"Brittipsykologit ovat löytäneet ensimmäisen riippumattoman todisteen siitä, että seksuaalinen suuntautuneisuus ei ole opittua, kertoo ABC News in Science. Tutkijat testasivat koehenkilöiden reagointia äkilliseen, kovaan ääneen. Tulosten mukaan homoseksuaalisilla naisilla säikähdysrefleksi oli huomattavasti vaimeampi kuin heteronaisilla. Säikähdysrefleksiä ja sukupuolista käyttäytymistä kontrolloi sama aivojen osa, limbinen järjestelmä."
Kommentteja?
http://synapsi.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=325&mode=mode=thread&order=0&thold=0
http://www.abc.net.au/science/news/stories/s959559.htm
Kommentteja?
http://synapsi.net/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=325&mode=mode=thread&order=0&thold=0
http://www.abc.net.au/science/news/stories/s959559.htm
Vastaukset 5
Vanhimmat
Limbinen järjestelmä käsittääkseni muuttuu ihmisen elinaikana...joten en välttämättä ihan huuhaaksikaan tuota luokittelisi. Voisi täten selittää, miksi moinen ilmiö ei olisi opittua.
Miehetkö niille tulee korvaan karjumaan vai kuinka? Vaikuttaa vähän älyvapaalta tutkimukselta.
Mitä tekemistä ääniin reagoimisella on homouden kanssa tekemistä, vaikka ne samassa aivolohkossa oliskin?
Otsikkoon viitaten, luulen että lesbous ja homous voi olla molempia.
Ja millä tavalla luulet tämän liittyvän feministipalstalle?
Aikujuuniin feministi=lesbo. Täytyypi heti vaihtaa mies naiseksi..
Homojen ja lesbojen määrä vähenee yhteiskunnassa, jos homouteen tai lesbouteen suhtaudutaan kielteisesti. Sama koskee prostituutiota. "Ihminen kasvaa yhteiskuntaan".
olisiko kuitenkin niin, että se painuu maan alle?