Mitäs tuumaisisitte karaoke kisasta, jossa pelkästään ratkaisisi musikaalinen osaaminen ja taidokkuus. Kun monesti kisoissa menestyvät ne joilla on satsattu siihen ulkonäköstatukseen, liikehdintään, ilmeisiin ym.
karaoke-kisat ilman ulkonäkökäsitystä?
5
232
Vastaukset
- Kansan Karaoke
Pari ääninäyttein toimivaa kisaa olis menossa, joissa ei kuvaa tarvita mukaan. http://kansankaraoke.com/index.php/laulukilpailut
- mukaan vaan
Hei, voisikin olla hauska idea järjestää kisat, joissa laulettaisiin vaikka sermin takana - siinä ratkaisisi vain ääni ja laulutaidot. Mutta viihdytysarvo siinä tietenkin on ihan eri - kyllähän tietenkin lavakarismalla ja esiintymisellä on osansa. Olen nähnyt kisaajia, jotka eivät ole olleet kaunottaria tai komistuksia, mutta ovat olleet hyviä esiintyjiä ja omanneet sitä kuuluisaa karismaa. Ja lisäksi ovat laulaneet tietenkin hyvin ja sitä kautta pärjänneet kisoissa. Joten ulkonäöllä ei loppujen lopuksi ole suurta merkitystä, mutta tavalla "kantaa itsensä" kylläkin.
- Septimisointu
"Mitäs tuumaisisitte karaoke kisasta, jossa pelkästään ratkaisisi musikaalinen osaaminen ja taidokkuus."
Että musiikilliset seikat ratkaisisivat, tuomareiden pitäisi pystyä seulomaan lahjattomat lahjakkaista. Tuomareiden itsensä pitäisi siis olla musikaalisia. Mieleeni tulee, kun kerran vuosia sitten katselin pätkän Idols-ohjelmaa. Yksi kovaääninen laulaja kiekui sydämensä kyllyydestä, ja esityksen jälkeen yksi pitkähiuksinen miestuomari kehui hänen ääntään "mahtavaksi".
Ääni saattoi ollakin mahtava, mutta laulu meni täysin nuotin vierestä.- nähtypä on
Onneksi tuomareita on hyvä olla monta per kisa:)
- Vanha Vetäjä
Tehtiin tuossa pari vuotta sitten parissa paikallisessa "karaokekisassa" sillain että tuomarit istuivat kukin eri paikoissa eivätkä yhdessä. Näin ei sitten syntynyt heidän välillään sellaista yhtenevää linjaa ja jokainen tuomaroi oman makunsa mukaan. Saatiin hauskoja tilanteita ja yllätystuloksia. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19510856Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 351597
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500