...

Miten soitetaan tabulatuureista kohta jossa on pull off tai hammering?
2162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hammer-on:
Jos tabulatuurissa on esim. vaikka tämmöinen kohta

--5h7--

Ensin painat tuota 5. nauhaa etusormella ja näpäytät sen soimaan. Sen jälkeen painat nimettömän sormesi 7. nauhalle, jolloin tuo 7. nauha jää soimaan. Ja tämä koko homma siis tapahtuu vain yhdellä plektrankosketuksella.

Pull-off:
Sitten jos tabulatuurissa on vaikkapa tälläinen merkintä:

--7p5--

Asetat nimettömän sormen 7. nauhalle ja etusormen 5. nauhalle. Näpäytät kielen soimaan, ja nostat nimettömän sormesi pois otelaudalta, jolloin 5. nauha jää soimaan. Tämäkin toimenpide tapahtuu vain yhdellä plektraniskulla.

Äänestä
  • KIITOS!!! :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Miten soitetaan tabulatuureista kohta jossa on pull off tai hammering?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu