Harmittava tilanne

Eräs nainen

Harmittaa todella paljon, kun kysyin eräältä muutaman kerran tapaamaltani mieheltä parin viikon hiljaiselon jälkeen, että haluaisiko hän vielä nähdä. Vastaus oli, että kyllä hänen puolestaan sopii. Hän kyllä ilmoittaa sitten kun kun tietää paremmin ajankohdan, koska hänellä oli menoa muutamaksi päiväksi. Suora kysymys, johon siis suora vastaus.

Nyt en ole kuullut hänestä viikkoon. Viimeksi tapasimme kolme viikkoa sitten, jolloin hän olisi halunnut tietää mitä ajattelen tilanteestamme. En osannut silloin sanoa vielä ja hänelle sopi, että etenemme hitaasti. Hän on itse hieman ujonpuoleinen, eikä kovin puhelias.

En ymmärrä miksi hän ei suoraan/kierrellen sanonut, ettei halua nähdä vaan vastasi että kyllä hänen puolestaan sopii. Kuitenkin hän on tietääkseni ihan hyvän kotikasvatuksen saanut eikä halua tahallaan vedättää.

Toisaalta toin ilmi ainakin, että itse olisin halukas tapaamaan. Siltä osin ei harmita. Voihan olla, että hän tarvitsee nyt puolestaan aikaa miettiä.

Silti tämä tuntuu raastavalta.

Olen toki miettinyt kaikki vaihtoehdot läpi, voihan olla että hän on löytänyt jonkun kiinnostavamman tai tietää jo nyt ettei halua aloittaa mitään kanssani. Silti harmittaa, että sanoo noin, vaikka ei sitten pysty mitään konkreettista sopimaan kanssani. Minulle olisi helpompi, jos tietäisin miten asiat oikeasti ovat. Oli lopputulos mikä tahansa. En halua kuitenkaan painostaa, koska en pidä siitä itsekään, kuten ei myöskään hän (olemme puhuneet siitä).

Todella vaikeaa nyt unohtaa, kun oli viimein saanut omat ajatukset järjestykseen.

3

1060

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkki

      Se ei uskalla soittaa, mieli tekis kamalasti.
      Nimim. samanlainen nysvä.

    • nainen

      Taitaa olla arkailua vaan. Sehän olit nimittäin sinä, joka ensin et "osannut sanoa", mitä haluat,
      siis epäröit. Kaipa hän on vähän varuillaan, ei halua tulla haavoitetuksi tai torjutuksi. Tavallaan vastauksesi, kun hän silloin aiemmin kysyi sinulta asiaa, saattoi olla hänelle pettymys. Ja, jos hän on ujo, ei ole ehkä kovin helppoa uskaltaa uudelleen. On helpompi olla hiukan etäinen siinä tilanteessa, vaikka sisällä olisi poltetta :)
      Ehkäpä kannattaa odotella ja kysäistä uudelleen.

    • Eräs nainen

      Olemme usein nähneet baarissa, jolloin hän on juonut jo muutaman ja tullut sitten juttelemaan. Yhden kerran olemme nähneet selvinpäin (seuraavana päivänä baari-illasta), jolloin juttelimme asioista. Silloin hän tuntui melko jännittyneeltä (punasteli ehkä, kiusaantui jos katselin häntä hymyillen, sydän hakkasi nopeasti kun olimme lähekkäin), eikä sinä päivänä minulle soittaessaan ollut kuulemma varma vastaisinko ja haluaisinko edes tavata, vaikka edellisenä iltana niin sovimme. Tällä tapaamisella mies kyseli jatkoa, johon en osannut sanoa mitään. Esitin vastakysymyksen, johon hän sanoi haluavansa ensin kuulla minun mielipiteeni. Sovimme siis, että ei tässä mikään kiire ole.

      Hän on kuitenkin menevä mies ja toisetkin naiset ovat hänestä kiinnostuneita. Pelkään, että hän on tavannut jonkun toisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9198
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      8004
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5761
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2378
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2103
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1752
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1695
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1455
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1382
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1380
    Aihe