Miten päästä exästä yli?

toivoton tuulia

Kaipaisin neuvoja,sillä tilanteeni on mahdoton!edellinen avoliittoni kesti kahdeksan vuotta ja päättyi eroon neljä vuotta sitten.Suhteessa oli paljon ongelmia,sillä mies ystäväni alkoholisoitui pahasti ja muuttui todella mustasukkaiseksi aina juodessaan.Näitä juonti putkia saattoi kestää esim viikko ja sitten meni taas viikko melkein selvinpäin,vain muutama olut iltasella.suht selvästä päästä mies oli mitä ihanin,mutta kännissä täys idiootti ja jopa vaarallinenkin.Väsyin mieheni juomiseen ja siihen,että tulevaisuus hänen kanssaan tuntui toivottomalta.Pistin ehdoksi,
että juominen loppuu tai minä lähden.Mieheni ei aikonut lopettaa juomista.Petin ja löysin uuden miehen.Lähdin uuden miehen mukaan.Uuden miehen kanssa ollaan nyt oltu jo neljä vuotta ja meillä on kaksi lasta.Siltikin ex-mies on ajatuksissa joka päivä.Välillä on niin ikävä,että itkettää.Kaipaan hänen kanssaan ollutta mukavaa aikaa.Meillä oli todella hyviä hetkiä.Haluaisin jatkaa eteenpäin ja unohtaa ex-miehen,mutta tuntuu vain,etten millään voi.Exsän mielessä pyörimisen takia tuntuu,että tämä suhdekin kariutuu.Olen käynyt ja käyn edelleen juttelemassa sairaanhoitajan luona,mutta tuntuu,ettei auta.Onko kellään neuvoa,että miten päästä exästä yli?

6

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmänainen

      Ääliö kaipaa juoppoa

    • missasiantuntija

      mieti syytä miksi ikinä olette eronneet ja mikä sai silloin tekemään valintasi ethän sinä sitten olis jättäny jos siihe ei olis ollu mtn syytä? ei oo turhaan keksitty sanontaa 'aika kultaa muistot' ei ihminen kaipaa negatiivisia asioita elämässään ja siten miettii kaikkea positiivista, ne muistot on sun aarteita. Hän teki oman päätöksen sä omas, ei se paljon sua ajatellu sinä hetkenä mä luulen, miksei se tekis samaa uudestaan jos teki sen jo kerran? toki mitä lähemmäs ihmistä pääsee sitä vaikeempaa joskus elämä on.. joskus on vain paras pysyy kaverina tai erossa. Just sillee miten itse mietit:)
      T. neiti

    • Eukko82

      Kahdeksan vuotta on pitkä aika, mutta itsellä oli suhde minkä mittainen tahansa kun erotaan niin erotaan, minä en exän perään itke. En aio jatkaa edes kaverina, se on kerrasta poikki ja sillä mennään. Olen sen verran kylmä akka.

      • lifemocker

        fiksua toimintaahan tuo on vaan


    • Riippuvaisuus

      Läheisriippuvuutta. Otahan siitä selvää.

      • ongelmaako

        jätin naisen kun ex-roikku viestein mukana! Joko minä tai hä! Keep it simplu;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe