http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ihalainen-elinkeinoelamalla-nyt-nayton-paikka/625720/
On näillä jutut näillä tenavatähti kataloisilla ja aneemisilla ihalaisilla !
Uskovatko he itsekään jotta heidän tekemä yritysveron alentaminen lisää työpaikkoja? Kyllähän siinä käy niin kuin taannoisessa parturien arvonlisäveron alentamisessa, jotta yrittäjät lyövät rahat taskuunsa ja nauravat partaansa, hallituksen pölöjyydelle !
Kukaan työnantaja ei palkkaa lisää väkeä muutaman prosentin veronalennuksen vuoksi, ellei niille palkollisille ole osoittaa tuottavaa työtä!
Tuo pitäisi ymmärtää jopa kokoomuslaisen kutosen matemaatikon,
Ja aneemisen demarinkin !
Late Lapista. SSSS Ry!
On näillä jutut näillä tenavatähti kataloisilla ja aneemisilla ihalaisilla !
Uskovatko he itsekään jotta heidän tekemä yritysveron alentaminen lisää työpaikkoja? Kyllähän siinä käy niin kuin taannoisessa parturien arvonlisäveron alentamisessa, jotta yrittäjät lyövät rahat taskuunsa ja nauravat partaansa, hallituksen pölöjyydelle !
Kukaan työnantaja ei palkkaa lisää väkeä muutaman prosentin veronalennuksen vuoksi, ellei niille palkollisille ole osoittaa tuottavaa työtä!
Tuo pitäisi ymmärtää jopa kokoomuslaisen kutosen matemaatikon,
Ja aneemisen demarinkin !
Late Lapista. SSSS Ry!
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Kukaan työnantaja ei palkkaa lisää väkeä muutaman prosentin veronalennuksen vuoksi, ellei niille palkollisille ole osoittaa tuottavaa työtä!"
Tuo on se asian ydin!
Kuopan kaivuu, jota aletaan kutsua kullan kaivuuksi olisi loistava ja fantastinen idea. Kultaa ei tarvittaisi mihinkään, se ei vaikuttaisi uhkapeliltä ja työllistäisi ihmisiä. Jopa pankkiirit pitäisivät toimintaa järkevänä.
Esitys nykyaikaisesta kullan kaivuusta olisi loistava. Keskuspankki sulkisi pulloihin seteleitä, ne haudattaisiin maahan ja päälle kipattaisiin jätettä. Sen jälkeen alueen kaivuoikeudet vuokrataisiin yritykselle, joka palkkaisi työvoimaa kaivamaan setelit esiin. Lopputulos:
-> työllistävä vaikutus, joka taas saisi aikaan muillakin aloilla investointeja -> työllisyyden nousu jne.
Sama valitus kuuluisi EK:n ja teollisuuden suunnalta vaikka koko yhteisövero poistettaisiin kokonaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2013/03/1729723/alma-media-yhteisoveron-lasku-ei-riita-teknologiateollisuuden-alangolle
VAIN HOROSKOOPPIEN RUSTAAMINEN ON KANNATTAVAA PUUHAA NYKY SUOMESSA !
Kataisen kanslia kertoi Akatemian Himas-päätöksen ennen kuin se oli tehty
Pekka Himanen tuntuu tienneen saamastaan rahoituksesta jo kuukausia ennen kuin rahoittajat siitä päättivät. Myös Valtioneuvoston kanslia vaikuttaa tienneen akatemian rahoituspäätöksen jo ennen kuin päättäjät itse.
Valtioneuvoston kanslia julkisti tiedon siitä, että Suomen Akatemia rahoittaa Pekka Himasen tutkimusta jo ennen kuin Akatemian hallitus oli asiasta päättänyt. VNK ilmoitti 6.2., että se teettää Himasen ryhmällä tutkimustyötä ilman kilpailutusta.
Hankkeelle ilmoitetaan hinnaksi yli miljoona euroa. Seuraavana päivänä Akatemian hallitus päätti rahoittaa tutkimusta pyydettyä pienemmällä summalla.
Akatemia tinki summaa alas
Suomen Akatemian hallituksessa käytiin 7.2.2012 tiukka keskustelu siitä, lähdetäänkö epämääräisen oloista tutkimushanketta rahoittamaan ollenkaan. Lopulta hallitus päätti lähteä rahoittamaan tutkimusta, mutta pyydettyä pienemmällä summalla. Hankkeen kokonaisrahoitus jäi Akatemian päätöksen myötä noin 700 000 euroon.
Ylen saamat tiedot hallituksen kokouksesta tukevat aiemminkin julkisuudessa olleita tietoja, joiden mukaan pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) mieltymys hankkeeseen painoi rahoittajien myönteisen päätöksen taustalla enemmän kuin Himasen hankesuunnitelma, jota ei pidetty rahoittamisen arvoisena.
- Se tuli puhtaasti esittelyasiana. Että annettaisiin näin paljon rahaa, kuvasi Akatemian hallituksen puheenjohtaja Arto Mustajoki Long Playn haastattelussa helmikuussa 2013.
Rahoittajille tieto viimeisten joukossa
Pekka Himanen on Ylen julkaisemien asiakirjojen perustella tiennyt saavansa Tekesiltä, Sitralta ja Suomen Akatemialta rahaa jo kuukausia ennen kuin näiden tahojen päätöksentekijät ovat asiasta päättäneet. Ainakin Suomen Akatemian osalta rahoituspäätöksen tehnyt hallitus ei ole edes tiennyt hankkeesta marraskuussa 2011, jolloin Himanen on kirjoittanut Akatemia-yhteistyöstä. Asiasta on keskusteltu Twitterissä ja siitä uutisoi Long Play.
Pääministeri Jyrki Katainen on arvellut, ettei pääministerin pelko olisi ajanut rahoittajia päättämään myönteisesti Himasen tutkimuksen rahoittamisesta. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että ainakin Pekka Himanen ja Kataisen johtama Valtioneuvoston kanslia ovat olleet varsin varmoja rahoituspäätöksestä jo ennen kuin se tehtiin.
Yle yritti tavoittaa pääministeri Kataista torstaina päivällä, mutta hänen lehdistösuhteista vastaavaa erityisavustajaansa ei tavoitettu.
Lisää aiheesta
Teemme juttua: Tutkimusehdotukset jotka hävisivät Pekka Himaselle
26.3.
Katainen vastasi perustuslakivaliokunnalle Himas-tutkimuksesta
28.3.
Katainen Himas-selvityksestä: Toimisin samalla tavalla uudelleen
17.3. Jarno Liski Yle Uutiset
Late Lapista. SSSS Ry!
Hallituksen osinkoveropäätöstä on muutettava, vaatii perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini. Soini sanoo lauantaina lähettämässään kannanotossa, että osinkoveropäätös on täysin kohtuuton.
Soini toteaa, että SDP oli aikoinaan hyväksymässä varallisuusveron poistoa hallituksessa.
- Sama suuren rahan silitettelylinja jatkuu, Soini sanoo.
Soinin mukaan perussuomalaiset tekevät eduskunnassa tarvittavat muutosesitykset osinkoverotukseen, jos hallitus ei niitä itse korjaa.
- Se merkitsee sitä, että vasemmiston kansanedustajat saavat salissa äänestämällä päättää, millä kannalla he ovat. Hallituksessa nukkuneet heräävät viimeistään eduskunnassa.
Soini kritisoi osinkoveroasiassa vasemmistoliiton puheenjohtajaa Paavo Arhinmäkeä.
- Arhinmäki on niin rakastunut salkkuunsa, ettei hallituksen istunnossa ollut hereillä, kun kokoomus ajoi veropolitiikkaansa läpi.
Lisää aiheesta
Teknologiateollisuus Alma Medialle: Yhteisöverossa yhä laskupaineita klo 7:09
Ilona Turtola
Yle Uutiset
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013033116845211_uu.shtml
Soinin sakin kannatus vain nousee ja nousee! Mutta miksi hautalan sakinkin kannatus nousee, rikollisetko ovatkin vhreitä?
Late Lapista. SSSS Ry!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288552998092.html
Käykö tenavatähti kataloiselle kuin ennen Oulussa? Oulussahan ei käynyt kuinkaan, onkin pelättävissä jotta kun pellet tutkivat kataloisen ja himasen diiliä, siinä ei käy kangstereille kuinkaan !
Late Lapista. SSSS Ry!