Myin liikkeeseen viallisen auton

Anonyymi Autoilija

Tarkkaan ottaen vaihdoin merkkiliikkeessä tuoreempaan kulkuneuvoon, ja vanhan autoni olin "virittänyt" niin ettei myyjä lyhyen koeajon jälkeen ainakaan mitään huomauttanut. Kaupat siis lyötiin lukkoon, mutta voiko liike jälkeenpäin elämöidä jos huomaavat että vehje vaatiikin pientä laittoa, vai meneekö asia joko seuraavan omistajan piikkiin tai heidän välisekseen riitelyksi?

14

11038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anonyymi neuvo

      Jos jälkeenpäin soittelevat niin tee Hautalat, ilmoitat vaan että tekemäsi viritykset olivat niin pieniä ettei niiden perusteella ole syytä lähteä sinun mitään hyvittämään, toki pahoittelet asiaa, ehkä jopa pyydät anteeksi.

    • "pommi" kauppias

      Kohta sitä linttaa kaupitellaan eurolla.
      Ei liike voi sinulta jälkikäteen mitään vaatia.

    • Elvis oli kala

      Petos on rikos, jossa tekijä hankkii toista erehdyttämällä tai erehdystä hyväksikäyttämällä oikeudetonta taloudellista hyötyä ja siten aiheuttaa taloudellista vahinkoa erehtyneelle tai sille, jonka eduista tällä on ollut mahdollisuus määrätä. Petoksesta voidaan tuomita sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

      Pitää olla iso petos, että autoliike lähtee asiakasta oikeuteen haastamaan.
      Tämän päivän SoMe-maailmassa yrityksillä ei ole yksinkertaisesti varaa lähteä pikkujuttuja oikomaan, vaikka olisivat oikeassa.

      Markkinataloudessa asiakas maksaa kaikki kulut.

    • eete4

      provo ota lääkkeesi

    • hah3

      jos myyjä soittaa ni sano et sitä saa mitä tilaa

    • Näin se on

      Myit liikkeeseen viallisen auton. Oletko nyt ylpeä. Ajattelepa, jos joku toinen tekisi samoin ja sinä menisit sitten ostamaan viallisen auton. Nostaisit varmaan älämölön, että liike on huijannut sinua, vaikka tosiasiassa toinen kaltaisesi on sen tehnyt.

    • konservatiivi1

      Autoliike ei mielestäni voi vaatia mitään, kyllä automyyjällä pitää olla taitoa ja asiantuntemusta arvioidessaan tulevaa vaihdokkia. Mitä vanhempi auto on tulossa, sitä tarkempi pitää olla arvioinneissaan.

    • Elvis oli kala

      Kun automyyjä on tarkka arvioinnissa, niin hyvityshinnalla saadaan asiakas pois liikkeestä.
      Ihan oikeesti. Ei asiakkaalle kannata sanoa vaihtoautosta juurikaan negatiivista.
      Kuinka moni asiakas sietäisi seuraavanlaisen kohtelun.
      Auton hyvityshinta ajomäärää vastaavassa kunnossa on 8800€, mutta suostun hyvittämään siitä vain 7450€ seuraavien vikojen takia
      Huonot talvirenkaat ruosteisilla peltivanteilla -300€
      Tuulilasi halki -300€
      Ei huoltokirjaa -200€
      Likainen sisältä ja päältä -250€
      Toisen ajovaloumpion lasi rikki -100€
      Huolto tekemättä -200€

      Kuinka moni asiakas kuuntelisi tämän selostuksen automyyjältä ja hymyilisi vielä sen jälkeen?

      • Asiallinen tarjous

        Viat ilmineerattu eikä tarvi edes korjata. Myyn pois.


    • ei siinä mitään

      Niinhän ne autot meikataan autokaupassakin myyntikuntoon. Tiedät kyllä.

      • *******

        Taannoin Veholla oli myynnissä Jeepin Commander V8 hemi-koneella. Suht vähän ajettu ja hinta halvempi kuin vastaavilla edes Saksan markkinoilla.

        Selvitin auton taustoja ja huomiota kiinitti se, että auton oli välillä omistanut vakuutusyhtiö. Soitin sitä edeltävälle omistajalle, joka ensimmiseksi kysyi, että et kai ostanut sitä? Hän kertoi auton pudonneen jäiden läpi mereen keväisellä mökkireissulla. Noston jälkeen se oli seissyt kuukausia pihalla, sitten vakuutusyhtiö oli ostanut sen. Sieltä se oli myyty kaverille, joka pienellä googlettamisella selvisi autokorjaamolla työskenteleväksi hepuksi.

        Lopulta auto oli päätynyt Veholle. Soitin sinne ja kysyin, ovatko kaikki kuitit tallella vaihetuista varaosista jne. Myyjä hämmentyi ja kerroin auton olleen meressä. Ei (muka) tiennyt ja sanoi, että jos näin on, pistävät sen jonnekin huutokauppaan. Vaan eivätpä pistäneet. Siellä se oli myynnissä jonkin aikaa, kunnes katosi.

        Että semmoista...


    • Viallinen tapaus

      Autoliikkeet pystyvät korjaamaan itse pikkuviat ennenkuin laittavat myyntiin. Jokatapauksessa stailaavat ja korjaavat vaihtoautot. Minä myin vaihdossa 7v vanhan autoni liikkeeseen jossa pikkuvikoja, tuulilasi halki, oven kaukolukitus rikki, muutama naarmu, pari pikku lommoa ja jotain kolinaa takaosassa. Vaihtoautomyyjän mukaan ei haitannut, ottivat mutinoitta. Viat siis selvisivät ja näkyivät koeajossa. Myyjä sanoi, että valtaosassa vaihdossa tulevissa autoissa mm.tuulilasi halki. Hyvityshintakin oli parempi kuin oletin.

      • Elvis oli kala

        Jos rikkonaisesta autosta saa hyvän vaihtohyvityksen, niin eikö yhtään epäilyttänyt, että missä kohdassa maksetaan ylihintaa? ? ?
        Markkinataloudessa asiakas maksaa aina ja kaiken, jopa niiden vaihdossa annettujen autojen korjauksen.


    • kauppias1

      Ja yleisesti käytettyjen autojen kauppiaita syytetään paskan myynnistä...no mistäpä ne myytävät tulee muualta kun käyttäjiltä!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      120
      3028
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1415
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1279
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1027
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      998
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      937
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      723
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      681
    Aihe