Päivävalot ja vilkut

Kaksi pientä pyyntöä vain:

1. Opetelkaa käyttämään autojenne päivävaloja ( muita hallintalaitteita) oikein. Täällä Savossa ainakin näkee vähän väliä autoilijoita, jotka käyttävät keskellä yötäkin pelkkiä päivävaloja.

2. Käyttäkää niitä vilkkuja kääntyessänne/vaihtaessanne kaistaa ja jos käytätte, niin käyttäkää hyvissä ajoin eikä metri ennen risteystä. Suuntamerkit ovat merkkinä muille tienkäyttäjille aikeistanne.
4107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kyllä kaikissa malleissa on ns. auto toiminta joka sytyttää normaalivalot kun on tarpeeksi hämärää....näin ainakin minun autossa. Nämä ns. päivävalot on monen autossa sumuvalot....kun ei ole päivävaloja niin sammutetaan ajovalot parkeille ja ajetaan keskellä kirkasta päivää sumuvaloilla...ja näitä on paljon maanteillä ja kaupungeissa....

Äänestä
  • Valitettavasti kaikissa Suomessa myytävissä autoissa ei ole ns. automaattivaloja vakiona halvimmissa varusteluokissa. Ne tulee muutama tonni kallimman varustetason mukana. Siksi näkee täysin perävalottomia autoja pimeällä, kun valoisaan aikaan liikkeelle lähtenyt kuski ei muista sytyttää ajovaloja hämärän tulen. Jos autossa on huomiovalot vakiona, niiden tulee syttyä, kun pannaan virrat päälle. Huomiovaloja käytettäessä ei takavaloja tarvitse pitää päällä, mutta saa pitää. Nyt riippuu automerkistä, onko se edes mahdollista.

    Äänestä

Ei millään pahalla bliiz, mutta liikuttavaa tuo sinun vilpittömyytesi - nyt maailma pelastuu!
Joka tapauksessa onnneksi olkoon uudesta ajokortista!

Äänestä

Se nyt vaan on niin COOL kun saa käyttää päivävaloja, turhaan ne muuten siin nokalla nököttää, takalipat on "JOUMÄNEJÄ".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BLIIZ kirjoitti:

Kaksi pientä pyyntöä vain:

1. Opetelkaa käyttämään autojenne päivävaloja ( muita hallintalaitteita) oikein. Täällä Savossa ainakin näkee vähän väliä autoilijoita, jotka käyttävät keskellä yötäkin pelkkiä päivävaloja.

2. Käyttäkää niitä vilkkuja kääntyessänne/vaihtaessanne kaistaa ja jos käytätte, niin käyttäkää hyvissä ajoin eikä metri ennen risteystä. Suuntamerkit ovat merkkinä muille tienkäyttäjille aikeistanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu