kuka kaipaa suhdetta?

minni

oon ollut sinkkuna nyt jo kolme vuotta, mutta en mä muuta haluakaan..kerran mä rakastuin,sitten petettiin ja lopuksi jätettiin, en uudestaan halua kokea samaa helvettiä joten PALJON parempi on olla sotkematta tunteita ja miehiä keskenään.

tämä on vain mun näkökulma..

11

1221

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Man

      Mutta en ole - vielä - tehnyt asian eteen mitään. Kaikki sitten aikanaan. Tuskin malttaa odottaa kun oikeasti rakastuu ;-)

      Tunnemaailmassa tulee turpaan joskus oikein kunnolla, meille kaikille. Vielä sinäkin sen onnen löydät kun vaan jaksat odottaa/yrittää. Pidä vaan huolta ettet muutu kyyniseksi ja katkeroidu, sitten saattaa se onnikin mennä sivusuun.

      • Motoristigirl

        Hei !

        Pitkän yksinäisyyden jälkeen ( edellinen vakava suhde 4 vuotta sitten ) uskaltauduin vakavamman seurustelun pariin. Ja voi sanoa, että löysin "sielun veljen " mutta kuinkas kävikään; Miestä rupes kiinnostaa yksin kulkeminen ja ilmeisesti entiset heilat. Ei edes reilusti voinut sanoa missä mennään, vaan jätti hiljaisuuden jälkeensä.
        Enkä varmasti ole luonteeltani häijy tai vast. ja ulkonäköni puolesta voin sanoa, ettei ikinä baarissa ole ollut seurasta puutetta.

        Kyllä pikku hiljaa alkaa luotto miehiin mennä, ei uskalla rakastua, kun tuntuu että aina käy huonosti.
        Kyllä luotto miehiin on mennyt täysin


    • mikki

      kun ei tää kerran toiminu nii ei tää toimi koskaan, en ala, ikinä en seurustele. jne.

      eihän toi ole aikuismaista käytöstä, mutta toisaalta tunteet ne kai viimeksi aikuistuvat...

      niin ja tiedoksi, takana 6 vuotta ja 2 pitkää parisuhdetta. kumpikin päättyi kumppanin pettämiseen. silti jaksan uskoa parisuhteeseen.

      en tosin taida jaksaa uskoa yhdessä asumiseen. tai yhdessä asumiseen kyllä, mutta kummallakin saisi olla oma koti jonne voi paeta jos alkaa tuntua liian ahdistavalta.

      • Yh-äiti40

        Ihan samaa mieltä oon mäkin.
        Parisuhde on ihana asia ja voimakkaasti seksuaalisena ihmisenä haluan todella mieluummin seurustella yhden kanssa kuin "käyttää irtonumeroita"...

        Elämässä nyt vaan on otettava riskejäkin välillä.
        Ei mitään saa jos kaikkea pelkää!

        Kyllä ihminen on luotu rakastamaan ja parisuhteeseen, oon edelleen sitä mieltä. No, on tietysti ihmisiä, joille läheisyys ym. ei merkitse mitään.

        Mutta toi loppukommenttisi "...oltava omat asunnot, minne voi paeta, jos liikaa alkaa ahdistamaan...". Eikö tollanen ajattelu ja tilanne todista, että se ihminen ei ole sulle "tarkoitettu". Elämässä välillä ahdistaakin, eikö niitäkin tunteita ole parasta jakaa sen oman rakkaan kanssa. Ja jos tämä rakas juuri aiheuttaa ahdistavan olon, ei hyvä.


    • Sinna

      Kyllä kaipaan. Olen ollut monesti rakastunut ja aina joutunut pettymään, mutta siltikin kaipaan jotakin lähelleni.

    • ruusu

      no, olen samaa mieltä kanssasi siinä että elämä on helpompaa yksin, kaikenlaisia murhia ja huolia on selvästi vähemmän, mutta toisaalta puuttuu ne parhaat kohokohdatkin. Eli tasaisempaa ja ehkä hieman tylsempää, kun ei ole todellisia syviä tunteita ketään kohtaan.

      Itse olen kyllä tämän viisauden kanssa samaa mieltä: parempi että on rakastanut ja menettänyt, kuin ettei olisi rakastanut ollenkaan. Eli vaikka siinä tulee ne miinuspuolet, niin kyllä se plussapuoli korvaa ne. En kadu mitään suhteitani, vaikka niistä onkin seurannut suuret sydänsurut lopuksi, on ne olleet sen arvoisia.

      Uskon että kaksin aina kaunihimpi, mutta kyllähän elämä ehdottomasti elämisen arvoista on yksinkin! Kuulostat Minni siltä että olet vielä melko nuori, ja että sinulla onkin nyt paras sinkkukausi meneillään. Monilla menee se into enemmin taikka myöhemmin ohi, ja sitten aletaan kiinnostua vakavemmista suhteista. Mutta kannattaa nauttia tuosta fiiliksestä niin kauan kuin se kestää, eikä missään nimessä pidä vakiintua ennen kuin itsestä todella tuntuu siltä! :) mutta toivon kyllä että saat vielä luottamuksen ihmisiin takaisin, vaikka sinua yksi tai vaikka viisi miestä olisikin pettänyt ja jättänyt, ei se tarkoita sitä ettetkö voisi löytää parempaakin suhdetta. Aina on toivoa.

    • niin

      On niin helppoa kävellä eteenpäin katsomatta sivuilleen, on niin helppoa olla välittämättä muista kuin itsestään. Nykymaailma on niin julma ja kylmä, ettei tunteita kannata sotkea yhtään mihinkään. Kyynisyys, katkeroituminen ja epätoivo tekevät hyvää meistä jokaiselle.

    • Yks sinkkumies

      Kun on ikänsä ollu sinkkuna omasta tahdostaan, niin ettepä usko miten hölmöiltä nämä "miks mulla ei oo ketään"-uikutukset kuulostavat.

      • Jess

        Miksi olet ollut omasta tahdostasi sinkku? Saatko elämältäsi sen, mitä toivot sinkkuna? Etkö kaipaa "omaa ihmistä" viereesi? Yms.


      • ...
        Jess kirjoitti:

        Miksi olet ollut omasta tahdostasi sinkku? Saatko elämältäsi sen, mitä toivot sinkkuna? Etkö kaipaa "omaa ihmistä" viereesi? Yms.

        Ei kaikilla ole elämän ainut päämäärä pariutua. Täyttä elämää voi elää muillakin tavoin. Ihan niin kuin onnistumista ihmisenä voisi mitata sillä, onko elämänsä aikana löytänyt ns. oikean ihmisen.


    • uncle dirty

      Mä olen kätellyt ehkä reilu 10 pitkää suhdetta ja nipun parin kuukauden juttuja. Petetty on, itse en ole pettänyt. En silti menetä uskoani rakkauteen. Uskallan ihastua ja teenkin sitä usein. Heikkous on vahvuuteni. Vaatii vahvuutta olla heikko. Tarkoitan sitä, että tunneasioissa tulee aina iskuja, mutta myös helvetisti hyvää. Mä tulen ihastumaan ja rakastumaan, vaikka tulis toinen nippu "kättelyitä". Sormuksiakin on sen verran jo, että voi valita seuraavalla kasasta tai ostaa uuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      132
      2853
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1865
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      90
      1820
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      301
      1780
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1634
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      116
      1205
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe