintä sävyä. Valitse luonnollisen näköinen keskivaalea väri. Sinishampoolla voit myös sitä pestä kerran pari viikossa niin ylimääräinen oranssisuus taittuu pikkuhiljaa, ei kuitenkaan kokonaan. Tavishiusvärin voit laittaa heti siihen oranssin päälle, mutta valkaisujen välillä olisi hyvä olla vähintään 2 viikkoa.


    • Anonyymi

      Käykö 6 viikon kestävä sävyte

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      27
      5333
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4677
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      155
      1703
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1446
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1282
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1114
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1094
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      206
      987
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      69
      982
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      839
    Aihe