Olen pallero vm -72 ja pituutta on 166 ja painoa tänä aamuna 117 kg, nyt tänään alkaa nutraus ja toivon onnistuvani siinä. Kertokaahan nutraajat kokemuksianne miten on mennyt, otan mielellään vastaan kaikkea tietoa. Jospa tästä nutrauksesta saisi hyvän startin tuohon laihdutukseen.
Nutrauskavereita
8
208
Vastaukset
- Hyvässä vauhdissa
Kohta kaksi kuukautta osanutrausta takana. Paino on tippunut 5,5kg vielä reilu kilo normaalipainoon.
Itse tosiaan korvaan illan syömisen Nutrilett tuotteilla. Aamupalaksi teen hedelmä/marja smoothien vähärasvaiseen jugurttiin. Päivällä syön työpaikalla, riisi/pasta/peruna osastoa otan vähän ja puolet lautasesta salaattia. Illalla sitten 3 jauhepirtelöä.
Itse olen tykännyt tehdä pirtelöt lähes kuumaan veteen (otan hanasta) eivät maistu silloin niin "jauholta". Lempparimaut on vanilja ja suklaa. Allevon perunapurjo keitto tehtynä rasvattomaan maitoon on myös hyvää. Näiden lisänä rasvattomia leikkeileitä syön pelkiltään (100g n 100kcal) ja pari riisikakkua illassa (n.40kcal/kpl) ja kurkkua rouskuttelen myöskin.
Painoa sulla ^ on näköjään mitä tiputtaa, kyllä se siitä pikku hiljaa. Kova tsemppi päälle vaan. - aika nolo dieetti
Onko tuo niitä pussiruokia, joissa kuljetaan paskat housussa kun ei vessaan ehdi. Laihtuuhan sillä kuulemma, mutta housupyykkiäkin saa pestä.
- Emppulipuli
Voisin tulla tänne kaveriks.
Viime vuonna pudottelin osanutrauksella 7kg eikä tullu takasin, sitten ei oikein jaksanu ja kokeilin vähän kaikenlaista. Tän vuoden puolella putos vielä melkein 3kg ja paino kävi alle 90kg, mutta nyt on 91,2kg.
Ajattelin aloittaa nutrailun sunnuntaina kun perjantaina on reissu ja sielä tulee vielä syötyä ja juotua, lauantaina keventelen.
Vappuun asti ainakin nutrailen.
Eiköhän ne rasvasiepparit ole niitä missä saatta paskat housuun tulla, ei mulla nutrailu ole ainakaan sellasta tehny - Sitkeä sissi
Aloitin nutrauksen viime tiistaina ja kiloja tippunut 1,8. Olen syönyt pelkästään näitä keittoja 4-5 pss./pv. Oikein ku nälättää niin syön porkkanoita, rahkaa ja raejuustoa sekä vihnneksia.Nämä makeat pirtelöt on aika äklöjä. Taustatukena minulla on terveydenhoitaja joka jaksaa tsempata:)
- emppulipuli
Alotin jo tänään keventelyllä, ihan huomistakin päivää aatellen.
Aamulla otin suklaa pussin ja pienen danone jugurtin, päivällä kana pussi parilla lusikallisella raejuustoa, välipalaa en nyt ota. Illalla jos söis tonnikalasalaattia ja iltapalaks ruisleivän ja jonkun nutri pussin.
Tilasin viime vuoden puolella netistä naturdiettejäkin kun sai halvalla niin pusseja on vähän kaiken makusia varastossa sen verran et pärjään melkein vappuun asti. Nutriletin suklaa, mocca ja vanilja on kyllä kaikista parhaimman makusia mun mielestä, mutta pelkillä makeilla pusseilla en pystyis nutraa ja mä tarviin kunnolla pureskeltavaakin, muuten loppuis nutrailu pariin päivään. - Big Papa
Itse aloitin tiistaina ja olen syönyt vain VLCD-pussiruokia tämän vajaan kolme päivää. En tehnyt edeltä käsin mitään kevennyksiä ruokavaliossa, vaan aloitin suorilta. Aloitin Nutriletilla ja turvotti vatsaa tosi pahasti varsinkin eilen, siinä on aika paljon laktoosia, johtuneeko siitä. Tänään olen syönyt NaturDiet-pusseja, siinä on vähemmän laktoosia, eikä ainakaan vielä tunnu turvotusta, vaan on aamusta pikemminkin helpottanut.
Tarkoitus olisi täysnutrata niin pitkään kuin pystyy, pudotettavaa riittää. Kyllä tämä ihan siedettävää on ollut tähän asti ja eikö tämän pitäisi kohta vielä helpottaa. Sitä odotellessa. - palleropöllerö
Mulla meni ihan läskiks jo eka päivä, aamulla join pirtelön ja sitten tuli aamupäivällä nälän tunne ja ratkesin syömään, nyt tarvis kyllä auttamista tämän laihdutuksen aloittamisen kanssa. Tiedän kyllä miten pitää syödä mutta pää ei pysy ns mukana kun aina vaan tekee mieli tv:n ääressä napostella chipsejä ja karkkia, pizzaaa ym....Nyt vaan kun sais alkuun tämän projektin, mietin että oliskohan kuitenkin mun kohdalla parempi alkaa totuttelemaan enemmänkin normiruoalla ja osittain sitten nutrais. Tää on yhtä tuskaa kun tietää mitä pitää tehdä mutta mutta.....
- emppulipuli
palleropöllerö: jos sulla on illat ongelmia niin nutraa aamut ja päivät, illalla syo sit jotain kevyttä keittoa, salaattia tai sit ihan normi ruokaa ja reilusti salaattia viereen.
Mä oon varannu maustettuja riisikakkuja ja wasa:n näkkäreitä kun niissä on vaan 20 kaloria kpl, niitä voi illalla telkkua katellessa mussuttaa usevamman.
Eilinen reissu meni niin överiks et tänään näytti vaaka 92,9kg ja huomenna varmaan vielä enemmän kun alkaa nesteitä kerää, mutta kyllä se tästä sit taas alkaa putoo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096926Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1034628L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473908TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133304Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6651958- 661308
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2091296- 91279
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481240