Mulla oli ennen tosi lyhyet kynnet kun pursekelin niitä jatkuvasti. Nyt oon kuitenkin ollu jo (jopa!) kaks viikkoa purematta ja ne on jo paremmassa kunnossa. Miten kynsiä hoidetaan, entä kynsinauhoja? Millä ja miten kynnet leikataan? Tarttisin tällästä perustietoa kun ennen en oo koskaan voinu leikata kynsiä :D saa nauraa
Miten kynsiä hoidetaan?
tyhmäeiosaa16
2224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Käsirasva on ainakin ihan ehdoton tuote. Sillä pärjää jo pitkälle, kun kädet rasvatessaan pitää myös huolen, että rasvaa kynsinauhatkin. Voit toki ostaa myös kynsiöljyn. Kosteutus on se kaiken A ja O. Sen pitää olla päivittäistä ja käsirasvaahan voi lisätä monta kertaa päivän aikana.
Kynsiä ei kannattaisi ihan hirveästi leikellä. Hanki sen sijaan lasiviila ja viilaa kynnet lyhyemmäksi aina tarvittaessa. Lasiviila on paperista sisartaan parempi kynsille.
Käytä käsirasvaa päivittäin. Ja voit liottaa kynsiä viikossa parikertaa( tai useammin ) oliiviöljyssä n.10 min vaikka viilauksen jälkeen. Ja pyyhi pois paperiin tai viruta, älä kuitenkaan saippualla ettei oljyn teho lähde kokonaan pois. Se hoitaa kynsiä hyvin, antaa kosteutta ja vahvuutta.