http://hamarasuomi.fi/audio/taskumatti-ela/taskumatti-ela-cover-730.gif
Taskumatti on tuttu g-funk-henkisestä Musta Perjantai yhtyeestä (Suodatinpussifunk 2008) Myöhemmin hän on tullut tunnetuksi Taskumatti & Rokuli K duosta, joka julkaisi loistavan vastaanoton saaneen ”Käpälämäkeen” elektroräp-albumin vuonna 2010. Taskumatti on tunnettu nopeasta kielestään ja maalailevasta ajoittain runomaisestakin kirjoitustyylistään. Aktiivisesti keikkaileva artisti on saanut nyt uuden levyn puristettua hiilestä timantiksi, loistavien kanssaihmisten avustuksella. Julkaisu näkee päivänvalon viimeistään kesän aikana.
Elä levy jatkaa siitä, mihin ”Käpälämäkeen” jäi. Käpälämäestä on palattu kaupunkiin.
Elämän makuinen levy elämästä, kaupungista ja kaupunkielämästä. Levy on edeltäjäänsä toiveikkaampi ja tyylirikkaampi. Tyylisuuntana toimii edelleen elektroninen/ räp.
Levyn taustoista vastaavat:
Swazi, 6mäki ja Pelkkä Hippi.
Levyllä mukana:
Ivo: Trumpetti
Marian Jamit: Laulu
Enni: Laulu
P.A Kiiskilä: Laulu, kitara
Swazi: Vokaalit, miksaus, masterointi, tuotanto
Taskumatti: Tekstit, vokaalit, sovitus
Hanna Lehikoinen: Kansikuva
Juuso Ritari: Taitto
Sisältää 8 kappaletta. Kesto 35 min. Julkaisijana toimii Hamara Suomi.
Keikat ja muut kyselyt:
[email protected]
Toinen näytekappale Mannerheim nyt ulkona:
https://soundcloud.com/taskumatti/taskumatti-mannerheim
Ensimmäinen näytekappale Memento mori nyt kuunneltavissa:
https://soundcloud.com/taskumatti/mementomori0-83
Maistiainen kappaleesta Plastiikkia, keikkavideon muodossa:
http://www.youtube.com/watch?v=VZun6xWTENg
Taskumatti - Elä (2013)
taskumattti
0
102
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510