Nutrauskavereita

palleropöllerö

Olen pallero vm -72 ja pituutta on 166 ja painoa tänä aamuna 117 kg, nyt tänään alkaa nutraus ja toivon onnistuvani siinä. Kertokaahan nutraajat kokemuksianne miten on mennyt, otan mielellään vastaan kaikkea tietoa. Jospa tästä nutrauksesta saisi hyvän startin tuohon laihdutukseen.

8

240

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvässä vauhdissa

      Kohta kaksi kuukautta osanutrausta takana. Paino on tippunut 5,5kg vielä reilu kilo normaalipainoon.

      Itse tosiaan korvaan illan syömisen Nutrilett tuotteilla. Aamupalaksi teen hedelmä/marja smoothien vähärasvaiseen jugurttiin. Päivällä syön työpaikalla, riisi/pasta/peruna osastoa otan vähän ja puolet lautasesta salaattia. Illalla sitten 3 jauhepirtelöä.

      Itse olen tykännyt tehdä pirtelöt lähes kuumaan veteen (otan hanasta) eivät maistu silloin niin "jauholta". Lempparimaut on vanilja ja suklaa. Allevon perunapurjo keitto tehtynä rasvattomaan maitoon on myös hyvää. Näiden lisänä rasvattomia leikkeileitä syön pelkiltään (100g n 100kcal) ja pari riisikakkua illassa (n.40kcal/kpl) ja kurkkua rouskuttelen myöskin.

      Painoa sulla ^ on näköjään mitä tiputtaa, kyllä se siitä pikku hiljaa. Kova tsemppi päälle vaan.

    • aika nolo dieetti

      Onko tuo niitä pussiruokia, joissa kuljetaan paskat housussa kun ei vessaan ehdi. Laihtuuhan sillä kuulemma, mutta housupyykkiäkin saa pestä.

    • Emppulipuli

      Voisin tulla tänne kaveriks.
      Viime vuonna pudottelin osanutrauksella 7kg eikä tullu takasin, sitten ei oikein jaksanu ja kokeilin vähän kaikenlaista. Tän vuoden puolella putos vielä melkein 3kg ja paino kävi alle 90kg, mutta nyt on 91,2kg.
      Ajattelin aloittaa nutrailun sunnuntaina kun perjantaina on reissu ja sielä tulee vielä syötyä ja juotua, lauantaina keventelen.
      Vappuun asti ainakin nutrailen.

      Eiköhän ne rasvasiepparit ole niitä missä saatta paskat housuun tulla, ei mulla nutrailu ole ainakaan sellasta tehny

    • Sitkeä sissi

      Aloitin nutrauksen viime tiistaina ja kiloja tippunut 1,8. Olen syönyt pelkästään näitä keittoja 4-5 pss./pv. Oikein ku nälättää niin syön porkkanoita, rahkaa ja raejuustoa sekä vihnneksia.Nämä makeat pirtelöt on aika äklöjä. Taustatukena minulla on terveydenhoitaja joka jaksaa tsempata:)

    • emppulipuli

      Alotin jo tänään keventelyllä, ihan huomistakin päivää aatellen.
      Aamulla otin suklaa pussin ja pienen danone jugurtin, päivällä kana pussi parilla lusikallisella raejuustoa, välipalaa en nyt ota. Illalla jos söis tonnikalasalaattia ja iltapalaks ruisleivän ja jonkun nutri pussin.

      Tilasin viime vuoden puolella netistä naturdiettejäkin kun sai halvalla niin pusseja on vähän kaiken makusia varastossa sen verran et pärjään melkein vappuun asti. Nutriletin suklaa, mocca ja vanilja on kyllä kaikista parhaimman makusia mun mielestä, mutta pelkillä makeilla pusseilla en pystyis nutraa ja mä tarviin kunnolla pureskeltavaakin, muuten loppuis nutrailu pariin päivään.

    • Big Papa

      Itse aloitin tiistaina ja olen syönyt vain VLCD-pussiruokia tämän vajaan kolme päivää. En tehnyt edeltä käsin mitään kevennyksiä ruokavaliossa, vaan aloitin suorilta. Aloitin Nutriletilla ja turvotti vatsaa tosi pahasti varsinkin eilen, siinä on aika paljon laktoosia, johtuneeko siitä. Tänään olen syönyt NaturDiet-pusseja, siinä on vähemmän laktoosia, eikä ainakaan vielä tunnu turvotusta, vaan on aamusta pikemminkin helpottanut.

      Tarkoitus olisi täysnutrata niin pitkään kuin pystyy, pudotettavaa riittää. Kyllä tämä ihan siedettävää on ollut tähän asti ja eikö tämän pitäisi kohta vielä helpottaa. Sitä odotellessa.

    • palleropöllerö

      Mulla meni ihan läskiks jo eka päivä, aamulla join pirtelön ja sitten tuli aamupäivällä nälän tunne ja ratkesin syömään, nyt tarvis kyllä auttamista tämän laihdutuksen aloittamisen kanssa. Tiedän kyllä miten pitää syödä mutta pää ei pysy ns mukana kun aina vaan tekee mieli tv:n ääressä napostella chipsejä ja karkkia, pizzaaa ym....Nyt vaan kun sais alkuun tämän projektin, mietin että oliskohan kuitenkin mun kohdalla parempi alkaa totuttelemaan enemmänkin normiruoalla ja osittain sitten nutrais. Tää on yhtä tuskaa kun tietää mitä pitää tehdä mutta mutta.....

    • emppulipuli

      palleropöllerö: jos sulla on illat ongelmia niin nutraa aamut ja päivät, illalla syo sit jotain kevyttä keittoa, salaattia tai sit ihan normi ruokaa ja reilusti salaattia viereen.
      Mä oon varannu maustettuja riisikakkuja ja wasa:n näkkäreitä kun niissä on vaan 20 kaloria kpl, niitä voi illalla telkkua katellessa mussuttaa usevamman.
      Eilinen reissu meni niin överiks et tänään näytti vaaka 92,9kg ja huomenna varmaan vielä enemmän kun alkaa nesteitä kerää, mutta kyllä se tästä sit taas alkaa putoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      325
      1414
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1326
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1132
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      108
      1008
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      797
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      672
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      76
      669
    Aihe