Suomalainen työelämä vie terveyden

Angela89

Olen ihan loppu työpaikallani ja työtaakkaani. Ennenkaikkea esimiesten toiminta rassaa. Välinpitämättömyys kukoistaa, tukea ei saa ja valtaisan työtaakan alla uupuu. Työpaikallani usea on jo jäänyt sairauslomalle, toiset sinnittelevät uni- ja masennuslääkkeiden avulla (esimerkiksi minä itse).

Mikä ihme suomalaisessa työelämässä mättää. En kertakaikkiaan jaksa enää.

14

1057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mistä näitä sikiää

      No miten olisi työpaikan vaihto? Et kai oikeasti ole niin lapsellinen että kuvittelet että jokaisessa paikassa on täsmälleen samanlainen meno kuin juuri sinun työpaikassasi?

    • stilnoctin ystävä

      Täällä sama tilanne. Nukahtamislääkkeet ja sairaslomat ovat aivan korvaamattomia, kun on vuorotyössä organisaation suorittajatasolla ilman mitään vaikutusmahdollisuuksia. Ikää on sen verran paljon, ettei työpaikkaa vaihdeta ja eläke on kaukana, eikä sen saaminen koskaan ole varmaa.

      Vuosien karttuessa on tietenkin oppinut pitämään huolta itsestään ja osaa luovia työpaikalla niin, että välttää pahimmat paikat. Toisaalta tämä luovimisen kulttuuri on koko työelämän ongelmien taustalla. Kun jokainen johdosta alkaen hoitaa töitään mahdollisimman näennäisesti, puhuu paljon ja tekee vähän. Ollaan hyviä tyyppejä, sosiaaliset suhteet ovat tärkein prioriteetti, tulee kilkkejä ja kuppikuntia sekä näkymätöntä vallankäyttöä, kiusaamista ja muuta manipulointia. Työ ja siihen liittyvien välttämättömien järjestelyjen hoitaminen mahdollisimman asiallisesti jää sivuseikaksi.

    • Pieni palkka

      Tiedän, että tämä ei auta sinua juuri nyt pätkääkään , mutta käy kuitenkin vilkaseen. Vaikka ihan "piruuttas". Samoin muut ! Adressit.com / alin maksettava palkka

    • Lappliisa

      kuulostaa ihan hoitoaloilta

      • Stilnoctin kamu

        En ole hoitoalalla, mutta julkisella kuitenkin.


    • kauas pois!!!!!

      Miten olisi maastamuutto?

      Suomi on ihan oikeasti todella pahoinvoiva ja sairas maa.

      Onni löytyy hyvin todennäköisesti muualta. Vaihda maanosaa, Eurooppa on tuhon tiellä (jälleen kerran).

      • Poismuutto kauas

        Itse olen kanssa harkinnut poismuuttoa juuri tuon sairaanloisen työelämän takia. Ei ihme että niin moni on jo työkyvyttömyyseläkkeellä, en todellakaan yhtään ihmettele sitä.


    • EiHanurinnuolija

      "No miten olisi työpaikan vaihto? Et kai oikeasti ole niin lapsellinen että kuvittelet että jokaisessa paikassa on täsmälleen samanlainen meno kuin juuri sinun työpaikassasi?"

      Juuri tuota olen ainakin itse epäillyt että nimenomaan näin asia on! Sen verran kulunut fraasi on esim. "Niin se on kuule joka paikassa" tai vastaavat jutut. Sitten kun kuuntelee muitten työpaikkojen duunareita, niin aivan samat asiat siellä vastaan tulee kuin omassa työpaikassa. Turvansoitto säilyy, mutta naama vaihtuu.

      Kaiken tämän suomalaisen työelämän todellinen kruunu on se ettei työntekojät järjestäydy eivätkä pidä yhtä oikealla tavalla. Ihmisten johtaminen on Suomessa jo todennäköisesti menetettyä kansanperinnettä ja jotakin ihme "mustaa magiaa". Ainoat jotka pärjäävät oikeasti, ovat prseennuolijat.

    • syitä pari

      "Burn-out" -ilmiö voi johtua yleensä kahdesta asiasta
      1) Olet ylipalkattu tai
      2) Olet alisuoriutuja

      Jos lähdetään siitä, että yritysten tehtävä on tuottaa voittoa niin, että yrityksen myynti on suurempi kuin erinäiset palkka ym. kulut, ja tästä voitosta jäisi vielä yrityksen omistajille käteen enemmän kuin edellisenä vuona, niin se tarkoittaa sitä, että kovaa palkkaa tienaavien työntekijöiden on PAKKO suorittaa aikaisempaa vuotta kovempaa, jotta voiton maksimointi onnistuisi eikä kotimaiset tai kansainväliset kilpailijat pääse syömään yrityksen markkinaosuutta.

      Toinen syy on yksinkertaisesti se, että työntekijä on alisuoriutuja eikä yksinkertaisesti selviydy yrityksen työtehtävistä, eli ei osaa suunnitella töitä, looginen ajattelukyky puuttuu, on jotain mielenterveydellisiä ongelmia tai muuta vastaavaa. Kaikista pahin tapaus on ylipalkattu alisuoriutuja, joita tuntuu nykyajan työelämä olevan täpösen täynnä, koska firmat eivät pysty hankkiutumaan vanhoista dinosauruksista ja muista tuottamattomista työntekijöistä eroon ilman merkittäviä kuluja.

      Mielestäni ihmisellä, joka ei osaa englantia tai tiedä, mitä muistitikku tarkoittaa, ei pitäisi olla yhtään mitään sijaa työelämässä.

    • EiHanurinnuolija

      "Burn-out" -ilmiö voi johtua yleensä kahdesta asiasta
      1) Olet ylipalkattu tai
      2) Olet alisuoriutuja"

      "syitä pari" osui aika oikeaan suomalaisen työelämän ongelmissa. Tässä sitä ollaan kun se loistava "koulutusjärjestelmä" tuottaa kaikkea muuta kuin mitä pitäisi. Hyvin moni on nykyään ylipalkattu alisuorittaja, koska pelkän koulutuspohjan vuoksi palkat liukuvat käsistä. Ehkä siksi myös burn-out ja muu tuska on duunipaikoilla lisääntynyt. Huono johtaminen on mansikka tämän kakun päällä kruunaamassa lopputuloksen.

    • ei kannata kitua

      Jos on huono työpaikka, niin kannattaa lähteä vittuun sieltä ajoissa.
      Karenssiajan yli tarvii selvitä, jos ei ole säästöjä eikä tule kunnon lopputiliä lomakorvauksineen, niin sitten sopii jotain työkkärin kanssa että välttää karenssin. Jotain työkokeilua tms...
      Ei kannata myrkyttää sieluaan huonossa työpaikassa huonojen työkaverien keskellä.

    • Jynssäri

      Minulla on taas syynä se, että terveys on alkanut reistailla kyseisessä työpaikassani. Onneksi olen koeajalla, joten otan asian maanantaina puheeksi pomon kanssa.

    • Jo-ni1

      Auttakaa mua selvittämään, miksi näin on :)!

      Haluan selvittää, miksi moni ihminen ajattelee näin työstään. Haluamme auttaa (lähi)tulevaisuuden työpaikkoja muuntumaan entistä paremmalla tavalla yksilölliset tarpeet huomioiviksi, ja kuinka näin saadaan paremmin sisäinen palo ja into syttymään! Arvostan tosi paljon jokaista panostusta! Kysely vie 5-10 min, ja löytyy osoitteesta:

      https://www.webropolsurveys.com/S/B885D98D10547D1C.par

      Terkuin,
      Joni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      13
      3817
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      226
      3748
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      132
      3416
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      72
      3374
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2267
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      1799
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      44
      1642
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      36
      1593
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1491
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1433
    Aihe