Maaliskuun 5. päivänä 2013 noin 125 eritrealaista kristittyä pidätettiin ja pahoinpideltiin. He osallistuivat jumalanpalvelukseen seurakunnassa, joka ei kuulunut Eritrean valtion hyväksymiin kirkkokuntiin.
Pidätetyt olivat evankelikaalisen kirkkokunnan jäseniä Barentun kaupungista.
Vuonna 2002 Eritrean hallitus, jota johtaa diktatuurin ottein, presidenttin Afeweki kielsi kaikkien muiden kirkkokuntien toiminnan paitsi ortodoksisen, katolisen ja luterialaisen.
Kansainväliset ihmisoikeusjärjestöjen mukaan maassa on vangittuna vähintään 2000 eritrealaista kristittyä heidän uskonnollisen toimintansa takia.
http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/03/125-eritrealaista-kristittya-pidatetty.html
Uskonnonvapauden rajua rajoittamista
ihmisoikeus
0
74
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531067Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560