Tyyli ja vai ei -sarjan ärsyttävä juontajakaksikko

....................

Katsoin juuri Tyyli vai ei -sarjaa ja lopetin katsomisen, kun alkoi se juontaja nainen ja mies ärsyttää minua.

Tällä kertaa sarjassa oli mukana joku nuori nainen, joka vaikutti todella kriittiseltä. Hän ilmeisesti haki omaa tyyliään ja arvioi aika kriittiseen sävyyn monia vaatteita. Minusta kommentit olivat aivan asianmukaisia, mutta juontajat käänsivät sen negatiiviseksi puheeksi. Olen kuullut negatiivista puhetta, mutta minusta kommentit olivat aivan asiallisia. Sitten tämä nuori nainen alkoi jopa syyllistää itseään negatiivisuudesta, vaikka tosiasiassa hän on vain niin kriittinen ja ilmeisesti hänellä tietty visio miltä hänen tulisi näyttää.

Tulin vain tänne avautumaan, koska olen itse todella tarkka valitsemistani vaatteista, vaikkakaan en siitä julkisesti meuhkaa. En kuitenkaan voi sietää sitä, että minut pakotetaan pitämään jostain mistä en pidä. Kaikkeen voi toki tottua, mutta miksi ihmisen pitää kulkea vaatteista, joista ei pidä?

5

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minusta myös ne tuntuvat tyrmäävän kulloisenkin "uhrin" oman tyylin täysin,
      eivätkä tunnu edes löytävän asuja jotka imartelisivat "uhrien" vartaloa, peittäen huonompia kohtia ja korostaen parempia..

      toinen mikä mua ihmetyttää on nää Trinny & Susannah, joista ennen pidin ja pidän vieläkin niiden suorasukaisesta tyylistä kertoa asioita, mut mikä ihme siinä on et kaikille pitää laittaa jotain ihme kerrospukeutumista, mekkoa ja korsettia ja t-paitaa päällekkäin ja ne hiton legginssit tungetaan jokaiselle, ja koko komeus kruunataan valtavilla koruilla.. ne tuntuu tekevän kaikista omien itsejensä kopioita.
      ainakin siis siinä "Trinny & Susannah Hollannissa"-sarjassa..

      mur

      • Tröll

        Pakkohan ne naiset on kerroksittain pukea, jos kerran vartalossa on kaikenlaista peitettävää ja muokattavaa. Ei yhdellä mekolla tai paidalla ja housuilla vielä mitään uutta luoda. sitä paitsi kerrospukeutuminen on näille kadun naisille ja miehille ihan uusi juttu, joten hyväe ttä joku näyttää, miten muutenkin voi pukeutua.

        Leggarit taas on laitettava siksi, että ohjelmat on jo vanhoja ja silloin legginsit oli puolipakolliset - myös Suomessa. Kiva turvavaate naiselle, joka pelkää käyttää mekkoja.


      • Tröll kirjoitti:

        Pakkohan ne naiset on kerroksittain pukea, jos kerran vartalossa on kaikenlaista peitettävää ja muokattavaa. Ei yhdellä mekolla tai paidalla ja housuilla vielä mitään uutta luoda. sitä paitsi kerrospukeutuminen on näille kadun naisille ja miehille ihan uusi juttu, joten hyväe ttä joku näyttää, miten muutenkin voi pukeutua.

        Leggarit taas on laitettava siksi, että ohjelmat on jo vanhoja ja silloin legginsit oli puolipakolliset - myös Suomessa. Kiva turvavaate naiselle, joka pelkää käyttää mekkoja.

        yksittäisiä mekkoja, paitoja ja housujakin on lukuisia erilaisia, erimuotoisia, erikuosisia, eripituisia, erivärisiä, erilaisilla kaula-aukoilla, erilaisista materiaaleista valmistettuja jne jne... varmasti niitä siis löytyy erilaisille vartaloille sopivia, ilman että siihen päälle tarvii vielä tunkea jakun ja liivin ja rintsikat..
        ja vaikka legginsit olikin muotia ehkä kys. ohjelman kuvauksen aikaan, ei se tarkoita et ne olis silloinkaan välttämättä olleet tyylikkäät..
        ei ne trinny ja susannahkaan näytä niitä koskaan pitävän, miksiköhän..

        miksi muuten naisen joka pelkää käyttää mekkoja edes pitäisi käyttää niitä?
        eikö noiden tarkoitus ole korostaa henkilön omaa persoonallisuutta sillä pukemisella, eikä päinvastoin? (siis trinnyn ja susannahin, tuos 'tyyliä vai ei' -sarjassa näytetään pyrkivän siihen päinvastaiseen..)

        mut tuo on kyllä hyvä pointti et näytetään että muutenkin voisi pukeutua kuin t-paitaan&farkkuihin&lenkkareihin.. ehkä se rohkaisee joitakin sit kokeilemaan myöhemminkin erilaisia tyylejä ja ehkä vielä löytämään sen ihan oman tyylinsäkin,

        (milloinkahan muuten tulee 'Trinny&Susannah Suomessa'..?)


    • Nimiiimerkkkki

      Tyyliä vai ei sarjasta voisivat tosiaan korostaa ja hienosäätää jokaisen tyyliä eivätkä tuhota edellinen (tuli kait perjantaina?) oli ihan ok lopputulos (paitsi huulipunan väri ja eräs väri yhdistelmä ehdotelma punapäälle tiettyä punaista näyttää ihminen siten todella harmaalta omia värejä pitäisi korostaa eikä latistaa)mutta osa on kyllä todella kauheita. Miesjuontajankin pitäisi minusta oppia käyttämään värejä hauskinta tunnarissa ovat paremmin pukeutuneita ja sen stailaus sujuu. ja minusta yleensä parasta jälkeä tiimistä tekee kampaaja ja nämä pakko pukijat vähiten. ps. itse olen mies mutta muoti kiinnostaa.

      • Nimiiimerkkkki

        Ja vaatteet ei sanele mitään ihmisestä niiden perusteella arvelu voi mennä ihan metsään toivoisin enempikin että ihmiset löytäisi oman jutun vaatteissa eikä tarkoita ettei voisi pukeutua niinkuin joku muu mutta kopiointi vain siksi että joku pukeutuu hienosti hassua pitäisi pukeutua niin että viihtyy. Ja esim. sen "meedio gootin" joka kanssa tuli lähiaikoina ulos sille olisin opettanut ehkä värien käyttöä lähinnä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3202
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      322
      2813
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1810
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      55
      1715
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      48
      1591
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1386
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1342
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1280
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      432
      1274
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1269
    Aihe