Pitää olla rajansa uskonnovapaudellakin

Uskonvastustaja

On valtavan väärin, että lahkouskonnotkin nauttivat uskonnonvapaudesta, vaikka niiden toiminta on kaikkea muuta kuin eettisesti kestävää. Lahkojen toimintaa voidaan hyvin pitää jopa rikollisuutena. Laki uskonnon vapaudesta on täysin liian sinisilmäisellä ajatuksella tehty. Kirkon kuuluu olla valtion ohjauksessa, evankelis-luterilaisen ja ortodoksisen uskonnon ollessa ainoista sallittuja uskontoja. Se olemassaolon oikeutus näille kirkoille kuuluu suoda, vaikka uskovaisuus kokonaisuudessaan on vain vähäjärkisten harhaisuutta, myös valtionkirkon piirissä. Ihminen tyhmyydessään tarvitsee uskonnon, mutta sitäkin päihdettä pitää valtion säännöstellä samoin kuin viinankin anniskelua säännöstellään.

11

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MrSmithy

      Aika diktatuurisia ajatuksia sinulle. Eritreassa on sinun mielesi mukainen laki. Siellä sallitaan vain ortodoksinen, katolinen ja luterilainen kirkko. Lisäksi islam on sallittua. Muusta toiminnasta joutuu vankilaan. Laki tuli voimaan vuonna 2002. Maassa on tällä hetkellä vangittuna yli 2000 muuhun kirkkokuntaan kuuluvaa kristittyä. Monia heitä on kidutettu. Useita on kuollut tähän kidutukseen. Koska lyhyessä ajassa vangittiin suuri määrä ihmisiä, vankiloista loppui tilat ja ihmisiä sullottiin metallisiin rahtikontteihin, joissa ei ole vessoja ja joiden lämpötila nousee päivällä Eritrean lämmössä sietämättömäksi.

      Tätäkö haluasit Suomeenkin? Jos näin on, niin suosittelen tarkastuttamaan oman empatiakykysi psykiatrilla.

      Onneksi Suomessa on pääosin sinua fiksumpia ihmisiä ja täällä on perustuslain sallima uskonnonvapaus. Suomen perustuslaissa sanotaan seuraavasti:

      Suomen perustuslaki 11.6.1999-731:

      11 § Uskonnon ja omantunnon vapaus

      "Jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus.

      Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."

      Myös YK ihmisoikeuden julistuksessa julistetaan uskonnonvapautta:
      18. artiklan mukaisesti: "Jokaisella ihmisellä on ajatuksen, omantunnon ja uskonnon vapaus; tämä oikeus sisältää vapauden uskonnon tai vakaumuksen vaihtamiseen sekä uskonnon tai vakaumuksen julistamiseen yksin tai yhdessä toisten kanssa, sekä julkisesti että yksityisesti, opettamalla sekä harjoittamalla hartautta ja uskonnollisia menoja."

      Päättelisin kirjoituksesta, että olet ateisti. Ateistinen Neuvostoliitto ja sen alusmaat kielivät aikoinaan uskonnon harjoittamisen. Ilmeisesti haluat palata näihin "unelma" valtioiden toimintaa. Ateistinen Pohjois-Korea estää myös kaikkien uskontojen toiminnan. Onko tämä maa mielestäsi unelmayhteiskunta?

      Olisitko onnellinen, jos taas toisinpäin uskonnottomuus olisi kiellettyä? Olisit itse samassa tilanteessa mihin toivoisit uskonnollisia. Monessa islamilaisessa maassa ei voi olla ateisti eikä uskonnoton. Esim. Indonesiassa kaikkien pitää kuulua johonkin viiteen pääuskontoon. Ateismi ei ole sallitu, se ei ole myöskään sallittua Saudi-Arabiassa. Jos muslimi alkaa julkiateistiksi Saudi-Arabiassa, niin hän saa kuolemantuomion.

      Suomen uskonnonvapaus on aivan mahtava asia. Täällä itsekukin voi olla uskonnolinen tai uskonnoton, kuulua lahkoon tai olla julkiateisti. Kannata tätä.

      Tervettä empatiaa on kyetä asettumaan toisen ihmisen asemaan ja toivoa hänelle hyvää, vaikka ei jakaisikaan samaa maailmankuvaa. Toivon tätä empatiakyky myös sinulle.

    • Uskon vapaus,uskoo mihin hyvänsä,omasta mielestään,se ei kuitenkaan tuo ijankaikkista elämää.
      Elämä on vain Jeesuksessa,hänen svinto työssään,hänen verensä kautta olen pelastunut.

      • Eli...

        Mistä voit tietää sen ennen kuolemaasi? Tai siis, totta kai voit Uskoa näin, muttet voi väittää Tietäväsi sen olevan totta, eli et voi julistaa sitä totuutena.


      • Eli... kirjoitti:

        Mistä voit tietää sen ennen kuolemaasi? Tai siis, totta kai voit Uskoa näin, muttet voi väittää Tietäväsi sen olevan totta, eli et voi julistaa sitä totuutena.

        Eli
        Vastaus

        Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.Joh 14:6 joka on jeesuksen on pelastus,se on totuus.Voin julistaa hyvä vällä omalla tunnolla.

        Sitä, joka uskoo häneen, ei tuomita, mutta se, joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei uskonut Jumalan ainoaan Poikaan. Joh 3:18 on mainittu Mark,16:16, Joh,5:24 , Ap.t 4:12.
        Siitä tietää onko pelastettu,mutta synnitä on oltava saatu anteeksi,jumlan ja ihmisten edessä,keitä vastaan on rikkonut.


      • kuulija1 kirjoitti:

        Eli
        Vastaus

        Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.Joh 14:6 joka on jeesuksen on pelastus,se on totuus.Voin julistaa hyvä vällä omalla tunnolla.

        Sitä, joka uskoo häneen, ei tuomita, mutta se, joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei uskonut Jumalan ainoaan Poikaan. Joh 3:18 on mainittu Mark,16:16, Joh,5:24 , Ap.t 4:12.
        Siitä tietää onko pelastettu,mutta synnitä on oltava saatu anteeksi,jumlan ja ihmisten edessä,keitä vastaan on rikkonut.

        "...mutta se, joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei uskonut jumalan ainoaan poikaan."

        Auts. Kohtaloni on sittenkin jo valmiiksi sinetöity.


      • Eli...
        kuulija1 kirjoitti:

        Eli
        Vastaus

        Jeesus vastasi: "Minä olen tie, totuus ja elämä. Ei kukaan pääse Isän luo muuten kuin minun kauttani.Joh 14:6 joka on jeesuksen on pelastus,se on totuus.Voin julistaa hyvä vällä omalla tunnolla.

        Sitä, joka uskoo häneen, ei tuomita, mutta se, joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei uskonut Jumalan ainoaan Poikaan. Joh 3:18 on mainittu Mark,16:16, Joh,5:24 , Ap.t 4:12.
        Siitä tietää onko pelastettu,mutta synnitä on oltava saatu anteeksi,jumlan ja ihmisten edessä,keitä vastaan on rikkonut.

        Minä suuri ja kaikkia rakastava nimimerkki "Eli..." julistan nyt teille: jos uskotte minuun, olette pelastetut. Jos ette, olette kadotuksessa.

        Totta kai minua uskotaan, koska sanon näin! Etenkin, kun viestini kirjataan muutama vuosi kuolemani jälkeen pergamentille, säilytetään satoja vuosia erinäisissä kallioluolissa ja annetaan ihmisten käännellä ja väännellä sanomaa oman tarpeensa mukaan pitkin vuosikymmeniä. Kuulostaa äärimmilleen viedyltä rikkinäiseltä puhelimelta, siltä lasten leikiltä.


    • Mikä raja uskon vapaudella,sekö ettei jeesuksen saa uskoa koko sydämmestään.
      Jos niin olisi,ei olisi mahdollista pelastua.

    • Kuudes pykälä

      Yhdenvertaisuus (PL 6 §) eli oikeus syrjimättömään kohteluun aiheuttaa sen, että valtion ja kunnan ei tulisi sisällyttää omaan toimintaansa uskonnollisia rituaaleja, jumalanpalveluksia ja muuta uskonnon harjoittamista.

      Uskontoa tulee toki voida harjoittaa julkisesti, samoin kuin ihminen voi olla osallistumatta sellaiseen, mutta se oikeus itse harjoittaa ei tarkoita, että julkisen vallan tulisi järjestää sen harjoittamista. Tämä asia on Suomessa vielä huonosti, vastooin melko uutta perustuslakia, kun koulu, päiväkoti, armeija tai jopa yliopisto ja eduskunta järjestävät toimintansa osaksi jumalapanpalveluksia.

    • Koulun vieressä

      Näin on:

      " Tämä asia on Suomessa vielä huonosti, vastooin melko uutta perustuslakia, kun koulu, päiväkoti, armeija tai jopa yliopisto ja eduskunta järjestävät toimintansa osaksi jumalapanpalveluksia. "

      Eikö uskonnon levittäminen ole uskovaisten tehtävä? Miksi siihen tehtävään on pistetty valtio?

    • Pois taantumus

      Taantumuksellinen toiminta on estettävä, tarvittaessa koko säädettävän lain voimakkuudella.
      Minä itse olen avarakatseinen , suvaitsevainen ja edistykselllinen ja ne , jotka ajattelevat minusta poikkeavasti , ovat luonnollisesti taantumuksellisia.
      Siksipä heidän ajatuksiaan ei tule suvaita.

    • "On valtavan väärin, että lahkouskonnotkin nauttivat uskonnonvapaudesta, vaikka niiden toiminta on kaikkea muuta kuin eettisesti kestävää."

      Ja tähän joukkoon lisännet pakana-uskonnotkin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe