Minulla on eräs naiskaveri, joka seurustelee poikaystävänsä kanssa. Olemme tämän naisen kanssa olleet kavereita, ja hän on valittanut minulle tylsää suhdettaan. Hän sanoo, että haluaisi olla vapaa ja tehdä kaikkea, mutta ei ilmeisesti halua/uskalla jättää miestään. Jäin kiinni tämän naisen kanssa pettämisestä ja nyt naisella olisi ollut hyvä tilaisuus lopettaa suhde. Kävi toisin, hän katkaisi kaikki välit minuuun. Miksi hän tekee näin?
Mitä tehdä?
hämilläään
9162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siksi, ettei hän halua sinua vaan jatkaa omaa elämäänsä jonkun muun kanssa! Fucking idiootti!!
Älä viitsi olla noin ilkeä aloittajaa kohtaan.
Hämillään, olet joutunut ihan tavallisen, tyyppipettäjän p***apuheen kuulijaksi. Haukkumalla kumppaniaan ja esittämällä että kärsii ja on huonossa suhteessa, petttäjät esittävät seksikumppaneilleenja asiasta tietäville viatonta pulmusta, aivan kuten heidän uskottomuutensa ei olisikaan niin väärä teko, vaan olosuhteiden ja vakikumppanin aiheuttama. Tosiasiassa kaikkivastaava, mitä olet tuon naisen suusta kuullut lienee skeidaa. otan osaa, ja ota sinä opiksi. Toisten naisiin ei todellakaan kannata seota.
Hei, kiitos vastauksestasi. Monet asiat viestissäsi pätevät tähän tilanteeseeni. Hän on haukkunut kumppaniaan ja sanoo suhteen olevan huono. Mutta, olen tuntenut naisen lähes vuoden ja hän alkoi pettää kanssani vasta tämän vuoden puolella. Onko häi oikeasti tyyppipettäjä, mutta on odottanut yli puoli vuotta ja tutustunut kunnolla, ennen kuin aloittaa pettämisen.
unohda koko nainen!!
Hän on hyvinkin voinut pettää poikaystäväänsä muidenkin kanssa kuin sinun.
Puheissaan kyse on voinut olla myös itsepetoksesta, pettäjät selittelevät itse itselleenkin tämmöisiä tekosyitä uskottomuudelleen, omaatuntoaan rauhoittaakseen ja omaa syyllisyyttään lääkitäkseen. (itsepetos on hyvin inhimillistä, väärintekevät rikollisetkin huutavat olevansa vankilassa syyttöminä, ja itsekin uskovat omat tarinansa)
Tosiasiassa pettäjillä ei ole aikomustaan jättää kumppaniaan, he joko hyötyvät kumppanistaan jollain tavoin (rahassa,on hyvä isäehdokas, on fiksu ja kadehdittava puoliso tai opiskelee jotain joka takaa hyvän tulevaisuuden, tukee pettäjän henkistä heikkoutta omalla henkisellä vahvuudellaan...) tai pettäjät ovat rakkaus/kiintymystunteella sidoksissa kumppaniinsa, mutta pelkästään itsekkäästi haluavat nauttia samaan aikaan vapaasta seksistä.
Hei, kun puhuit etten ole ainoa. Se on totta, tiedän että hän on myös pettänyt erään toisenkin kanssa, tosin hän on sanonut että suhde oli sillon tauolla, mutta on ottanut poikaystävänsä takaisin. Olen siis ainakin toinen kenen kanssa hän on pettänyt. Kun sanoit, ettei pettäjillä ole aikomustakaan jättää kumppaniaan että he hyötyvät kumppanista. Tämä nainen hyötyy kumppanistaan juuri rahallisesti, kumppani ostelee kalliita lahjoja ja kaikin muinkin tavoin palvoo häntä. On vain vaikeaa uskoa, että kaveruus on tainnut olla feikkiä koko ajan.
Jos tyttö kaveerasi kanssasi poikaystävänsä selän takana, niin täyttä feikkiä se olikin.Silloin oli ollut tarkoitus edetä kanssasi seksiin, ainakin saada sut ihastumaan.
Olen aina luullut että vain miehet tekevät noin. Käyn pari kertaa vuodessa tanssiravintolassa (työpaikan tyttöjen kanssa ulkona) ja joka kerta joku mies ripustautuu, pyytää drinkille ja vuodattaa hankalan vaimonsa ja kurjan perhe-elämänsä. Ja tietenkin sen jälkeen kuinka juuri minä olisin sopiva. Paskan marjat, sanon minä. Ikinä en ole lähtenyt matkaan. Näköjään naisiakin on samanlaisia. Itselläni on toimiva parisuhde, ei ole halua mennä muualle, mutta ymmärrän hyvin että joku yksinelävä nainen saattaa uskoa ja retkahtaa. Seuraavana päivänä mies menee omaan elämäänsä, surkeimmat saattavat pyytää vakituisemmaksikin käyntikaveriksi työmatkojen lomaan. Olet siis löytänyt naisten joukosta vastaavan valloittajan.