Paastosin huomaamattani

.,..

Minulla päättyi pitkä parisuhde tuossa joulun aikoihin. Ilmeisesti kärsin jonkinasteisesta masennuksesta ja ruoka ei yksinkertaisesti vain maistunut. En voinut kuvitellakkaan syöväni. Lähinnä lasten takia väkisin päiväruoalla söin kunnen muut oli poistuneet pöydästä. Joulun jälkeen lapset menivät mummolaan lomailemaan ja jäin yksin kotiin. Päivät kuluivat sumussa ja yhtenä päivänä tajusin, etten ollut laittanut neljään päivään suuhuni muuta kuin kahvia ja vettä.

En omista kokovartalopeiliä, joten en huomannut missään vaiheessa kuinka paljon painoni oli pudonnut. Päätin sitten ihan uteliaisuuttani kokeilla päälle vaatteita, jotka eivät olleet mahtuneet päälleni aikoihin. Osa oli jopa liian isoja!

Eräänä iltana sitten saunaan mennessäni näin heijastuksen saunan lasiovesta. Uskomaton muutos! Etsin käsiini puntarin. -7kiloa kahdessa viikossa! Olo ei kuitenkaan ollut "riutunut" Tai en vaan ajatellut omaa oloani, ero oli kuitenkin minulle niin raskas, että se turrutti kaikki muut tunteet.

Missään vaiheessa en tuntenut heikotusta, päänsärkyä tai väsymystä. Nyt kuitenkin kun olen taas syönyt normaalisti, jos unohdan syödä, saan aivan kauhean päänsäryn. Mistä moinen johtuu? Miksi en tuolloin kärsinyt pääkivusta vaikka olin useamman päivän syömättä?

1

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tytsis

      Jos vaikka johtui siitä, että kehosi oli ylipäätään surun ja järkytyksen vuoksi vähän erilaisessa hormonimoodissa; keskittyi kenties tärkeämpään, mikä jätti "vähemmän oleellisen" - kuten päänsäryn - ilmoitamatta/huomioimatta.

      Itsellä kanssa vähän vastaavantyyppinen surun myötä tullut painonputoamiskokemus takavuosilta; siskoni kuoli aivan yllättäen. Huomasin 2,5 vkon kuluttua punnitessa, että paino oli tippunut 8 kg (pudotus tapahtui normaalipainon sisällä). Ei ollut päänsärkyä tai mitään. Ruokavalio oli kahvia hiukan juomista ja sitten tyyliin 1 puolikas voileipä /pv. Kilot muuten pysyivätkin poissa monta vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      69
      3254
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1881
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1269
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1058
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      1002
    6. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      954
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      936
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      885
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      879
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      810
    Aihe