Kuinka pitäisi yrittää puhua miehen kanssa arasta ja vaikeasta asiasta?
Ongelmaksi tulee se, että mies saa mielettömän raivokohtauksen: huutaa ja heittelee tavaroita. Ja koska kyseessä on yli 4kymppinen, on se äärettömän raskasta kestää ja myös pelottavaa.
Kun pitäisi vaikeasta asiasta puhua..
10
1169
Vastaukset
- w-b
Saiko se mies raivarin, kun ensimmäistä kertaa otit asian puheeksi? Vai alkoiko raivareita tulla vasta, kun otit asian puheeksi (n 1):n kerran?
- korvatulpat
on aina liikaa, vaikka tapahtuisi mitä. Pelätä saa, jos erehtyy toistamiseen asiasta puhumaan.
- Minttu
mikä se arka asia on.
- korvatulpat
Eli: uskottomuus, haluni erota, hänen alkon runsas käyttö..
- Minttu
korvatulpat kirjoitti:
Eli: uskottomuus, haluni erota, hänen alkon runsas käyttö..
Latele ehdot pöytään: nyt puhutaan ilman kiljumista ja asiat muuttuvat tai... Miksi haluat olla sekopään kanssa?
- Tietäjä
Minttu kirjoitti:
Latele ehdot pöytään: nyt puhutaan ilman kiljumista ja asiat muuttuvat tai... Miksi haluat olla sekopään kanssa?
vain se Minttukin ole pakoitettu olemaan juuri samanlaisen kanssa?Tuo kielenkäyttö vain viittaa kovasti siihen suuntaan.
- Minttu
Tietäjä kirjoitti:
vain se Minttukin ole pakoitettu olemaan juuri samanlaisen kanssa?Tuo kielenkäyttö vain viittaa kovasti siihen suuntaan.
Taas tuli turp...siis sain arvostelua, vaikka minä vain kirjoituskurssin neuvojen mukaisesti yritin kirjoittaa värikkäästi ja nasevasti.
- Minttu
Tietäjä kirjoitti:
vain se Minttukin ole pakoitettu olemaan juuri samanlaisen kanssa?Tuo kielenkäyttö vain viittaa kovasti siihen suuntaan.
Taas tuli turp...siis sain kielteistä arvostelua osakseni, vaikka minä vain kirjoittamisen kurssini opettajan ohjeen mukaan yritin sanoa asian värikkäästi ja nasevasti. Sori.
- Torvi
Kuule, en tiedä kumpi on parempi tapa raivoaminen ja huutaminen, vai se että karjasee kerran ja paiskasee oven mennessään kiinni. Siis pakenee paikalta kun pitäis puhua.
Toisaalta lentäviä esineitä pääsee vaikka vessaan karkuun, ja voi turvallisesti karjua oven läpi, mut karjuppa kun mies katoaa raivonvallassa eikä edes häntäänsä heiluta mennessään?
Onneks sentää aina palaa kotiin takaisin, mutta sitten ei enää edes keskustella, ollaan kuin riitaa tai erimielisyyksiä ei ole ollutkaan. Täs on kans 40:sestä kyse.
Olenpa joskus viimeiset sanat huutanu rappukäytäväänkin, vastausta saamatta.
Puhumattomuuskin on kaameaa, jos ei sitä asiaa selvitä.
Täs on monen vuoden erimielisyydet patoutuneet sielun syövereihin, mutta mikäs tässä, onneks on ystäväpiirissä "henkinen roskakori" jolle voi itkeä tirauttaa jos oikein pahasti suututtaa...- Äijä
Kaikkea sitä saa lukea, niin että nyrkkiä ja vaasia sais sataa niskaan kun kerran pääsee vessaan pakoon. Alkuperäsen kirjottajan pitäis päästä eroon ilkeästä ukostaan, kun taas sun tapauksessa miehes on fiksumpi ja poistuu paikalta kun ilkeää akkaa ei saisi vaiennettua kuin nyrkillä. Yhtäkaikki Suomessa on avioero laillinen toimenpide vieläpä valitettavan yleinen, joten tuskin teidänkään kannattaa mitään kulissi paskaa jatkaa sukulaisten tai naapurien takia ja jos lapsia on niin niiden takia ero alkaa olla jo kiireellinen juttu siinä vaiheessa kun keskusteluissa otetaan kättäpidempää avuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380