Kohtuutonta?

ninnuli

Mieheni sairastelee masennusta keväisin(äitinsä ja tätinsä myös). Sukulaiset ja ystävät tietävät tästä. Tämä sairaus on rasittanut ja rasittaa paljon muuta perhettä. Joskus ajattelen, että minäkö tässä, koska olen terve (vielä)hoidan kaiken loppuelämäni? Joskus tuntuu, että taakka on liian suuri kannettavaksi. Mieheni jättää lääkkeitä syömättä, kun ne väsyttää ja hän ei jaksa sitten tätä taloa laittaa jne. Kun hän jättää lääkkeet ottamatta, niin hän huutaa ja hermoilee. Olen koettanut selittää hänelle, että kyllä hänen pitäisi niitä lääkkeitä ottaa, kuten on määrätty. Mutta hän tekee niinkuin tykkää muusta perheestä välittämättä. Mitä olette mieltä?

4

697

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • doggi

      Eihän se, että sairastaa, ole kohtuutonta. Aina potilaan pitäisi kuitenkin olla itsekin mukana paranemassa, nimenomaan perheenjäsenten vuoksi. Hyvin suomalaista, että sairautta vähätellään, korkeintaan käydään lääkäristä hakemassa kuuri ja nekin lääkkeet jätetään usein ottamatta. Sitten kun on masennus päällä ollaan hyvin hankalia, kireitä ja epävarmoita. Voit itse kysyä apua ja neuvoja mielenterveysasemilta yms. miten voit olla paremmin apuna ja selviät itsekin paremmin. Masennus voi joskus viedä toisenkin mukanaan.

      Hoitona: Alkuvuodesta olisi hyvä lisätä vitamiinien määrää, mitä ei äuringonvalosta enää saa. Valohoidosta on joillekin ollut apua. Esimerkiksi kotona tietokonepöydälle lamppu, helppo homma. Yksi erinomainen hoitomuoto on tietysti parin viikon aurinkoloma joskus tammi-helmikuussa. Nämä ainakin lievittävät oireita.

      • Ninnuli

        olisi varmasti miehelleni omiaan. Ulkoilu ei kuulu mieheni harrastuksiin, ei edes pyöräile töihin, vaikka työmatkaa max 2km. Olen koettanut kannustaa miestäni edes pyöräilemään töihin, mutta ei, vaikka katsastamattomalla autolla töihin. Ja vyötärö on kadonnut 25kg sitten. Elämäntapa muutos olisi paikallaan. Itse olen pysynyt hoikkana ns. hyötyliikunnan ansiostaKIN. Tietenkin geenit vaikuttavat asiaan myös, mutta itse kuitenkin voi tehdä AINA asialle jotain.
        Kiitos vinkeistä:).


      • Ninnuli

        muuten sana "kohtuudella" sitä, että mieheni sairastaa, vaan sitä olenko minä kohtuuton, kun marisen tästä asiasta.


    • merituulia-62

      Hmm...väsyttää. Pitää mennä uudestaan lääkäriin ja kysyä, että jospa saisi jotain muuta lääkettä.
      Lääkärit mittaisivat myöskin veren lääkeainepitoisuuden.

      Vitamiinikuuri ja ulkoilua. Olisi tarpeen kyllä.
      Jaksahan...anna aikaa itsellesi. Organisoi ja anna aikaa harrastukselle. :o)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      285
      5897
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      43
      3455
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      144
      2677
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2131
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      89
      1669
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1067
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      991
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      134
      895
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      875
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      834
    Aihe