Kauvan menee että saa siirtokilvet autoon? Olen ostamassa autoa ja ainut kuljetus mahdollisuus on kuskata auto siirtokilvillä kotio. Siirtokilvethän ovat jotain 20€ luokkaa? Saako niitä joka katsastus asemalta kun vaan menee pyytämään?
Siirtokilvet?
Kysyjä
75112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Saa samantien jos auton verot OK
Kilvet joku reilun kympin ja jos et vielä omista autoa niin siirtovakuutus vajaa parikymppiä päälle
Jotainhan se on sen 17e 10 lisäpäivät, välissä voi olla päiviä. Ajoreitti ylös:
Utsjoki - Helsinki (ostopaikalta kotio)
Helsinki - Lohja (korjaamolle )
Lohja - Tampere (katsastukseen)
Toinen konsti on rekata auto heti, eli se on ajokelpoinen katsastukseen.
Eli ostan auton ja menen luovareiden kanssa konttorille ja sanon että tarrat tarvis. Joudun maksamaan jonkun 30€? Onko matkassa joku tietty raja kuinka paljon niillä saa ajaa?
En tiedä tarviiko siinä edes mitään luovareita. Auton tiedot tarvitsee joka tapauksessa. Ja ajaminen on tosiaan vaihtoehto jos rekisteröitkin auton sillä hetkellä. En tiedä miksi kysyt "eli mun pitää mennä luovareiden kanssa konttorille" kun sulle on vastattu 3 kertaa miten toimia.
Ei, sun pitää vaan perustella miks se matka pitäisi ajaa. Itse ajoin viimeksi Raahesta Helsinkiin syyllä "siirto korjattavaksi omistajan tallille"
halpaa lystiä. Mitähän jos pitäis trailerille
Riippuu saako trailerin ja riittävän vetoauton lainaan ilman lisäkustannuksia ja riittääkö kortti yhdistelmään...