Katsastus joka kolmas vuosi?

Vaunuthan pitää katsastaa joka toinen vuosi.
a) katsastutan tänä vuonna ja seuraavan kerran v. 2006.
b) Ajelen vuoden loppuun ja katsastan tammikuussa jolloin seuraava katsastus 2007.

Olisiko jollain tietoa ja/tai kokemusta onko tuo edullisempi b-vaihtoehto mahdollinen.
Mutu-miehet älkööt vaivautuko arvailemaan;-)
7911
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Menetelmä b toimii loistavasti. Asetus määrää katsastettavaksi "vuoden loppuun mennessä" joten tammikuussakin katsastettu täyttää lain kirjaimen.
Itse tosin pidän paikallaan kevääseen asti ja katsastan vasta sitten. Ei ole mitään ongelmaa kun katsastamattomalla ei liikuta. Olen jo pari kertaa katsastanut kolmen vuoden välein ja niin teen vastakin. Mutta tämä asia on hys-hys , josta ei pidä laajalti puhua, sillä muuten tukkivat tämänkin porsaareijän lakitekstistä.

Äänestä

Kausipaikkalaisten vaunuja välttämättä tarvis katsastaa olenkaan, eiväthän ne liikenteessä ole kuin satunnaisesti sen voi suorittaa siirtosäänöillä. Koko hommaa ajatellessa tulevat kyllä laihialaiset vitsit mieleen, tulisi vielä halvemmaksi jos olisi vain unissaan ”karavaanari”.

Äänestä

Silloin kun vielä siirtelin vaunuani tientukkona, katsastin sen kesämatkailukauden alkaessa. Talvet vaunu oli talvikausipaikalla ilmoitettuna seisontavakuutuksiin. Seuraava katsastus toimitettiin kolmantena keväänä kesämatkailukauden kynnyksellä. Näin se toimi, mutta tiedä kuinka nykyään. Vaunu on näet pukeilla ja poistettu rekisteristä.

Äänestä

jos pitää säästää 20e katsastusmaksuja niin unohda koko homma ja hinaile siirtokilvillä

Äänestä
  • Mutta, eiköhän pikemminkin ole kyse laiskuudesta, joka on oikein käytettynä hyvä lahja. Toisekseen sen vaunun katsastus- ja kesämatkailukuntoon laitto on huisisti mukavampaa kevätlämpimillä, kuin syysloskan aikaan. Ja tänä laillistetun rosvoamisen aikana pikku säätökään ei liene pahasta. Niin ja .. – anti olla - mitäs me ”pahvit”.

    Äänestä

  • Setä ”Etuteltasta” kirjoitti:

    Mutta, eiköhän pikemminkin ole kyse laiskuudesta, joka on oikein käytettynä hyvä lahja. Toisekseen sen vaunun katsastus- ja kesämatkailukuntoon laitto on huisisti mukavampaa kevätlämpimillä, kuin syysloskan aikaan. Ja tänä laillistetun rosvoamisen aikana pikku säätökään ei liene pahasta. Niin ja .. – anti olla - mitäs me ”pahvit”.

    Rahan säästö ei tärkeintä.

    Äänestä

vasta toukokuun jälkeen saat sen vuoden leiman sitä ennen saat edellisvoden leiman...
näin olen itse tehnyt jo viimeisen 13 vuotta..
itselä myös autotraileri jossa ei onnistu tuo homma koska tarvii pitkin vuotta mutta asuntovaunussa käy koska käytän aina vasta kesäkuussa aikaisintaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Säästöä kirjoitti:

Vaunuthan pitää katsastaa joka toinen vuosi.
a) katsastutan tänä vuonna ja seuraavan kerran v. 2006.
b) Ajelen vuoden loppuun ja katsastan tammikuussa jolloin seuraava katsastus 2007.

Olisiko jollain tietoa ja/tai kokemusta onko tuo edullisempi b-vaihtoehto mahdollinen.
Mutu-miehet älkööt vaivautuko arvailemaan;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu