Eli otin jälkiehkäisyn lauantaina, kondomin liuskahtaessaan pois paikaltaan. Mulle on annettu e-pillereihin resepti, ja pitäis heti seuraavien menkkojen alkaessa ottaa käytttöön. Mutta nyt tän jälkiehkäsypillerin jälkeen, mulla on ollut sunnuntaista lähtien verentiputtelua, ihan muutamia tippoja verta. Ei kai tämä voi olla kuitenkaan mun menkat (joidenka pitäis alkaa tässä tällä viikolla), koska mulla on menkat aika runsaat, ja nämä on enemmänkin tälläistä tiputtelua. Ärsyttävää jos jotenkin tää jälkiehkäsy oiskin niukentanu tätä vuotoa, ja nyt mulla oiskin menkat ja en alottaiskaan niitä pillereitä, koska en uskalla ottaa niitä, koska epäilen että tämä on vaa tätä tiputtelua. Onko teillä kokemusta jälkiehkäsyn jälkeisestä tiputtelusta, ja onko menkat alkanut sitten ihan normaalisti?
jälkiehkäisy, tiputtelu ja e-pillerit?
apuaaaaa
172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jälkiehkäisyyn voi sivuvaikutuksena liittyä tiputtelua. Siihen voi liittyä ihan kunnon vuotokin, joka ei ole menkat. Jälkiehkäisyn vaikutuksesta seuraavat kuukautiset voivat tulla vasta muutaman kuukauden kuluttua.
Odottele nyt toistaiseksi, jos ne kuukautiset alkaisivat kunnolla.
Vaikka sinulle tulisi kunnon vuotokin, jonka aikana aloittaisit pillerit, niin teethän silti raskaustestin, kun noin kolme viikkoa on kulunut kumin puhkeamisesta.