otin tänään rivatrilia 2 kpl 0.5 mg tablettia.ja nyt olen menossa illalliselle ja ajattelin ottaa siellä lasillisen viiniä.uskaltaako ottaa?ei aiempaa kokomusta, rivatril uusi lääke minulla paniikkihäiriöön.
rivatril ja lasillinen viiniä? uskallanko.
help me
8557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun käytetään rauhoittavia, niin silloin ei käytetä alkoholia!
No kyllä minä ainakin käytän, ja saan siitä parhaan mahdollisen olon. Mikään ei voita 1-2 mg Rivatrilia ja 6-packia iltarentoutumiseen kotioloissa vaikkapa leffaa katsoessa tai koneella ollessa.
Kyse on kontrollista ; jos lähdet ryyppäämään ja juot tyyliin pullon viinaa ja olutta päälle ja rouskaiset siihen muutaman rauhoittavan ja lähdet 2 promillen kännissä baariin , niin tulet tekemään jotain todella typerää 99% varmasti, etkä muista siitä jälkeenpäin yhtään mitään.
Mutta tosiaan aloittajalle, jos et ole aiemmin ottanut rillua niin todennäköisesti jo 1 mg ja pari lasia viiniä tekee lähinnä sen että sulle tulee erittäin hyvä olo ja alat lässyttää ja avautua tuttavillesi siten että itsestäsi se tuntuu normaalilta ja mukavalta, mutta tutut ihmettelee että miten se tuli noin känniin kahdesta viinilasista. No, olet varmaankin jo siellä illallisella, joten kerropa miten vaikutti :D
Oon kokeillu vaan kerran 1mg Rivatrilia ja mietin että uskaltaako ottaa samana päivänä jotain 0,5mg tai peräti 1mg jos aion mennä baariin ja vetää kännit. Entä vaikuttaako vielä seuraavana päivänä/iltana alkoholin kanssa jos on ottanut edellisenä päivänä rivatrilin?
Miksi ihmeessä on pakko ottaa viinaa jos on lääkekuurilla? Toissailtana oltiin juuri porukalla syömässä ja yksi mies seurueestamme totesi ettei ota lasillista viiniä koska on lääkekuurilla. Ruoka tuntui maittavan ihan yhtä hyvin vesilaskinkin kanssa.
Itsekin kieltäydyn viinistä ruuan kanssa jos olen sellaisella lääkekuurilla ettei ne sovi yhteen. Eikä mitään ongelmia.
Siksi koska olen kännissäkin ujo.
bentsot ja alkoholi voi olla kohtalokas yhdistelmä, isommilla alko määrillä menee muisti ja aamulla saa sitten miettiä mitä on tehny
no hei ei oo kuuri mulla syön bentsoi kolmatta vuotta et niin.ennen oli opamox, nyt rivatril ja diapam....no otin sillo lasillisen, hiukka huippas ja siin kaikki.ei mitn.ongelmaa.käytä alkholii 1-2 lasii viinii tai 1-2 pulloo sidua kerran kk.kännit kerran puoleen vuoteen et sillälailla ;) en ollut aiemmi bentson kans ottanu koskaan alkoholia.
kysyn asian joka ei tähän suoraan liity.oon muuttamas paikkakunnalta toiselle....mitenkä sit lääkehoito siirtyy sinne? saako siellä nopsaanki reseptit samat mitä nyt on?ei oo kokemust.pitää avata kai tästä oma keskustelu XD
No minä ja mun tuttuni yleensä nimenomaan joko tykkää käyttää rauhoittavia alkoholin kanssa tai sit ne lievittää niillä krapulan oireita.