Elikkäs, mun yks korvanreistä, joka laitettiin joulukuussa oireilee. Se oli pidempään kipee kun muut 3, ja siihen sattu myös aika paljon.
Se kuitenki parani. KUNNES huomasin toissapäivänä, että suoraan siinä reiän yläpuolella on pieni punanen pallukka, oikeestaa kohouma.
Korvareikää puristaessa sieltä tulee ulos kellertävän vaaleeta (hajutonta) nestettä, ja perään verta. En tiiä mikä siinä on, voisiko joku auttaa?
Tällähetkellä korva ei siis oo muuten tulehtuneen oloinen, ei turvoksissa tai mitään semmosta. Oon myös miettiny, että oisko mahollista et siin ois joku ihon alainen finni vieres tai jtn. Mitään pattia ei tunnu.
Pitäiskö mun nyt kotihoidolla tätä yrittää parannella, vai käväistä terkkarilla/lääkärissä?
Apua korvareiän kanssa!
5
472
Vastaukset
- vanhamuori124
Vaikuttaa siltä että sinulla on vain tulehdus korvareiässä ja parhain hoito siihen on puhdistaminen, rasvaaminen ja kultaisen tai hopeisen korun pitäminen korvareiässä.
Jos näppylään alkaa koskea, niitä tulee useampia tai se ei lähde minnekkään, kannattaa käydä terveydenhoitajalla.- Anonyymi
Mun korvanreijästä tulee jotain valkoisen kellertävää mömmöä
- Earproblem
Okei kiitos :) onko muilla jotain saman tyyppisii kokemuksia ?
Ja, ois kans äärettömän hyödyllistä, jos joku osaisi kertoa miten voin valmistaa merisuolaliuotteen, jossa voisin sitten tota puhdistella.
Mulla oli tossa hopeinen rengas, mut ärsytyksen vähentämiseks laitoin nyt hopeisen napin. - lävistäjä
Voipi olla joku finnintapainen... Hoitele kuitenkin varmuuden vuoksi sitä reikää about viikon ajan huuhtelemalla päivittäin pari minuuttia lämpimällä vedellä. Ei desinfiointiaineita, ei rasvaa. Jos sulla vaan olis niin titaaninen tappi olis siihen paras kun hopeakin saattaa ärsyttää. Jos kasvaa/ei häviä niin käy lävistäjällä näyttämässä.
Onko ammuttu vai neulalla lävistetty? - Earproblem
siis neulalla on lävistetty, en kauheesti pidä niistä pyssyistä.. :d ja oon kans kuullu et parempi neulal ku ampumal
tänään tuli semmonen et kun otin korua pois, niin korvasta (siis korvareiästä) tyhjeni valkoista, hajuntonta mönjää. tuntu et kaikki ois tullu ulos, ja tää patti yläpuolelta oli kanssa pienentyny huomattavasti, melkeimpä kadonnut kokonaan.
Oon nytte huuhdellu lämpimällä vedellä ja sitä just jatkan tässä nyt sen aikaa et ku toi tosta lähtis paranemaan. (: kiitos
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1416325Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto715249Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143685Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172467Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12038Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191366- 811198