YLE kysyy, onko Suomi homoliittojen takapajula. Ranska ja Britannia on monien muiden läntisten sivistysmaiden tavoin hyväksymässä homoavioliitot. Mutta Suomessa vain junnataan ja junnataan paikallaan:
http://yle.fi/uutiset/onko_suomi_homoliittojen_takapajula/6513874
Minä vastaan: Suomi ei ole homoliittojen takapajula, mutta totta on kuitenkin se, että me olemme näköjään kyllä selvästi esim. muita Pohjoismaita hitaampia hyväksymään sivistyksen. Valitettavasti taitaa olla niin, että maantieteellisesti läheisempi asemamme Venäjään heijastuu myös arvomaailmaamme jotenkin. Olemme henkisesti lähempänä tässä asiassa Venäjää kuin vaikkapa muut Pohjoismaat, jotka ovat maantieteellisestikin etäämpänä Venäjästä!
http://yle.fi/uutiset/onko_suomi_homoliittojen_takapajula/6513874
Minä vastaan: Suomi ei ole homoliittojen takapajula, mutta totta on kuitenkin se, että me olemme näköjään kyllä selvästi esim. muita Pohjoismaita hitaampia hyväksymään sivistyksen. Valitettavasti taitaa olla niin, että maantieteellisesti läheisempi asemamme Venäjään heijastuu myös arvomaailmaamme jotenkin. Olemme henkisesti lähempänä tässä asiassa Venäjää kuin vaikkapa muut Pohjoismaat, jotka ovat maantieteellisestikin etäämpänä Venäjästä!
Vastaukset 30
Vanhimmat
Jos Suomi onkin takapajula, tilannetta voidaan nyt korjata tällä:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/192
Tahdon voimalla!
Mun vastaus on: kyllä on! Suomella on vielä pitkä matka kuljettavana valitettavasti
Mun vastaukseni on: kyllä on! Suomella on vielä pitkä matka kuljettavana valitettavasti
Matka on pitkä, muttei ollenkaan toivoton. Pidetään lippu korkealla: TASA-ARVOINEN AVIOLIITTOLAKI ON VAIN AJAN KYSYMYS ENÄÄ.
Tämä on todellakin vain AJAN kysymys. Täällä erittäin havainnollistava esitys asiasta:
http://hannuoskala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/136768-pojasta-sukupolvi-paranee
Jos Suomi olisi muka henkisesti lähempänä Venäjää kuin esimerkiksi Ruotsi, niin miksi sitten Suomi on maailman paras maa (muihinkin pohjoismaihin verrattuna) mitä tulee lehdistön vapauteen? Venäjällähän toimittajia tapetaan harva se päivä. Miksi kerta toisensa jälkeen Suomi rankataan kaikkein vapaimmaksi maaksi maailmassa?
Kyllä mielestäni sivistystä mittaa parhaiten mm. juuri lehdistön vapaus eikä mikään homoilun hyväksyttävyys.
Etkö ymmärrä mitä avausviestin lauseessa
Olemme henkisesti lähempänä tässä asiassa Venäjää kuin vaikkapa muut Pohjoismaat
tuo tässä asiassa tarkoittaa? Se tarkoittaa, että TÄSSÄ HOMOLIITOASIASSA Suomi on henkisesti taantumuksellisempi (lähempänä Venäjää) kuin muut Pohjoismaat.
Homoilun hyväksyttävyys mitä suurimmassa määrin on eräs indikaattori, joka de facto erottelee maat sivistys- ja kehitysmaihin.
Homostelu on fiksua.
Ei ole fiksua, muttei ole epäfiksuakaan.
Kunnon homostelu sivistää kummasti.
En halua panna hanttiin, hyväksyttäköön väitteesi :)
En kyllä siitä vapaudesta tiedä... Koeta piirtää islamin profeetta sarjakuvaan ja yritä saada se julkaistua....
ALOITTAJA kutsua järjetöntä meininkiä sivistykseksi, joka on täysin sopimaton ja suorastaan pöyristyttävä avioliitoksi !!!-YÖGHhh !
SEMMONEN EI OO MIKÄÄN AVIO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Joku räähkä liitto se voi olla, mutta EI MISSÄÄN NIMESSÄ SIIHEN KUULU "sana" AVIO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Alatko lopultakin tajuta ??????????????????????????????????????? !!!!!!!!
Sinä et ainakaan ala ikinä tajuta mitään, sitä mitä kello on jo lyönyt: Homoavioliitot tulee, vaikka huutaisit kuinka! Mutta sinä oletkin toivoton tapaus.
hyvä kun on tässä asiassa takapajula
No ei todellakaan ole hyvä. Saamme pian hävetä silmät päästämme maailmalla (pl. Venäjä, tuo ihmisoikeusrikkomuksistaan kuuluisa entinen Neuvostoliitto).
Palsta jumittaa jälleen, mutta tulipahan lopulta läpi.
Allekirjoita siis adressi!
http://www.adressit.com/avioliitto_on_naisen_ja_miehen_valinen_julkinen_liitto
-
Toivottavasti ryhmäavioliitot ja seksin suojaikärajat poistettaisiin. Ei ole oikein että ryhmäseksiä harrastavat eivät laillisesti voi elää avioliitossa. Kirkko on pelkkä muinaisjäänne joka yrittää estää ihmisiä rakastamasta toisiaan.
Jos homoparissa toinen on henkisesti nainen, niin mikä on toisen henkisyys, onko se mies? Entä lesbopari. Onko heissäkin toinen henkisesti mies, toinen nainen?
Heteroliitosta en osaa sanoakaan mitään. Muutetaan se neutraaliksi. Sukupuolisuushan ei ole ollenkaan selvää, koska ihmisen psyykkinen puoli vaikuttaa siihe, mikä ihminen on!
Kun homot saavat avioliitto-oikeudet, pitää sen jälkeen tulla tasavertaiset oikeudet moniavioisille ja kaikille muillekin. Heteroiden pillin mukaan on saatu tanssia vuosisatoja, ei 2000-luvulla voida olla niin taantumuksellisia että syrjitään ihmisiä jotka vain haluavat rakastaa muita. Fyysisyydellä ei ole merkitystä, mies tai nainen voi olla huolimatta miltä ulkoisesti näyttää. Eikä silläkään ole merkitystä onko virallisesti mies vai nainen, sillä ihminen on ihminen ilman mitään luokituksiakin!
Vaikka oletkin trolli niin näköjään joskus sokea kanakin löytää jyvän. Tekstisi on ihan asiaa.
Minäkin haluan tasa-arvoiseen avioon Mansikin kanssa. Ja siskoni tuija oman Mustinsa kanssa. Milloin sivistyksemme yltää tälle tasolle? Ota kantaa!
Keskenkasvuisten räkänokkien trollauksiin ei maksa vaivaa ottaa kantaa.
Minkä sivistyksen?
Sivistysmaissa ihmiset ovat tasa-arvoisia lain edessä seksuaalisesta suuntautumisesta riippumatta.
Sivistys = mm. ihmisoikeuksia, tieteellisiä saavutuksia, hyvä kansan sivistystaso(koulujärjestelmä), inhimillistä päätöksentekoa,...
Ei ole mitään erilaisia seksuaalisia suuntautumisia. On vain normaali seksuaalisuus ja sitten kieroutunut perverssiys. Koskahan eläimiin sekaantujat tulevat kaapista vaatimaan oikeuksiaan? Pitäisikö sivistysvaltiossa jo olla mahdollista että mies ja lammas adoptoisivat lehmän? Jos ei, niin suuri vääryys!
Ehkä on. Itse en allekirjoita mitään kansalaisaloitetta vain siksi, että joku heittää tommoisella typerällä haasteella sen kehiin. Ehkä viellä joskus.
Homous on ratkaisu maailman väestöräjähdykseen !
On se sitäkin, mutta vain HYVIN vähässä määrin. Ja vaikea sitä minään (ihmisen keksimänä) ratkaisuna on pitää, koska ihminen ei voi vaikuttaa homouteen nykykeinoilla mitenkään. Mutta jos homous on ratkaisu väestöräjähdykseen, se on LUONNON kehittämä ratkaisu ja ollut olemassa jo hyvin pitkään. Eli eipä se mikään kovin tehokas ratkaisu ole ollut kun maapallon väkimäärä sen kuin kasvaa ja kasvaa!