mitä

jos ihmisellä ei ole puhelinta tänä päivänä eikä tietokonetta onko mitään mahd.saada töitä? Jos lisätään 10v.työttömyyttä 50v.ikää kouluttamattomuus pakko-oireet jne?j
789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On tietenkin.

Äänestä

Puhelinmyyntifirmoihin pääsee aina, siivoojaksi tai lähihoitajaksi joutuu kouluttautumaan.

Yrittäjäksi voi ruveta, jos on myytävä (ja ennenkaikkea myyvä) palvelu tai tuote.

Äänestä

Puhelin on pakko olla. Tietokonetta voi käyttää kirjastossa tai te-toimistossa, ilmoituksia voi katsella ja niihin vastailla siellä. Mutta puhelin pitää olla.

Muuta Turkuun. Siellä saat olla ihan rauhassa työtön, kukaan ei hätistele. Varsinkaan jos olet muualta muuttanut! Ja sitte jos jonkun työn saat, niin sultahan tullaan kysymään heti, että mitäs tänne tulit, onko sulla mitään siteitäkään tähän meidän seutuumme, että me täällä kyllä vaan ihan keskenämme! Ja jos on köyhä, niin sitä enemmän nauretaan! Että turkulaiset on sitte perseestä!

Äänestä
  • Sama tullu huomatuks. Missää muualla ei niin moukkamaisesti kysytä ku turussa et: miks sä tänne oot muuttanu? toi et oletetaan työnhakijalla jo valmiiks olevan niin paljo rahaa, et olis autot ja asunnot. Ihme touhua. Saanu parille tyypille ite opettaa et:kelan tulot ei oo sama asia kun työstä saatu palkka. vitunl tyhmät turkulaiset

    Äänestä

Jos sulla on pakko-oireita hae kuntoutustuelle eli terveysasema sieltä lähete psyk.polille JA LÄÄKÄRIN b-lausunto Kelaan. Mutta jos haluat töihin niin mene kirjastoon osta muistitikku katso netistä cv-malleja ja hae töihin. Ilmaiseksi johonkin mikä kiinnostaa vaikea varmaan työllistyä jos et ole kouluttautunut, mutta missä olet hyvä lähde siitä mene ammatinvalinta-testit netistä/työkkäri. opintoluotsi.fi sieltä löytyy aloja, koulutusvaihtoehtoja jne. aikuislukiossa on kieliä opiskelu sivutoiminen harrastus, oppisopimus jne. Vaihtoehtoja on kartoita ja jos ei onnistu muuta pois pääkaupunkiseudulle/lähelle kaupunkia täällä aina tekemistä :) ja hanki vaikka prepaid ja käytetty puhelin ja prisma/citymarket sieltä halpa/toimiva puhelin.
Elä lannistu tee jotain :).

Äänestä

Kunkatsot kataista, tuppia, jaakonsaarta, urpilaista ta i halosta ja ilkka kanervaa tai ahtisaarta, voit huomata kuinka lapsellinen, naivi ja järjetön voi päästä hyville palkoille !

Äänestä

Alkuperäiselle kirjoittajalle: minimaaliset mahikset työllistyä luulisin. Itsekään en ole työllistynyt, vaikka asun pk-seudulla ja minulla ammattikoulutus (niin ja kännykkä ja tietsikka löytyy :) mutta kun tuota ikää on kohtapuolin 55-v.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


h.moilanen kirjoitti:

jos ihmisellä ei ole puhelinta tänä päivänä eikä tietokonetta onko mitään mahd.saada töitä? Jos lisätään 10v.työttömyyttä 50v.ikää kouluttamattomuus pakko-oireet jne?j

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu