Mikä mahtaa olla tämän mahtavan kappaleen esittäjä ja mikä on oikea biisin nimi. Ja biisistä en muuta tiedä kuin että siinä lauletaan jotenkin että "linja-autossa on myöskin tunnelmaa" tai jotenkin tuohon tyyliin. Kiitos!
Linja-autossa on....
6
5935
Vastaukset
- Rhanna
Sehän on tätä Kärki/Helismaa tuotantoa ja kyseessä on siis Linjuripolkka. Ihan ensimmäisen version on levyttänyt Veikko Sato v.1950 ja tuoreimman version on tehnyt Solistiyhtye Suomi v.1981 ja löytyypä kappaleen esittäjäksi vielä Randy Korlin v.1999.
Sanoja en kokonaisuudessaan muista, mutta näinhän se alkaa:
Linjuriauto on maantien ässä, jos olet jonnekin pyrkimässä, kättäsi heilauta auton tullen kyydin se antaa sulle...Linja-autossa on tunnelmaa, linja-autossa matka katkeaa...- surun pyyhin silmistäsi
...aina välillä... ihan yllättäen
- markku33
veikko sato laulaa mutta alkuperäinen esittäjä taittaa olla arto suuntala jos en väärin muista terv. markku
- Anonyymi
Kyllä muistat väärin!
Arttu Suuntala teki ensimmäisen levynsä vasta vuonna 1960, mutta Veikko Sato lauloi Linjuripolkan levylle jo kymmenen vuotta aiemmin.
Suuntalan levyrepertuaariin kuuluu aika montakin polkkaa (tunnetuimpana ehkä Ievan polkka), mutta ei tätä Linjuripolkkaa.
- markku33
niin ja kappaleen nimi on linjuripolkka
- Anonyymi
hyvää Suomea
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2327087IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its1653710- 1711775
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)721595- 701134
- 1261091
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61017Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte127923Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy205904- 102863