Voisiko vhh auttaa ystävääni?

Kirjoitan ystäväni puolesta. Kyseessä on 50 vuotias nainen. Käyttänyt verenpainelääkitystä monta vuotta, on toiminut. N. 5 vuoden ajan ollut ongelmia verensokerin kanssa, joka on liian korkealla. Kun ongelmat alkoi, ei hänellä ollut ylipainoa kuin ehkä kilo kaksi. Sukurasite diabetekseen on kova. Vartalotyypiltään sellainen, että rasva kertyy keskivartaloon. Nyt viime vuosina hän on pikkuhiljaa lihonnut, vaikka syö kevyesti. Samalla kolestroli arvot nousseet, samoin se verensokeri. Varmaan siksi, kun hän on lihonnut. Mutta kun hän ei meinaa laihtua millään! Myös hänen miehensä mukaan hän syö terveellisesti. Nyt lääkäri miettii lääkityksen aloitusta. Hänellä on kyllä vaihdevuodetkin menossa tai nyt loppumaisillaan. Ja hän nukkuu välillä tosi huonosti, sekin tietysti lihottaa. Mutta, pohdin, voisiko ystäväni olla jotenkin yliherkkä hiilareille tmv, ettei ne sovi hänelle ja siksi lihoo? Että vhh voisi auttaa häntä? Haluan vähän taustatietoakin, ystäväni on hieman uppiniskainen tässä asiassa, ajattelumalli: peruna, puuro ja leipä naisen tiellä pitää. Ei hän kyllä niitäkään syö kovin paljoa, mutta voisiko pienikin määrä olla hänen tapauksessaan haitaksi? Harmittaa, hän tietenkään ei tahtoisi lääkkeitä aloittaa, olemme kuulleet paljon juttuja, että ne lääkkeet lihottaa entisestään.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hiilihydraattilisukkeita voi korvata kasviksilla, mutta turha lähteä mässäilemään rasvalla, siitä seuraa herkästi insuliiniresistenssi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diaaaaab kirjoitti:

Kirjoitan ystäväni puolesta. Kyseessä on 50 vuotias nainen. Käyttänyt verenpainelääkitystä monta vuotta, on toiminut. N. 5 vuoden ajan ollut ongelmia verensokerin kanssa, joka on liian korkealla. Kun ongelmat alkoi, ei hänellä ollut ylipainoa kuin ehkä kilo kaksi. Sukurasite diabetekseen on kova. Vartalotyypiltään sellainen, että rasva kertyy keskivartaloon. Nyt viime vuosina hän on pikkuhiljaa lihonnut, vaikka syö kevyesti. Samalla kolestroli arvot nousseet, samoin se verensokeri. Varmaan siksi, kun hän on lihonnut. Mutta kun hän ei meinaa laihtua millään! Myös hänen miehensä mukaan hän syö terveellisesti. Nyt lääkäri miettii lääkityksen aloitusta. Hänellä on kyllä vaihdevuodetkin menossa tai nyt loppumaisillaan. Ja hän nukkuu välillä tosi huonosti, sekin tietysti lihottaa. Mutta, pohdin, voisiko ystäväni olla jotenkin yliherkkä hiilareille tmv, ettei ne sovi hänelle ja siksi lihoo? Että vhh voisi auttaa häntä? Haluan vähän taustatietoakin, ystäväni on hieman uppiniskainen tässä asiassa, ajattelumalli: peruna, puuro ja leipä naisen tiellä pitää. Ei hän kyllä niitäkään syö kovin paljoa, mutta voisiko pienikin määrä olla hänen tapauksessaan haitaksi? Harmittaa, hän tietenkään ei tahtoisi lääkkeitä aloittaa, olemme kuulleet paljon juttuja, että ne lääkkeet lihottaa entisestään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu